Vuelta a Espana 2016: etap 9

David de la Cruz

David de la Cruz (Etixx-Quick Step) triumfował na przełęczy Naranco w dziewiątym dniu wyścigu dookoła Hiszpanii.

27-letni Hiszpan wyprzedził Driesa Devenynsa (IAM Cycling) i Moreno Mosera (Cannondale - Drapac) oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

7. z grupy ucieczkowej finiszował Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18),

Górzysty etap o długości 155 kilometrów otworzyła akcja dwunastki śmiałków: Bartosz Huzarski, Dylan Teuns (BMC), Luis Leon Sanchez (Astana), Alexandre Geniez (FDJ), Jan Bakelants, François Bidard (obaj Ag2r - La Mondiale), Thomas De Gendt (Lotto - Soudal), David De La Cruz (Etixx - Quick Step), Moreno Moser (Cannondale - Drapac), Mathias Frank, Dries Devenyns (obaj IAM Cycling) i Pello Bilbao (Caja Rural - Seguros RGA).

"Czarnym Piotrusiem" w ucieczce był De La Cruz, który do lidera wyścigu Nairo Quintany tracił tylko 2:46. Pomimo tego na pierwszej górskiej premii Puerto de San Isidro (60 km; kat. 2; 11 km; 3%) różnica wzrosła do 4:30 i w tych granicach utrzymywała się.

Peleton prowadził zespół Movistar. Na drugiej przełęczy - Santo Emiliano (117,2 km; kat. 3; 6,2 km; 4,7%) pękło 5 minut. De Gendt nie wytrzymał i zaatakował już tam po etap. Belg tak jak szybko zdobył 30 sekund, tak równie szybko jednak spasował.

W czołówce zrobiło się nerwowo, 24 kilometry przed metą odskoczyli Devenyns i Bakelants. Do dwójki na przedostatnim podjeździe Alto de La Manzaneda (152 km; kat. 3; 3,6 km; 6,9%) przeskoczył Teuns. Grupka z Huzarskim traciła 15 sekund, natomiast peleton 4:36.

Trójka Belgów zwolniła. Atakował Huzarski, ale ostatecznie z zapasem ponad 30 sekund finałową wspinaczkę na Alto del Naranco (kat. 2; 5,7 km; 6,1%) rozpoczęli De La Cruz i Devenyns.

Różnica rosła, w grze o zwycięstwo pozostała prowadząca dwójka. 700 metrów przed metą De La Cruz oderwał się od kolarza IAM Cycling i odjechał po swoje.

Grupa zasadnicza przyjechała na remis ze stratą 3 minut, co pozwoliło kolarzowi Etixx zdobyć również koszulkę lidera.

Wyniki 9. etapu Vuelta a Espana 2016 (GT), Cistierna – Oviedo/Alto Naranco (164,5 km):

  1 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                  3:47:56
  2 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             00:27
  3 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                         00:33
  4 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      00:51
  5 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
  6 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   00:53
  7 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         00:58
  8 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           01:04
  9 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 10 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            01:10
 11 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         01:26
 12 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  02:55
 13 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       02:56
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 15 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 16 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 17 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange
 18 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
 19 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 20 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 21 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange
 22 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 23 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
 24 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         03:04
 25 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 26 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 27 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 28 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 29 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
 30 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 31 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 32 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                             03:09
 33 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 34 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 35 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                03:14
 37 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 38 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 39 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     03:17
 40 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 41 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 42 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 43 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 44 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 45 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            03:25
 46 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 47 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 48 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 49 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
 50 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           03:29
 51 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        03:35
 52 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              03:42
 53 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            03:52
 54 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                               04:02
 55 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 56 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              04:12
 57 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   04:19
 58 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           04:23
 59 Ian Boswell (USA) Team Sky
 60 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        04:28
 61 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            04:38
 62 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       04:44
 63 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         04:47
 64 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 65 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        04:52
 66 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 67 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 68 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                         04:55
 69 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 70 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      05:05
 71 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 72 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                      05:24
 73 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                       05:28
 74 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
 75 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                              06:06
 76 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       06:11
 77 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 78 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           06:14
 79 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       06:23
 80 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                      06:36
 81 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange
 82 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         06:48
 83 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 84 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             06:59
 85 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 07:36
 86 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 87 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 88 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       08:14
 89 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
 90 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac
 91 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 92 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 93 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 94 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 95 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         09:13
 96 Christian Knees (Ger) Team Sky                               09:40
 97 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 98 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 99 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
100 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                              09:55
101 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
102 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange                          10:43
103 José Herrada (Spa) Movistar Team                             11:05
104 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
105 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
106 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
107 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
108 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
109 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
110 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                        12:20
111 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
112 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
113 Johan Le Bon (Fra) FDJ
114 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 18
115 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
116 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
117 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
118 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
119 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
120 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
121 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
122 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
123 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
124 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
125 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
126 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
127 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
128 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
129 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
130 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
131 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
132 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
133 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
134 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
135 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
136 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
137 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
138 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
139 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
140 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
141 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
142 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange                           14:05
143 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange
144 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          14:20
145 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
146 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data              16:21
147 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
148 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie
149 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
150 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
151 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
152 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
153 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida
154 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
155 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
156 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
157 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
158 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          18:21
159 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
160 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             19:13
161 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
162 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
163 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange
164 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
165 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
166 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
167 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
168 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
169 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
170 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
171 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
172 Julien Morice (Fra) Direct Energie
173 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
174 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
175 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
176 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
177 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
178 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
179 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
180 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
181 Laurent Pichon (Fra) FDJ
182 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        24:09
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie
DNF Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNS Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
DNF Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo

Punkty

  1 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       25 pkt
  2 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                20
  3 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                            16
  4 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                         14
  5 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                 12
  6 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      10
  7 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                             9
  8 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               8
  9 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        7
 10 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                                6
 11 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             5
 12 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      4
 13 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           3
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             2
 15 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                1

Lotna premia - Langreo - 124.6km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               4 pkt
  2 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        2
  3 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                             1

Premie górskie

Alto de San Isidro - 60.0km 

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               5 pkt
  2 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       3
  3 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                             1

Alto de St. Emiliano - 117.2km =

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               3 pkt
  2 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       2
  3 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        1

Alto de San Tirso - 135.1km 

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               3 pkt
  2 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                             2
  3 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       1

Alto de la Manzandeda - 152.0km 

  1 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       3 pkt
  2 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        2
  3 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             1

Alto del Naranco - 164.5km

  1 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        5 pkt
  2 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                 3
  3 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                             1

Drużynowo

  1 IAM Cycling                                               11:28:23
  2 Etixx - Quick-Step                                           01:55
  3 Cannondale-Drapac                                            01:58
  4 BMC Racing Team                                              02:35
  5 Caja Rural-Seguros RGA                                       02:47
  6 AG2R La Mondiale                                             02:51
  7 Astana Pro Team                                              03:14
  8 FDJ                                                          03:24
  9 Lotto Soudal                                                 03:25
 10 Movistar Team                                                04:21
 11 Team Sky                                                     04:31
 12 Bora-Argon 18                                                04:43
 13 Cofidis, Solutions Credits                                   05:08
 14 Team LottoNl-Jumbo                                           06:22
 15 Orica-BikeExchange                                           06:45
 16 Tinkoff Team                                                 06:55
 17 Team Katusha                                                 07:09
 18 Direct Energie                                               08:39
 19 Trek-Segafredo                                               10:04
 20 Lampre - Merida                                              10:57
 21 Team Giant-Alpecin                                           12:12
 22 Dimension Data                                               19:08

Klasyfikacja generalna po 9. etapie:

  1 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 33:46:24
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:22
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:41
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:49
  5 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                      01:19
  6 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 01:38
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          02:01
  8 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         02:06
  9 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  02:07
 10 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         02:08
 11 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                         02:09
 12 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            02:14
 13 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                      02:46
 14 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       02:58
 15 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                03:09
 16 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                       03:28
 17 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 03:52
 18 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    03:57
 19 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      04:07
 20 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   04:10
 21 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            04:21
 22 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         04:34
 23 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                04:47
 24 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 25 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                04:49
 26 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 27 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           04:53
 28 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 05:06
 29 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              05:16
 30 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           05:20
 31 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            05:55
 32 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        06:38
 33 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          06:44
 34 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         06:48
 35 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            07:10
 36 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         08:13
 37 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          08:49
 38 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                08:58
 39 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      09:11
 40 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         14:36
 41 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           16:24
 42 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           16:46
 43 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           18:29
 44 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             20:06
 45 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            20:43
 46 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                       22:14
 47 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           23:53
 48 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                        24:41
 49 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       25:03
 50 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             26:01
 51 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           26:52
 52 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          28:47
 53 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           30:10
 54 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           31:34
 55 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                        31:46
 56 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      32:08
 57 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     34:30
 58 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       35:06
 59 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       35:14
 60 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              37:44
 61 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       38:35
 62 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                       38:36
 63 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data              38:45
 64 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                         38:51
 65 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            40:32
 66 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   41:43
 67 Ian Boswell (USA) Team Sky
 68 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          42:00
 69 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                               43:33
 70 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      43:52
 71 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             45:59
 72 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     46:01
 73 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          46:20
 74 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        46:47
 75 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       46:58
 76 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 47:06
 77 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                       47:28
 78 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                     47:52
 79 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                              48:09
 80 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                       48:30
 81 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                             49:00
 82 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            49:05
 83 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        49:49
 84 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   50:52
 85 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           51:13
 86 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                           52:27
 87 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                       52:28
 88 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        53:39
 89 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            53:49
 90 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              54:43
 91 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    54:44
 92 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            55:02
 93 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                      55:18
 94 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                          55:32
 95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               58:01
 96 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                                 58:53
 97 José Herrada (Spa) Movistar Team                             59:42
 98 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           01:01:18
 99 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                        01:01:25
100 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                   01:01:32
101 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      01:01:35
102 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         01:02:02
103 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                       01:02:24
104 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:03:34
105 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA               01:04:17
106 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                          01:04:57
107 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:05:50
108 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:06:09
109 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:06:11
110 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        01:06:20
111 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                      01:06:30
112 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                         01:06:34
113 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                    01:06:59
114 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:07:20
115 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                           01:07:46
116 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     01:08:09
117 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                          01:08:38
118 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                   01:08:40
119 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                     01:09:06
120 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     01:09:11
121 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                  01:09:35
122 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18                     01:10:19
123 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                               01:10:41
124 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                     01:11:13
125 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac
126 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                             01:12:39
127 Christian Knees (Ger) Team Sky                            01:12:56
128 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:12:59
129 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 18                       01:13:15
130 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        01:13:22
131 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange                        01:14:15
132 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                    01:14:32
133 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                  01:14:35
134 Kévin Reza (Fra) FDJ                                      01:14:50
135 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                      01:15:23
136 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    01:15:48
137 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:16:30
138 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    01:16:45
139 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac                     01:16:51
140 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                  01:16:59
141 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                01:17:04
142 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:17:28
143 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                          01:18:02
144 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 01:18:30
145 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team                        01:18:47
146 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                      01:19:19
147 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:19:29
148 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:20:22
149 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:20:56
150 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         01:21:46
151 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:22:04
152 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ                                  01:23:29
153 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange                       01:24:37
154 Ryan Anderson (Can) Direct Energie                        01:26:23
155 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits         01:26:47
156 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          01:27:31
157 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange              01:28:50
158 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:29:05
159 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin           01:29:09
160 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       01:30:05
161 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                         01:30:18
162 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       01:30:53
163 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                      01:31:30
164 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    01:31:31
165 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie                        01:32:26
166 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits       01:32:28
167 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                 01:33:44
168 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo               01:34:40
169 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 01:35:28
170 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                    01:35:40
171 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                    01:35:45
172 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:36:19
173 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                         01:37:01
174 Nick Dougall (RSA) Dimension Data                         01:38:30
175 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                         01:40:49
176 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     01:41:22
177 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange                       01:42:14
178 Laurent Pichon (Fra) FDJ                                  01:44:41
179 Julien Morice (Fra) Direct Energie                        01:45:22
180 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                   01:46:14
181 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  01:50:48
182 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                        02:04:05

Klasyfikacja punktowa

  1 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                        60 pkt
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          53
  3 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                         53
  4 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                            37
  5 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      36
  6 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                              36
  7 Kévin Reza (Fra) FDJ                                            28
  8 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       27
  9 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                            25
 10 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           25
 11 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               25
 12 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   23
 13 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                          21
 14 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                 21
 15 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            20
 16 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             20
 17 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                              20
 18 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                              20
 19 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                20
 20 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                         20

Klasyfikacja górska

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              19 pkt
  2 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      19
  3 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               10
  4 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 9
  5 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        8
  6 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               8
  7 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                                 6
  8 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                            5
  9 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                             5
 10 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            5
 11 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                                  4
 12 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                            4
 13 Tiago Machado (Por) Team Katusha                                 3
 14 Laurent Pichon (Fra) FDJ                                         3
 15 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             3
 16 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               3
 17 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                  3
 18 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                 3
 19 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                              2
 20 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    2

Klasyfikacja kombinowana

  1 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       14 pkt
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          31
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            38
  4 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             68
  5 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                              70
  6 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     72
  7 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           73
  8 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      73
  9 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                              87
 10 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                           99
 11 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                              103
 12 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                           111
 13 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                          120
 14 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             125
 15 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                           129
 16 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits               138
 17 Tiago Machado (Por) Team Katusha                               151
 18 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                               154
 19 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                159
 20 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                          160

Klasyfikacja drużynowa

  1 Etixx - Quick-Step                                       100:16:58
  2 Movistar Team                                                03:33
  3 Cannondale-Drapac                                            04:52
  4 BMC Racing Team                                              06:32
  5 AG2R La Mondiale                                             06:33
  6 Team Sky                                                     06:36
  7 Astana Pro Team                                              09:10
  8 IAM Cycling                                                  11:08
  9 Team Katusha                                                 13:19
 10 Cofidis, Solutions Credits                                   21:05
 11 Lotto Soudal                                                 22:20
 12 Orica-BikeExchange                                           24:02
 13 Trek-Segafredo                                               24:42
 14 Bora-Argon 18                                                27:29
 15 Tinkoff Team                                                 33:03
 16 Caja Rural-Seguros RGA                                       39:02
 17 Lampre - Merida                                              46:38
 18 Dimension Data                                               49:47
 19 Direct Energie                                               58:12
 20 Team LottoNl-Jumbo                                           59:32
 21 FDJ                                                       01:03:30
 22 Team Giant-Alpecin                                        01:53:40

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: