Giro d'Italia

Giro d’Italia 2017. Skład grupy Astana

Astana przystąpi do 100. edycji Giro d’Italia w okrojonym składzie, chcąc tym upamiętnić tragicznie zmarłego Michele Scarponiego.

Urodzony w Jesi triumfator Giro d’Italia z 2011 roku miał być liderem kazachskiej drużyny podczas tegorocznego “Corsa Rosa” (5-28 maja). Decyzja zapadła po tym, jak Fabio Aru musiał się wycofać ze startu z powodu kontuzji kolana. W ubiegłą sobotę “Orzeł z Filottrano” został jednak śmiertelnie potrącony przez furgonetkę, ginąc na miejscu.

Alexander Vinokourov, dyrektor sportowy grupy Astana potwierdził, że na Półwysep Apeniński oddeleguje ośmiu ze swoich podopiecznych. Symbolicznym dziewiątym zawodnikiem będzie właśnie Scarponi.

Strata Michele to wielki cios dla nas. Powinien być naszym liderem, dlatego postanowiliśmy nie wyznaczyć na jego miejsce nikogo innego  – jego numer startowy pozostanie wolny. Michele pozostanie z nami przez Giro i na innych wyścigach, a my będziemy walczyć, aby złożyć mu hołd, z uśmiechem i odważnie. On tak nas nauczył

– powiedział mistrz olimpijski z 2012 roku.

W składzie grupy znaleźli się Paolo Tiralongo, Dario Cataldo, Andrey Zeits, Jesper Hansen, Luis Leon Sanchez i Tanel Kangert. Ci mocni górale mają szukać okazji, aby odnieść etapowy triumf, który z pewnością zostanie dedykowany ich byłemu koledze. Na “Corsa Rosa” zobaczymy również Pello Bilbao i Zhandosa Bizhigitowa, z czego dla 25-letniego Kazacha będzie to pierwszy start w trzytygodniowym wyścigu.

Mikołaj Krok

Zobacz komentarze

La Vuelta Femenina 2023: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:22

28 kwietnia 2024, 17:29