Mistrzostwa świata w maratonie MTB 2017: Złoto dla Lakaty i Langvad

Alban Lakata (Austria) i Annika Langad (Dania) sięgnęli w niemieckim Singen po tytuł mistrza świata w maratonie MTB.

Lakata na 98-kilometrowej trasie pokonał na finałowych metrach broniącego tytułu Portugalczyka Tiago Ferriere oraz swojego rodaka – Daniela Geismayera.

Od samego startu uformowała się kilkunastoosobowa grupka, w której tempo nadawali m.in. Van der Poel, Hans Becking, Alban Lakata oraz Jaroslav Kulhavy. Z biegiem czasu z grupki odpadali kolejni zawodnicy.  Kolarzom dokuczał ogromy upał, przez co z rywalizacji wycofało się ich coraz więcej. Na 40 kilometrze z trasy zszedł Jose Hermida.

Kilka kilometrów później tempa czołówki nie wytrzymał Adrian Brzózka, a zaraz za nim odpadł Bartłomiej Wawak. Na 60-kilometrze trasy zaatakowała czwórka, Van der Poel, Lakata, Ferreira oraz Geismayr. W pogoń za uciekającymi ruszyli Kulhavy i Becking.

Na ostatnim podjeździe czołówka odczepiła van der Poela, a na finiszu najszybszy okazał się Lakata, za jego plecami wjechali Ferreira oraz Geismayer.

Najwyżej sklasyfikowany Polak – Adrian Brzózka ukończył 21, natomiast Bartłomiej Wawak dojechał na 26. pozycji.

Kobiety do pokonania miały 80 kilometrów. Wyścig był bliźniaczo podobny do zmagań mężczyzn, od startu mocne tempo nadawały zawodniczki na co dzień ścigające się w cross-country – Jolanda Neff, Gunn Rita Dahle-Flesjaa, Annika Langvad oraz Sabine Spitz.

Pod koniec wyścigu zaatakowała wyżej wymieniona czwórka, na finiszu najlepsza okazała się Langvad, przed Spitz. Brąz wywalczyła Flesjaa.