Boels Rental Ladies Tour 2017: etap 4. Pojedynek Van der Breggen - Van Vleuten

fot. Getty Images for Amgen Tour of California

Mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen (Boels Dolmans) zwyciężyła na mecie czwartego etapu Boels Rental Ladies Tour.

Holenderka po dwójkowej akcji w końcówce na mecie zameldowała się przed liderką wyścigu Annemiek van Vleuten (Orica-Scott), która utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Podium dnia dopełniła Amy Pieters (Boels Dolmans).

Zawodniczki pokonywały 142-kilometrowy odcinek po pagórkach Limburgii, finiszując na pofałdowanej rundzie w miasteczku Vaals. Peleton jechał dość spokojnie na pierwszych 50 kilometrach, rozgrzewając się przed walką na 10 wyznaczonych podjazdach, w tym trzech górskich premiach. Wśród atakujących znalazły się m.in Małgorzata Jasińska (Cylance), Roxane Knetemann (FDJ) oraz Tyler Wiles (Reprezentacja USA), ale punkty zdobyła Annouska Koster (WM3 Pro Cycling).

Po 78 kilometrach, na znanym z wyścigu Amstel Gold Race Eyserboswegu, jako pierwsza zameldowała się Sabrina Stultiens (Team Sunweb), przez kilkanaście kilometrów zmuszając rywalki do zwiększonego wysiłku. Holenderkę najpierw złapał jednak przelotny deszcz, następnie próbująca przeskoczyć grupka, a w końcu przyspieszająca grupa zasadnicza.

Peleton rzedł w oczach na kolejnych pagórkach, a na rundę w Vaals jako pierwsza wjechała Alexis Ryan (Canyon-SRAM), notując niewielką przewagę nad Romy Kasper (Ale Cipollini) oraz 22 sekundy nad peletonem. Do mety wciąż było daleko - peleton pokonać miał dwa i pół okrążenia na 20-kilometrowej rundzie - i stąd główne rozgrywające nie spieszyły się z przejściem do ofensywy.

35 kilometrów przed metą prowadząca dwójka połączyła siły, a kilka kilometrów dalej z zamiarem kontrolowania wydarzeń zaatakowała Chantal Blaak (Boels Dolmans). Holenderka dołączyła do liderek i na ostatnie okrążenie trójka wjechała pół minuty przed grupą Annemiek van Vleuten (Orica-Scott).

Szachy na krótko skończyły się na 16 kilometrów przed metą, gdy do czoła przeskoczyły Anna van der Breggen (Boels Dolmans), van Vleuten, Ellen van Dijk (Team Sunweb), Elisa Longo Borghini (Wiggle High5). Grupka nie zdążyła się zorganizować, a kilometr dalej do siódemki dołączyła kolejna osiemnastka i czarowanie zaczęło się na nowo.

Na atak mistrzyni olimpijskiej odpowiedzieć musiała już sama liderka wyścigu i dwie Holenderki szybko znalazły się na czele. 13 kilometrów przed metą doskoczyć udało się Brytyjce Hannah Barnes (Canyon-SRAM), ale akcja została skasowana przed ostatnią górską premią dnia, na 9 kilometrów przed metą.

Podjazd pozwolił na ponowne oderwanie się od rywalek van der Breggen i van Vleuten. Dwójka Holenderek uciekła tym razem Longo Borghini i na 5 kilometrów przed metą dysponowała zapasem 23 sekund nad pościgiem prowadzonym przez grupę Sunweb. To wystarczyło by losy etapu rozstrzygnąć między sobą - 40 sekund na dwa kilometry przed metą pozwoliło spokojnie myśleć o rozegraniu finiszu.

Ten lepiej wyszedł mistrzyni olimpijskiej, która jako pierwsza wpadła na finałową prostą. Spóźnioną o 48 sekund grupę goniącą przyprowadziła Amy Pieters, dając sponsorom zespołu podwójny powód do zadowolenia.

Wyniki 4. etapu Boels Rental Ladies Tour 2017 (2.WWT), Stramproy - Vaals (137,5 km):

1. Anna van der Breggen (Boels Dolmans)             3:44:27
2. Annemiek van Vleuten (Orica-Scott)
3. Amy Pieters (Boels Dolmans)                  00:48
4. Janneke Ensing (Ale Cipollini)
5. Ruth Winder (Reprezentacja USA)
6. Eugenie Duval (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)
7. Shara Gillow (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)
8. Tatiana Guderzo (Lensworld-Kuota)
9. Chantal Blaak (Boels Dolmans)
10. Elisa Longo Borghini (Wiggle High5)
...
17. Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling)
32. Małgorzata Jasińska (Cylance)                 02:52

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

1. Annemiek van Vleuten (Orica-Scott)             10:28:50
2. Anna van der Breggen (Boels Dolmans)              00:43
3. Ellen van Dijk (Team Sunweb)                  01:03
4. Lisa Brennauer (Canyon-SRAM)                  01:24
5. Linda Villumsen (Team Veloconcept Women)            01:49
6. Chantal Blaak (Boels Dolmans)                 01:55
7. Amy Pieters (Boels Dolmans)                  02:19
8. Elisa Longo Borghini (Wiggle High5)              02:26
9. Elena Cecchini (Canyon-SRAM)                  02:27
10. Audrey Cordon-Ragot (Wiggle High5)              02:41
11. Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling)            02:43
...
30. Małgorzata Jasińska (Cylance)                 06:09

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: