Mistrzostwa Europy 2016: dublet francuskich juniorów

Nicolas Malle po wspinaczce na Cote de Cadoudal został w Plumelec mistrzem Europy juniorów w wyścigu ze startu wspólnego.

Francuz po udanej ucieczce wjechał na metę przed swoim rodakiem Emilienem Jeannierem oraz Słoweńcem Tadejem Pogacarem.

30. miejsce zajął pierwszy z reprezentantów Polski - Piotr Pękala.

Rywalizacja toczyła się na 13,7-kilometrowej rundzie w Plumelec, którą pokonać należało 5 razy. Zawodnicy zjeżdżali z Cote de Cadoudal po czym pokonywali 2,5-kilometrowy garb, a w końcówce, po krótkim zjeździe, szturmowali Cote de Cadoudal (1,8 km, 6%).

Wyścig ucieczką rozpoczęli Belg Laurens Huys, Słoweniec Martin Lavric, Francuz Hadrien Degrandcourt i Szwajcar Joab Schneiter oraz przeskakujący z opóźnieniem Włoch Alessandro Covi i kolejny trójkolorowy Tristan Montchamp. Akcja zyskała 40 sekund, ale trwała krótko i skasowana została na trzecim kółku.

W kolejnym odjedzie znaleźli się Francuzi Nicolas Malle i Emilien Jeanniere, Brytyjczyk Ethan Hayter, Włoch Samuele Battistella, Holender Nils Eekhoff, Słoweńcy Nik Cemazar i Tadej Pogacar, Szwajcar Stefan Bissegger oraz Turek Onur Turgut. Dziewiątka pracowała razem, ale ich przewaga nigdy znacząco nie przekroczyła granicy minuty.

Pogonią kierowali Belgowie, a na szóstym kółku przewaga spadła do 50 sekund. Przedostatnią rundę z niewielką przewagą rozpoczęli Battistella i Pogacar, natomiast z peletonu ruszyły kontry.

Do dwójki dojechali Bissengger, Jeanniere, Malle i Eekhoff i szóstka zawodników rozpoczęła ostatnie okrążenie na 40 sekund przed grupą pościgową. Dojechał Włoch Filippo Zana, a Pogacar i Battistella ponownie zaatakowali. Kolejne kontry z peletonu napędzane przez Szwajcara Marca Hirschiego, Belga Jaspera Philippsena, Francuza Tanguya Turgisa i Holendra Jarno Mobacha zbliżyły obie grupki.

Na ostatnich 4 kilometrach na samotną akcję zdecydował się Zana, ale odważnego Włocha na ostatnim fragmencie podjazdu skasowali Francuzi, sprawnie radząc sobie z konkurencją i zdobywając dwa pierwsze miejsca. Jako pierwszy na metę wjechał Malle, a zaraz za nim Jeanniere.

Wyniki Szosowych Mistrzostw Europy 2016 – wyścigu ze startu wspólnego juniorów (CC), Plumelec - Plumelec (123,3 km – 9 x 13,7 km):

1. Nicolas Malle (Francja)                     3:03:49
2. Emilien Jeanniere (Francja)
3. Tadej Pogacar (Słowenia)
4. Nils Eekhoff (Holandia)
5. Samuele Battistella (Włochy)
6. Filippo Zana (Włochy)
7. Reto Mueller (Szwajcaria)
8. Barnabas Peak (Węgry)                         00:04
9. Robin Froidevaux (Szwajcaria)
10. Sedrik Ullebo (Norwegia)                     00:09
...
30. Piotr Pękala (Polska)                        00:10
42. Szymon Tracz (Polska)                        00:10
67. Jakub Jąkała (Polska)                        03:03
70. Mateusz Kostański (Polska)                   03:03
76. Wojciech Bystrzycki (Polska)                 03:07
DNF Filip Maciejuk (Polska)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: