BinckBank Tour 2017: etap 7. Zwycięska akcja Stuyvena, Dumoulin dowozi prowadzenie do końca

Tom Dumoulin

Holender Tom Dumoulin (Team Sunweb) triumfował w 13. edycji BinckBank Tour. Ostatni etap trafił do Jaspera Stuyvena.

Kolarz grupy Trek-Segafredo decydującą akcję rozpoczął niespełna 4 kilometry przed metą, wyprzedzając na kresce Philippe'a Gilberta (Quick-Step Floors) i Toma Dumoulina.

Tradycyjnie zawody kończyła rywalizacja na rundach wokół miasta Geraardsbergen. Na trasie znalazł się słynny Muur-Kapelmuur (1,075 km; 9,3%, bruk), na który zawodnicy wspinali się trzy razy. Kręcąc się po 26-kilometrowej rundzie kolarze podjeżdżali również pod Bosberg (1 km; 6%), Denderoordberg (700 m; 8%), Onkerzelestraat (1,5 km; 3%) i Dender-Brugstraat (600 m; 9%), a na deser przygotowano Muur-Kapelmuur w 600-metrowej wersji.

Nim kolarze dojechali do flandryjskich pagórków ucieczkę zawiązali Tony Martin (Katusha-Alpecin), Elia Viviani (Team Sky), Jay Robert Thomson (Dimension Data), Grega Bole (Bahrain-Merida), Kenny De Haes (Wanty - Groupe Gobert), Elmar Reinders (Roompot - Nederlandse Loterij), Tim Merlier (Veranda's Willems Crelan), Jonas Rickaert i Preben Van Hecke (obaj Sport Vlaanderen - Baloise). Peleton nie pozwolił na rozwinięcie skrzydeł dziewiątce, ta nie zdobyła nawet 3 minut przewagi.

40 kilometrów przed metą z przodu pozostał Martin z Vivianim. Grupa zasadnicza, napędzana przez Macieja Bodnara i jego kolegów z Bory, zbliżyła się na 1:20. Etap rozpoczął się na nowo przy wjeździe na końcową pętlę całego wyścigu.

Na Muur-Kapelmuur zdecydowany atak wyprowadził Peter Sagan. Do mistrza świata początkowo przeskoczyli Tim Wellens (Lotto Soudal), Jasper Stuyven i Tony Martin. W drugiej grupie został lider Tom Dumoulin, ale po krótkim pościgu nastąpiło połączenie.

21 kilometrów przed metą na samotne prowadzenie wyszedł Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe). Tempo za plecami Austriaka było szarpane, grupki zjechały się w spory peleton. Na "złotym kilometrze" Dumoulin zarobił 2 sekundy bonifikaty, powiększając do 6 sekund swoją przewagę nad Wellensem.

Akcja Pöstlbergera nie powiodła się. Kolarze Bory nadal jechali aktywnie, przygotowując teren dla Sagana pod setne zwycięstwo Słowaka w zawodowej karierze. 13 kilometrów przed kreską mistrz świata musiał wymienić rower, po czym sprawnie powrócił do peletonu.

5,5 kilometra przed metą, na brukowym Dender-Brugstraat (600 m; 9%), zaatakował Greg van Avermaet (BMC Racing), zmianę dał Sagan, dołączył Dumoulin, natomiast nieco z tyłu został Wellens. Belg z kilkoma zawodnikami zdołał jednak powrócić do czołówki.

Po krótkiej chwili odskoczył Stuyven. Nie było komu pogonić, dzięki temu Belg zdobył około 10 sekund przy wjeździe na ostatni kilometr. Kolarz Trek-Segafredo nie wypuścił już etapu z rąk, a trzeci na mecie Dumoulin zapewnił sobie końcowy sukces w holendersko-belgijskiej tygodniówce.

Wyniki 7. etapu BinckBank Tour 2017 (2.WT), Essen - Geraardsbergen (191,3 km):

  1 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                  4:06:48
  2 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               00:01
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
  4 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
  5 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
  6 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  8 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
  9 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
 10 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 11 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
 12 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan
 13 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac
 14 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    00:07
 15 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team         00:09
 16 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 17 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
 18 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 19 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 20 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    00:12
 21 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 22 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 23 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems Crelan
 24 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
 25 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 26 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 27 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 28 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 29 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates
 30 Pim Ligthart (Ned) Roompot
 31 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 00:19
 32 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  00:21
 33 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 34 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
 35 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:24
 36 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     01:21
 37 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:24
 38 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                01:48
 39 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                     01:56
 40 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 41 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      02:01
 42 Elia Viviani (Ita) Team Sky                            02:03
 43 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 44 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team              02:22
 45 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                     02:24
 46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  04:09
 47 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 48 Pieter Weening (Ned) Roompot
 49 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  04:37
 50 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
 51 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
 52 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 53 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 54 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 55 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
 56 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
 57 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
 58 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 59 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 60 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 61 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 62 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 63 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 64 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                 04:42
 65 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
 66 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 67 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
 68 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
 69 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
 70 Owain Doull (GBr) Team Sky
 71 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                04:52
 72 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      05:31
 73 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
 74 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott                         08:09
 75 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 76 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 77 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 78 Brian Van Goethem (Ned) Roompot
 79 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot
 80 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               08:15
 81 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 82 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
 83 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
 84 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott
 85 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan
 86 Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan
 87 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 88 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 89 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
 90 Nuno Bico (Por) Movistar Team
 91 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 92 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 93 Jesper Asselman (Ned) Roompot
 94 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 95 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
 96 Gijs Van Hoeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 97 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 98 Léo Vincent (Fra) FDJ
 99 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott                  08:26
100 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb                       08:28
101 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise        08:40
102 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal                        08:49
103 Elmar Reinders (Ned) Roompot
104 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     09:14
105 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                10:19
106 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
107 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
108 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
109 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
110 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
111 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
112 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
113 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida
114 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
115 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
116 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin
117 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
118 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
119 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates
120 Kenny Dehaes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
121 Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise          10:27
122 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
123 Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems Crelan             10:32
124 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                      10:48
125 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott                          11:23
DNF André Greipel (Ger) Lotto Soudal
DNF Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
DNF Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
DNF Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
DNF Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
DNF Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
DNF Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
DNF Ben Swift (GBr) Team UAE Emirates
DNF Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
DNF Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
DNF Dayer Quintana (Col) Movistar Team
DNF Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                      24:34:33
  2 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                         00:17
  3 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    00:46
  4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                00:51
  5 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   01:14
  6 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team         01:15
  7 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       01:53
  8 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:59
  9 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               02:12
 10 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors                     02:23
 11 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    02:24
 12 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac                  02:27
 13 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott                      02:37
 14 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                   02:44
 15 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                     03:02
 16 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                 03:03
 17 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert                 03:20
 18 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 19 Pim Ligthart (Ned) Roompot                             03:33
 20 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      03:47
 21 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                     06:55
 22 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      09:44
 23 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       10:09
 24 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                      10:29
 25 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert            10:30
 26 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     10:32
 27 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data       10:50
 28 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        11:20
 29 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 11:33
 30 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      13:42
 31 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo                   13:57
 32 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   14:22
 33 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates                 14:58
 34 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                           15:22
 35 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac               16:19
 36 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      16:23
 37 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems Crelan           16:24
 38 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    16:29
 39 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  17:14
 40 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                 17:39
 41 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 17:55
 42 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     18:05
 43 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott                  18:18
 44 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise      18:48
 45 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe               19:06
 46 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   19:13
 47 Léo Vincent (Fra) FDJ                                  19:30
 48 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot                       19:33
 49 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 19:42
 50 Pieter Weening (Ned) Roompot                           19:44
 51 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin                  19:48
 52 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  20:03
 53 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                 21:02
 54 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      21:53
 55 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac               22:04
 56 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  23:00
 57 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert          23:02
 58 Elmar Reinders (Ned) Roompot                           23:53
 59 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                        23:59
 60 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     24:01
 61 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                 24:08
 62 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale              24:31
 63 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                     24:34
 64 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team              26:40
 65 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan          26:42
 66 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida                      26:46
 67 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  27:01
 68 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                     27:10
 69 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      27:15
 70 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott                         27:37
 71 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott                        28:34
 72 Elia Viviani (Ita) Team Sky                            28:44
 73 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                28:45
 74 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                30:12
 75 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin             30:19
 76 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                    30:23
 77 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo             31:40
 78 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            32:09
 79 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    32:19
 80 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen - Balois     32:30
 81 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               32:32
 82 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise        32:40
 83 Gijs Van Hoeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo                32:43
 84 Owain Doull (GBr) Team Sky                             32:54
 85 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    32:59
 86 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates                 33:19
 87 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert               33:29
 88 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  33:30
 89 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         33:38
 90 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                33:54
 91 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise      34:10
 92 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan              34:50
 93 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise        35:07
 94 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          35:10
 95 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates                35:37
 96 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise     35:58
 97 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data                    36:29
 98 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                      37:34
 99 Nuno Bico (Por) Movistar Team                          37:55
100 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                        37:57
101 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     38:01
102 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team             38:23
103 Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems Crelan             38:25
104 Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise          38:45
105 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal                        38:56
106 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            39:09
107 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott                          39:12
108 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert           39:15
109 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert       39:22
110 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb                       39:33
111 Brian Van Goethem (Ned) Roompot                        40:30
112 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                 40:53
113 Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan       41:18
114 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         41:29
115 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      43:03
116 Jesper Asselman (Ned) Roompot                          43:04
117 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott                      44:22
118 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                       44:34
119 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin                     45:19
120 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                      45:38
121 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates                45:39
122 Kenny Dehaes (Bel) Wanty - Groupe Gobert               46:05
123 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team                   51:57
124 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                  54:07
125 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky                      01:05:30

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: