Crescent Vargarda 2017. Lotta Lepistö królową Szwecji

Lotta Lepistö

Lotta Lepistö (Cervelo-Bigla) triumfowała w zaliczanym do WorldTouru szwedzkim wyścigu Crescent Vargarda.

Finka pokonała na finiszu w położonej na południu Szwecji Vargardzie mistrzynię Europy Marianne Vos (WM3 Pro Cycling) oraz Kanadyjkę Leah Kirchmann (Team Sunweb).

13. pozycję wywalczyła Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling), a na 18. lokacie zameldowała się Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana). Po upadku zawodów nie ukończyła Małgorzata Jasińska (Cylance).

28-latka, która dwa dni temu w Vargardzie wraz z koleżankami zajęła drugie miejsce w wyścigu jazdy drużynowej na czas, w niedzielę okazał się najlepsza na finiszu z mocno okrojonego peletonu. Lepistö do listy tegorocznych zwycięstw - etapu Giro Rosa, Dwars door Vlaanderen i Gandawa-Wevelgem, dołożyła kolejny cenny skalp, udowadniając, że finisze z małych grupek w imprezach jednodniowych to jej domena.

Peleton na początek pokonał 4 rundy (po 11 km każda), następnie jedną dużą (53 km) z czterema odcinkami szutrowymi, a na koniec powrócił na 4 małe pętle (11 km). Krótkie okrążenia w Vargardzie znaczył niewielki, kilometrowy podjazd, natomiast na dużym kółku wyrastały dwa niewielkie wspinaczki, obie częściowo utrudnione szutrową nawierzchnią.

Ściganie na szwedzkich drogach rozpoczęło się dość spokojnie i dopiero po 26 kilometrach rozpoczęły się bardziej zdecydowane ataki. To wyłoniło grupkę 11 zawodniczek, w której znalazły się Giorgia Bronzini (Wiggle High5), Chantal Blaak (Boels Dolmans), Moniek Tenniglo (WM3 Pro Cycling), Amanda Spratt (Orica-Scott), Lisa Klein (Cervelo-Bigla), Alexis Ryan (Canyon-SRAM), Romy Kasper (Ale Cipollini), Kim De Baat (Lensworld-Kuota), Alexandra Nessmar (Reprezentacja Szwecji), Grace Brown (Reprezentacja Australii) oraz Sabrina Stultiens (Team Sunweb).

Ruch przegapiły zawodniczki FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope i to na ich barkach spoczął obowiązek pogoni. Przewaga grupki pod koniec czwartego okrążenia w Vargardzie wzrosła do półtorej minuty, a z peleton rozpoczęły się próby przeskoku.

Liderki złapał deszcz, ale nie ulewa nie ostudziła ich zapału i peleton na pierwszym sektorze szutru notował 2:40 straty. Mocna praca m.in. Lisy Klein utrzymywała przewagę uciekających ponad poziomem dwóch minut, nawet na 3-kilometrowym podjeździe, prowadzący na drugi odcinek szutru.

Tymczasem w peletonie sytuacja zaczynała się powoli zmieniać. Po 60 kilometrach ścigania do pracujących zawodniczek FDJ dołączyła ekipa WM3 Pro Cycling i Ale Cipollini, choć ich przedstawicielki znajdowały się w ucieczce. Do pracy zabrały się też zawodniczki Orica-Scott, na zjeździe w kierunku trzeciego i czwartego sektora zmniejszając przewagę uciekających.

Kasper prowadziła czołową grupkę przez techniczne wiraże na szutrach, a do kolejnych przetasowań atakami doprowadzić próbowały Stultiens i Nessmar. Na wjeździe na krótką rundę w Vargardzie Szwedka notowała 10 sekund przewagi nad towarzyszkami ucieczki i 29 nad peletonem, ale nie był to koniec akcji. Kolejny ruch ze strony Bronzini, Blaak, Spratt, Stultiens i Ryan rozbił czołówkę - piątka odjechała i na 38 kilometrów przed metą zawiesiła peletonowi poprzeczkę na poziomie minuty.

Goniła ekipa Cervelo-Bigla, wkrótce otrzymując wsparcie od innych ekip zgrupowanych w mocno już okrojonym peletonie. Krótki podjazd na rundzie na chwilę wyklarował sytuację, gdy na czele pojawiła się 22-osobowa grupka napędzana przez zawodniczki Boels Dolmans, ale na ostatnie 25 kilometrów znowu wjechała już większa grupa.

W atakach pokazały się mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen (Boels Dolmans), Sarah Roy (Orica-Scott) i Susanne Andersen (Hitec Products), a na podjeździe Elizabeth Deignan (Boels Dolmans). Przewagę zyskać udało się jednak dopiero Amy Pieters (Boels Dolmans), która odjechała przed wjazdem na ostatnie kółko.

Holenderkę na podjeździe skasowała prowadząca około 25-osobową grupkę Katarzyna Niewiadoma, a kolejne ataki nie zdołały wyłonić zwyciężczyni i wyścig skończył się finiszem. Na kresce świętowała Finka Lotta Lepistö, której udało się pokonać mistrzynię Europy - Marianne Vos - i poprawić drugie miejsce sprzed roku.

Wyniki Crescent Vargarda 2017 (1.WWT), Vargarda – Vargarda (141 km):

1 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla                         3:29:54
2 Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling
3 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
4 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
5 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
6 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini
7 Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini
8 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
9 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota
10 Kirsten Wild (Ned) Cylance Pro Cycling
11 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing
12 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products
13 Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling
14 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
15 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans 
16 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
17 Sarah Roy (Aus) Orica Scott Women
18 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
19 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans 
20 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing
21 Alison Jackson (Can) BePink Cogeas
22 Nina Kessler (Ned) Hitec Products
23 Aude Biannic (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
24 Danielle King (GBr) Cylance Pro Cycling
25 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
26 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
27 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
28 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
29 Roxane Knetemann (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
30 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla 
31 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini                         00:08
32 Gracie Elvin (Aus) Orica Scott Women
33 Amanda Spratt (Aus) Orica Scott Women                      00:11
34 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans                          00:14
35 Elizabeth Deignan (GBr) Boels Dolmans                      00:59
36 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing                     01:07
37 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
38 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans                            01:34
39 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5
40 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
41 Anouska Koster (Ned) WM3 Pro Cycling
42 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini
43 Stine Borgli (Nor) Reprezentacja Norwegii                  03:54
44 Jessica Pratt (Aus) Reprezentacja Australii
45 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops Cycling Team
46 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
47 Ingrid Lorvik (Nor) Reprezentacja Norwegii
48 Elizabeth Holden (GBr) Drops Cycling Team
49 Sara Olsson (Swe) Reprezentacja Szwecji
50 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
51 Sara Penton (Swe) Team Veloconcept Women
52 Linda Villumsen (NZl) Team Veloconcept Women
53 Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas
54 Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota
55 Anna Potokina (Rus) Servetto Giusta
56 Lucy Kennedy (Aus) Reprezentacja Australii
57 Georgia Williams (NZl) Orica Scott Women
58 Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women
59 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
60 Julie Solvang (Nor) Reprezentacja Norwegii                 05:24
61 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto Giusta
62 Valerie Demey (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
63 Alexandra Nessmar (Swe) Reprezentacja Szwecji              09:00
64 Daniela Reis (Por) Lares-Waowdeals
65 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla 
66 Jessy Druyts (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
67 Kelly Van Den Steen (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
68 Demmy Druyts (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
69 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla
70 Kelly Druyts (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
71 Nathalie Bex (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
72 Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini
73 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
74 Julia Karlsson (Swe) Reprezentacja Szwecji
75 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana
76 Romy Kasper (Ger) Alé Cipollini
77 Ida Erngren (Swe) Reprezentacja Szwecji
78 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies
79 Kim De Baat (Bel) Lensworld-Kuota
80 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
81 Grace Brown (Aus) Reprezentacja Australii
82 Lisen Hockings (Aus) Reprezentacja Australii
83 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
84 Shannon Malseed (Aus) Reprezentacja Australii
85 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing
86 Severine Eraud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
87 Monique Van De Ree (Ned) Lares-Waowdeals
88 Moniek Tenniglo (Ned) WM3 Pro Cycling
89 Saartje Vandenbroucke (Bel) Lares-Waowdeals
90 Nathalie Verschelden (Bel) Lensworld-Kuota
91 Pernille Mathiesen (Den) Team Veloconcept Women
92 Trine Schmidt (Den) Lotto Soudal Ladies
93 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink Cogeas
94 Alexandra Manly (Aus) Orica Scott Women
95 Abigail Van Twisk (GBr) Drops Cycling Team
96 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
97 Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5
98 Anna Zita Maria Stricker (Ita) BTC City Ljubljana
99 Anna Plichta (Pol) WM3 Pro Cycling
100 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team
101 Francesca Pattaro (Ita) BePink Cogeas
102 Annalisa Cucinotta (Ita) Lensworld-Kuota
103 Riejanne Markus (Ned) WM3 Pro Cycling
104 Ana Cristina Sanabria Sanchez (Col) Servetto Giusta
105 Sara Mustonen Lichan (Swe) Team Veloconcept Women
106 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
107 Christina Siggaard (Den) Team Veloconcept Women
108 Katrine Aalerud (Nor) Hitec Products
DNF Louisa Lobigs (Aus) Reprezentacja Australii
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink Cogeas
DNF Katia Ragusa (Ita) BePink Cogeas
DNF Urša Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling
DNF Małgorzata Jasińska (Pol) Cylance Pro Cycling
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
DNF Alice Barnes (GBr) Drops Cycling Team
DNF Anna Christian (GBr) Drops Cycling Team
DNF Coralie Demay (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
DNF Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
DNF Bryony Van Velzen (Ned) Lares-Waowdeals
DNF Amelie Rivat (Fra) Lares-Waowdeals
DNF Elise Delzenne (Fra) Lotto Soudal Ladies
DNF Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Ingrid Moe (Nor) Reprezentacja Norwegii
DNF Malin Eriksen (Nor) Reprezentacja Norwegii
DNF Line Marie Gulliksen (Nor) Reprezentacja Norwegii
DNF Jessica Allen (Aus) Orica Scott Women
DNF Jennifer Mariana Cesar Salazar (Ven) Servetto Giusta
DNF Antri Christoforou (Cyp) Servetto Giusta
DNF Alice Gasparini (Ita) Servetto Giusta
DNF Frida Knutsson (Swe) Reprezentacja Szwecji
DNF Emmy Thelberg (Swe) Reprezentacja Szwecji
DNF Julie Leth (Den) Wiggle High5
DNF Sarah Inghelbrecht (Bel) Lares-Waowdeals
DNS Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: