Mistrzostwa Europy 2016: Lippert najlepszą juniorką, 8. miejsce Nerlo

Liane Lippert po wspinacze na Cote de Cadoudal wywalczyła we francuskim Plumelec tytuł mistrzyni Europy juniorek w wyścigu ze startu wspólnego.

Niemka finiszowała kilka sekund przed rywalkami i odniosła największy sukces w dotychczasowej karierze. Srebrny medal wywalczyła Włoszka Elisa Balsamo, a brąz Brytyjka Sophie Wright.

8. miejsce zajęła pierwsza z reprezentantek Polski - Aurela Nerlo.

Rywalizacja toczyła się na 13,7-kilometrowej rundzie w Plumelec, którą pokonać należało 5 razy. Zawodniczki zjeżdżały z Cote de Cadoudal po czym pokonywały 2,5-kilometrowy garb, a w końcówce, po krótkim zjeździe, szturmowały Cote de Cadoudal (1,8 km, 6%).

Polskę obok Nerlo reprezentowały Wiktoria Pikulik, Ewelina Sikora, Nikola Różyńska i Karolina Perekitko.

Na pierwszej rundzie atakowały Francuzka Dorine Granade, Polka Ewelina Sikora oraz Szwedka Clara Lundmark, ale na linii startu/mety na czele znalazł się kontrująca Rosjanka Maria Novolodskaja, która szybko wypracowała ponad minutę przewagi.

Peleton prowadziły Francuzki, grupę rozbijając na trzecim okrążeniu i zmniejszając różnicę do prowadzącej Rosjanki. Uciekająca została doścignięta na podjeździe, a na czoło wysforowały się Włoszki i Francuzki. Wysoko na przedostatnie okrążenie wjechały też Polki - Nikola Różyńska i Aurela Nerlo.

Na zjeździe do okrojonej czołówki dojechały kolejne zawodniczki, w tym Wiktoria Pikulik i na ostatnie kółko wjechała szarpana atakami około 15-osobowa czołówka w składzie Noemie Abgrall, Juliette Labous, Pauline Clouard, Evita Muzic, Maelle Grosetete (Francja), Liane Lippert (Niemcy), Sophie Wright (Wielka Brytania), Elisa Balsamo i Letizia Paternoster (Włochy), Anne-Sophie Harsch (Luksemburg), Aurela Nerlo (Polska), Anastasiia Muzalevskaja (Rosja), Ida Jansson (Szwecja), Lisa Pasteiner (Austria) i Simone Eg (Dania).

Grupa na kolejnych kilometrach powiększyła się do 34 zawodniczek, które razem osiągnęły podnóże ostatniego podjazdu i prowadzona przez Francuzki i Włoszki rozpoczęła walkę o medale. Na Cadoudal najmocniejsza okazała się jednak Niemka Liana Lippert, z przewagą kilku sekund osiągając metę i zdobywając mistrzowski tytuł.

Wyniki Szosowych Mistrzostw Europy 2016 – wyścigu ze startu wspólnego juniorek (CC), Plumelec - Plumelec (68,5 km – 5 x 13,7 km):

1. Liane Lippert (Niemcy)                         1:54:14
2. Elisa Balsamo (Włochy)                           00:04
3. Sophie Wright (Wielka Brytania)
4. Letizia Paternoster (Włochy)
5. Pauline Clouard (Francja)                        00:08
6. Susanne Andersen (Norwegia)                      00:11
7. Ida Jansson (Szwecja)
8. Aurela Nerlo (Polska)
9. Lisa Pasteiner (Włochy)
10. Evita Muzic (Francja)                           00:17
...
18. Nikola Różyńska (Polska)                        00:17
30. Karolina Perekitko (Polska)                     00:45
32. Wiktoria Pikulik (Polska)                       00:49
70. Ewelina Sikora (Polska)                         06:21

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: