WorldTour

Prezentacja Vuelta al Pais Vasco 2017

W powietrzu nadal czuć wyraźny zapach bruków północy, ale za rogiem niecierpliwią się już Ardeny. Nim wybije ich godzina czas na wyścig Dookoła Kraju Basków.

Ściganie po zielonych, często zmoczonych deszczem, wzgórzach krainy położonej na północy Półwyspu Iberyjskiego prowadzi prostą drogą do “ardeńskiego tryptyku”. To na krótkich, miejscami sztywnych podjazdach kolarze dokonują ostatnich szlifów, z myślą o Amstel Gold Race, Strzale Walońskiej i Liege-Bastogne-Liege. O poniedziałku przed Alejandro Valverde, Julianem Alaphilippem, Michałem Kwiatkowskim czy Rigoberto Uranem sześć wymagających odcinków, 18 górskich premii i 828 kilometrów do przejechania.

Trasa Vuelta al Pais Vasco 2017

57. edycja wyścigu rozpocznie się nietypowo, w stolicy Nawarry – Pampelunie – silnie powiązanej historycznie z autonomicznym regionem Kraj Basków. Miasto zwane po baskijsku Iruña będzie gościć rywalizację “Itzulii” po raz pierwszy od 1975 roku. Wydarzenie zachowało swoją specyfikę i układ, odwiedzając na królewskim etapie Sanktuarium w Arrate oraz pozostawiając ostatnie rozstrzygnięcia próbie indywidualnej na czas.

3 kwietnia – etap 1: Iruñea – Eguesibar-Sarriguren (153,3 km)

Pierwszy etap poprowadzi do Egues, która jest bazą  drużyny Eusebio Unzue – Movistar. Zasadniczo cały odcinek będzie płaski, wyłączając dwukrotną wspinaczkę na Erro (5,6 km; 4,81%) oraz na Mezkiriz (3 km; 5,43%).

4 kwietnia – etap 2: Iruñea – Eltziego (173,4 km)

Drugiego dnia kolarze ponownie wystartują w Pampelunie, a na mecie należy spodziewać się dużej grupy. Dwie górskie premie, Etxauri (6,8 km; 6,35%) i La Aldea (5 km; 6%), nie powinny stanowić problemu, za to kilka krótkich wzniesień w samej końcówce, może wzniecić akcje zaczepne.

5 kwietnia – etap 3: Gasteiz – Donostia (160,5 km)

 

Trzeci etap będzie znacznie trudniejszy od dwóch poprzednich. Kolarze pojadą w kierunku San Sebastian (Donostia), znanego z organizacji letniego klasyku Clasica San Sebastian. Miasto to wraca do Vuelta al Pais Vasco po 42 latach przerwy. Na trasie znajdzie się sześć podjazdów, kolejno Udana (7 km; 3,68%), Mandubia (6 km; 5,86%), Santa Ageda (8,6 km; 6,73%), Alkiza (4 km; 6,52%), Andazarrate (5,9 km; 6,27%) i Mendizorrotz (7,7 km; 5%). Z ostatniej wspinaczki do mety pozostanie 7 kilometrów.

6 kwietnia – etap 4: Donostia – Bilbo (174,1 km)

Czwarty etap poprowadzi do stolicy regionu – Bilbao – odwiedzając po drodze dwie strome przełęcze Sollube (5,2 km; 8,15%) i Vivero (5,6 km; 8,19%). Z tej drugiej, dobrze znanej z trasy Vuelta a Espana, pozostanie do przejechania tylko 14 kilometrów.

7 kwietnia – etap 5: Bilbo – Eibar (139,8 km)

Klasyk Pais Vasco, prowadzący do Sanktuarium Matki Boskiej w Arrate. Na trasie królewskiego etapu sześć przełęczy, które pozostaną w nogach: Pagatzako (5 km; 5,62%), Izua (6,2 km; 7%), Trabakua (7,2 km; 5,16%), Izua (6,2 km; 7%), Urkaregi (5 km; 5,7%) i na koniec krótka, stroma ścianka Usartza, pokonywana od Matxaria (3,9 km; 10,77%).

8 kwietnia – etap 6: Eibar – Eibar (27,7 km, jazda indywidualna)

Indywidualną jazdę na czas, tradycyjnie zamykającą ściganie w Baskonii, rozpocznie podjazd na Karabieta (5,2 km; 7,3%), następnie po technicznym zjeździe pozostanie długi odcinek dla specjalistów tej kolarskiej konkurencji. Specyfika i niemały dystans etapu zapewne wprowadzą sporo zamieszania do klasyfikacji, w tym niewykluczone, że zmienią zwycięzcę całego wyścigu.

Obsada

Omówienie listy faworytów wypada rozpocząć od Alberto Contadora. Lider grupy Trek-Segafredo nadal goni swoje pierwsze w sezonie zwycięstwo, a Dookoła Kraju Basków wydaje się najlepszym na to miejscem dla “El Pistolero”. Hiszpan wygrywał tu cztery razy, jest obrońcą tytułu, w historii wyścigu pokusił się również o siedem etapów. Contadora na razie prześladują drugie miejsca, jeżeli nie przełamie tej złej passy, w dalszej części sezonu będzie o to jeszcze trudniej.

Po dwóch latach przerwy na trasę wyścigu powraca Alejandro Valverde. Kolarz Movistar ma na koncie pięć etapów Pais Vasco, ale na końcowym podium stanął zaledwie jeden raz. Dawno temu, w 2006 roku uległ jedynie Jose Angelowi Marchante. “Balaverde” przed tygodniem zdominował Katalonię, ciekawe czy zobaczymy powtórkę z rozrywki. Będzie mu o tyle trudniej, że w wyścigu brak bonifikat czasowych.

Kto powinien błyszczeć w Team Sky? Naturalnie Sergio Henao. Zwycięzca Paryż-Nicea po trzech tygodniach odpoczynku wraca do peletonu, a ściganie w Kraju Basków wyjątkowo mu służy. Dwie ostatnie edycje ukończył na drugim miejscu, w 2013 był na trzecim stopniu podium. “Niebiańscy” mogą również liczyć na Michała Kwiatkowskiego, posiadającego całkiem dobre wspomnienia z wyścigu. Obu kolarzom na trasie pomoże Michał Gołaś.

Liderem BMC Racing będzie Samuel Sanchez. Hiszpan jest posiadaczem ośmiu zwycięstw etapowych, co stanowi rekord Pais Vasco. Groźniejsi od 39-letniego weterana powinni być jednak Ion Izagirre (Bahrain-Merida) i Julian Alaphillpe. Kolarz Quick-Step Floors zadebiutuje w wyścigu, a że dobrze się czuje na krótkich podjazdach udowodnił już niejednokrotnie.

Cannondale-Drapac może postawić śmiało a Rigoberto Urana, a asem w talii Orica-Scott będzie Simon Yates. Ag2r la Mondiale posyła zawsze zmotywowanego Romaina Bardeta, na top 10 z pewnością stać Simona Spilaka (Katusha-Alpecin) i Primoza Roglica (LottoNL-Jumbo). Lotto Jumbo liczy na Tima Wellensa, Warren Barguil  spróbuje coś zdziałać na rzecz Team Sunweb.

Lista startowa

Historia Vuelta al Pais Vasco

Wyścig narodził się w 1924 roku, a pierwszym zwycięzcą został Francuz Francois Pelissier. Impreza od sezonu 1952 jest rozgrywana regularnie i co roku przyciąga na trasy wielkie nazwiska. Rekord w liczbie zwycięstw należy do José Antonio Gonzaleza, który w latach 70. triumfował czterokrotnie oraz Alberto Contadora (2008, 2009, 2014, 2016). Na liście zwycięzców widnieją również takie postaci jak Gino Bartali, Jaques Anquetil, Luisa Ocania, Sean Kelly, Stephan Roche, Tony Rominger, Alex Zulle, Laurent Jalabert, Iban Mayo, Nairo Quintana i Joaquim Rodriguez.

Z wyścigiem dobre wspomnienia łączą Michała Kwiatkowskiego. W sezonie 2014 Polak uległ jedynie Alberto Contadorowi, a rok później wywalczył 8. miejsce.

Przed rokiem

  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team             22:44:43
  2 Sergio Henao (Col) Team Sky                        00:12
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                 00:37
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                            01:13
  5 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha               01:22
  6 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team               01:29
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                    02:19
  8 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                    02:47
  9 Lawson Craddock (USA) Cannondale                   02:52
 10 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo           03:14

Transmisja

Codziennie w Eurosporcie 1 od godziny 15:30.

TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Recent Posts

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17

Zapowiedź Vuelta España Femenina 2024

Vuelta España Femenina to pierwsza duża etapówka i pierwszy duży sprawdzian dla najlepszych góralek. Oto trasa, faworytki i plan relacji…

27 kwietnia 2024, 15:25

Giro d’Italia 2024. Geraint Thomas jeszcze raz po maglia rosa

Walijczyk Geraint Thomas wraca na Giro d'Italia i chce jeszcze raz powalczyć o zwycięstwo.

27 kwietnia 2024, 12:53

Tour de Romandie 2024. Thibau Nys uczy się szosowego rzemiosła

Thibau Nys wygrał po ucieczce dnia górski odcinek Tour de Romandie. Młody Belg w Les Marecottes zdobył życiowy wpis do…

27 kwietnia 2024, 10:27

Tour de Romandie 2024. Luke Plapp: “Szczęśliwy Plapp to szybki Plapp”

Luke Plapp walczy o miejsce w czołówce Tour de Romandie, a za dobre wyniki w sezonie olimpijskim, w jego ocenie,…

27 kwietnia 2024, 09:02