WorldTour

Prezentacja Criterium du Dauphine 2017

69. Criterium du Dauphine rozpoczyna końcową fazę przygotowań do Tour de France. Tegoroczny wyścig znów nie poskąpi tego, co lubimy w “Delfinacie” – świetnej obsady i wymagającej, górskiej trasy.

Alpejskie ściganie otworzy w niedzielę odcinek w Saint-Étienne, finał zaprowadzi po ośmiu dniach na wymagającą wspinaczkę Plateau de Solaison. Kolarze zaliczą ponad 1150 kilometrów, podzielonych na cztery etapy pagórkowate, trzy górskie i odcinek jazdy indywidualnej na czas.

Dyspozycję przed  zbliżającymi się wielkimi krokami “Grande Boucle” sprawdzą między innymi Chris Froome (Team Sky), Alberto Contador (Trek-Segafredo), Fabio Aru (Astana), Richie Porte (BMC), Simon Yates (Orica-Scott), Daniel Martin (Quick-Step Floors), Alejandro Valverde (Movistar) i Romain Bardet (Ag2r).

Na tle światowej czołówki zaprezentuje się Michał Kwiatkowski, który na drogach Dauphine ma potwierdzić swoją przydatność do składu Sky na Tour de France.

Trasa Criterium du Dauphine 2017

W programie trudno wyłowić łatwiejszy odcinek, o którym wyjątkowo ciepło mogliby pomyśleć sprinterzy. Faworyci “Wielkiej Pętli” sprawdzą się na wymagającej jeździe na czas o długości 23,5 kilometra – niemal takiej samej, z jaką przyjdzie im się zmierzyć na przedostatnim etapie w lipcu. Dwa górskie finisze oraz nietypowa kombinacja z finałem na Alpe d’Huez powinna jasno pokazać, kto w jakiej formie zmierza do walki o “maillot jaune”.

4 czerwca — etap 1: Saint-Étienne — Saint-Étienne (170,5 km)

 

Zmagania rozpoczną się w Saint-Etienne, a osiem górskich premii powinno już na początku przerzedzić peleton, tym bardziej, że w końcówce do pokonania trzy rundy z podjazdem pod Cote de Rochetaillee (3,4 km, 5,4%).

5 czerwca — etap 2: Saint-Chamond — Arlanc (171 km)

Drugiego dnia do walki o etap powinni włączyć się sprinterzy, choć zlokalizowane w połowie trasy trzy górskie premie zdecydowanie utrudnią im zadanie i zachęcą do ataków harcowników.

6 czerwca — etap 3: Le Chambon-sur-Lignon — Tullins (184 km)

Najłatwiejszy odcinek, do małego miasteczka Tullins. Dzień sprinterów lub uciekinierów.

7 czerwca — etap 4: La Tour-du-Pin — Bourgoin-Jallieu (23,5 km; jazda indywidualna na czas)

Rywalizację w klasyfikacji generalnej otworzy na dobre czwarty odcinek – 23,5-kilometrowa jazda na czas, naznaczona dwoma niewielkimi podjazdami.

8 czerwca — etap 5: La Tour-de-Salvagny — Mâcon (175,5 km)

Sześć górskich premii na piątym odcinku nie powinno odstraszyć sprinterów – mistrzowie ostatnich metrów będą chcieli przetrwać 110 kilometrów górskich harców, by na ostatnich 60, wraz z pomocnikami, doprowadzić do finiszu z grupy. Będzie to ich ostatnia szansa na takie rozegranie etapu.

9 czerwca — etap 6: Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes — La Motte-Servolex (147,5 km)

Szósty etap w końcówce oferuje Mont du Chat (8,7 km, 10,3%) – stromy podjazd, ze szczytu którego do mety pozostanie 15,5 kilometra. Wspinaczka ta pojawi się też na 9. etapie tegorocznego Tour de France.

10 czerwca — etap 7: Aosta — Alpe d’Huez (168 km)

Siódmego dnia peleton nie zazna spoczynku – po wczesnej przeprawie przez Col du Cucheron (7,7 km; 6,1%) i Col de la Porte (7,5 km; 6,7%), w końcówce czeka wjazd na Alpe d’Huez. Tym razem jednak organizatorzy zdecydowali się na poprowadzenie trasy inną drogą niż zazwyczaj. Peletonu nie zobaczymy na słynnych 21 agrafkach, a na Col de Sarenne (15,3 km, 6,9%), po zjeździe z której pokonają końcówkę słynnego podjazdu (3,7 km, 7,2%).

11 czerwca — etap 8: Albertville — Plateau de Solaison (115 km)

Końcowy akt zmagań to 115 kilometrowy odcinek prowadzący przez Col des Saisies (15,1 km, 6,4%), Col des Aravis (6,6 km, 7%) i Col de la Colombiere (11,3 km, 6,1%) na trudny podjazd Plateau de Solaison (11,3 km, 9,2%), gdzie dopiero poznamy zwycięzcę wyścigu.

Obsada

Na starcie nie zabraknie obrońcy tytułu Chrisa Froome’a, który z czterech ostatnich edycji “Delfinatu” nie wygrał tylko w 2014 roku. Lider Team Sky póki co ma słaby sezon, wiosenne starty w Katalonii i Romandii zakończył na dalekich miejscach. Trzykrotny zwycięzca Tour de France powinien pokazać, że jego forma wróciła na właściwe tory, inaczej rywale poczują krew. Brytyjczykowi towarzyszyć będą Mikel Nieve i Michał Kwiatkowski, który będzie jedynym polskim kolarzem na trasie wyścigu.

Ambicje zdetronizowania Froome’a, nie tylko na początku czerwca, ale w lipcowym Wielkim Tourze, ma jego rówieśnik Richie Porte. 32-letni Australijczyk nadal pozostaje niespełniony w trzytygodniówkach, ale kiedyś musi przełamać tę niemoc. Kolarz BMC Racing w imponującym stylu wygrał Tour de Romandie i królewski etap Paryż-Nicea, jeżeli nie przestrzelił z formą stać go na wszystko co najlepsze.

Do Francji zjedzie wiecznie w tym roku drugi Alberto Contador. Lider Trek-Segafredo dotychczas nie wygrał Dauphine i raczej tak pozostanie, ale obok wyścigu z pewnością nie przejdzie, gdyż po prostu tak nie potrafi. W przeciwieństwie do Alejandro Valverde (Movistar), po którym możemy spodziewać się spokojnej jazdy i w sprzyjających okolicznościach zapolowania na jeden z etapów.

Zarówno drugi przed rokiem Romain Bardet (Ag2r La Mondiale), jak i trzeci Daniel Martin (Quick-Step Floors) ponownie włączą się do walki o podium. Wysokie cele stawiają przed sobą Simon Yates i Esteban Chaves z Orica-Scott. Dla świetnego Kolumbijczyka to powrót do ścigania po wielomiesięcznej walce z kontuzją kolana, dlatego jest zagadką.  Na trasach “Delfinatu” zobaczymy również innych, ścigających się z czasem, rekonwalescentów Fabio Aru (Astana), Leopolda Koniga (Bora-hansgrohe) i Warrena Barguila (Team Sunweb). Ciekawe jaką dyspozycję zaprezentują na alpejskich przełęczach.

Swoje trzy grosze do walki o wysokie pozycje mogą również wrzucić Jakob Fuglsang (Astana), Pierre Latour (Ag2r La Mondiale), Louis Meintjes (UAE Team Emirates), Sam Oomen (Team Sunweb), Andrew Talansky (Cannondale-Drapac), David Gaudu (FDJ) i Roman Kreuiziger (Orica-Scott).

Lista startowa wyścigu

Bonifikaty

Na mecie przyznawane będą bonifikaty czasowe – odpowiednio 10 – 6 – 4 sekund dla pierwszej trójki.

Historia

Nazwa Criterium du Dauphine obowiązuje od roku 2010, wcześniej ścigano się w Critérium du Dauphiné Libéré. Pierwszy raz imprezę w 1947 roku zorganizowała miejscowa gazeta Dauphiné Libéré. Przez wiele lat dzieliła odpowiedzialność za organizację imprezy, jednak w 2010 roku całość udziałów przejęła Amaury Sport Organisation. Trasa  prowadzi po ciężkich terenach Prowansji i Alp, dzięki temu możemy podziwiać walkę na takich podjazdach jak Mont Ventoux czy Col de la Chartreuse.

Pierwszą edycję wygrał Polak mieszkający w Francji – Edward Klabiński. Do tej pory rekordem w liczbie zwycięstw może szczycić się piątka kolarzy, a mianowicie Nello Lauredi, Luis Ocaña,  Bernard Hinault, Charly Mottet i Chris Froome. Każdy z nich triumfował trzykrotnie.

Warto zauważyć, że wszyscy pięciokrotni zwycięzcy Tour de France  (Anquetil, Merckx, Hinault i Indurain) w swojej karierze mają na koncie wygrany Dauphine Libere. Ponadto dziewięciu kolarzy po zwycięstwie w “Delfinacie” wygrywali w tym samym roku Tour de France. W tym gronie znajdują się: Louison Bobet (1955), Jacques Anquetil (1963), Eddy Merckx (1971), Luis Ocaña (1973),  Bernard Thévenet (1975), Bernard Hinault (1979, 1981), Miguel Indurain (1995), Bradley Wiggins (2012) i Chris Froome (2013, 2015, 2016).

Po reformie UCI, wprowadzającej WorldTour, na trasie Dauphine Libere pierwsze zwycięstwo etapowe w cyklu odniósł Polak. Dokonał tego Sylwester Szmyd, w czerwcu 2009 roku na słynnym gigancie Prowansji – Mont Ventoux. W 1993 roku po etap sięgnął Cezary Zamana, a w 1998 roku czwarty w “generalce” był Dariusz Baranowski.

Pierwsza dziesiątka ubiegłorocznej edycji:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                29:59:31
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                00:12
  3 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step              00:19
  4 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                  00:21
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                 00:35
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step         00:51
  7 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                    00:57
  8 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                    01:13
  9 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                01:30
 10 Pierre Rolland (Fra) Cannondale                     02:43

Transmisja

etap 1 – Eurosport 2, godz. 13:45
etapy 2. – 6. – Eurosport 2, godz. 15:00
etap 7.  – Eurosport 2, godz. 13:30
etap 8. – Eurosport 2, godz. 14:00

TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Zobacz komentarze

Recent Posts

Muzic lepsza od Vollering | Pikulik o klapie olimpijskich przygotowań

Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…

3 maja 2024, 23:43

La Vuelta Femenina 2024: etap 6. Triumf Muzic, Vollering się umacnia

Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.

3 maja 2024, 19:54

Giro d’Italia 2024: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024. 4 maja (sobota): Venaria Reale – Turyn (140 km ⭐️⭐️⭐️).

3 maja 2024, 17:36

Red Bull oficjalnie sponsorem Bora-hansgrohe | Vollering poczuła ulgę

Red Bull oficjalnie z Bora-hansgrohe. Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości…

2 maja 2024, 21:07

Zapowiedź Giro d’Italia 2024

Giro d'Italia, czyli pierwszy Grand Tour w sezonie kolarskim. Trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa. Oto co czeka ich…

2 maja 2024, 19:30

La Vuelta Femenina 2024: etap 5. Zabójcze tempo Demi Vollering

Demi Vollering (SD Worx-Protime) zdobyła na Alto del Fuerte Rapitan piąty etap La Vuelta Femenina oraz objęła prowadzenie w klasyfikacji…

2 maja 2024, 17:41