IO 2016: Anna van der Breggen mistrzynią olimpijską w wyścigu ze startu wspólnego

Holenderka Anna van der Breggen wywalczyła w brazylijskim Rio de Janeiro tytuł mistrzyni olimpijskiej w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet.

26-letnia zawodniczka po finiszu z małej grupki pokonała Szwedkę Emmę Johansson i Włoszkę Elisę Longo Borghini.

Katarzyna Niewiadoma zajęła 6. miejsce, co stanowi najlepszy wynik w historii startów biało-czerwonych w wyścigach kobiet na igrzyskach olimpijskich.

68-osobowy kobiecy peleton wyruszył na trasę o godzinie 12:15 czasu miejscowego. Wyścig liczył 136,9 km. Zawodniczki po starcie z Copacabany skierowały się w kierunku rundy „Grumari”, gdzie dwukrotnie pokonywały kilometrowy sektor bruku oraz wspinaczki Grumari (1,3 km, 9,4%) i Grota Funda (2,1 km, 6,8%). Po niespełna 90 kilometrach powrót w kierunku Copacabany urozmaiciła jedna runda ze wspinaczką na Vista Chinesa (8,9 km; 6,2%), z której pozostało 6 km stromych zjazdów i 9 km płaskiego odcinka.

Ataki powoli rozpoczęły się po 10 kilometrach, ale nie było w nich animuszu. Defekt miała mistrzyni świata Elizabeth Armitstead, a czoło peletonu kontrolowały Amerykanki, Niemki i Holenderki.

Po 21 kilometrach spacerowe tempo przerwała Belgijka Lotte Kopecky, szybko uzyskując 50 sekund przewagi. 20-latka nie znalazła wsparcia i samotnie ruszyła do przodu. Po 32 kilometrach na samotny atak zdecydowała się z kolei Romy Kasper. Przewaga prowadzącej Kopecky wynosiła w tym punkcie ponad 3 minuty i Niemce nie udało się przeskoczyć.

Belgijka na Grumari dotarła z przewagą 2:40 nad peletonem, który szybko dogonił słabnącą Kasper. Stawka naciągnęła się pod wpływem tempa dyktowanego przez Amerykanki i Holenderki. Na zjeździe z Grumari na czele pokazała się Ellen van Dijk, do której szybko dołączyły Anna Plichta, Włoszka Giorgia Bronzini oraz Niemka Trixi Worrack.

Do czwórki dojechała po chwili Amerykanka Kristin Armstrong, a bezskutecznie przeskoczyć próbowała za to Australijka Katrin Garfoot. Peleton zmniejszył znacznie stan posiadania pod wpływem tempa Brytyjek, na podjeździe pod Grota Funda zbliżając się do atakującej piątki.

Samotna Kopecky utrzymywała równe tempo i na 76 kilometrów przed metą notowała około 2 minuty nad peletonem i minutę nad grupką Plichty. Główna grupa naciągana była nogami Brytyjki Emmy Pooley i Australijki Gracie Elvin, które ruszyły w pogoń za atakującymi.

Dwójka nie zajechała daleko, gdyż atak z peletonu wyprowadziła mistrzyni olimpijska z Londynu Marianne Vos. Tempo wzrosło i atak skasowano, a Kopecky na drugi przejazd po bruku wpadła pół minuty przed pięcioosobowym pościgiem i 50 sekund przed przyspieszającym peletonem, w którego czubie jechała Katarzyna Niewiadoma.

Peleton na drugim kółku liczył już tylko około 40 zawodniczek, a na Grumari szybko złapał wszystkie sześć atakujących. Na zjeździe za dyktowanie tempa wzięły się Holenderki, co zaowocowało pęknięciem peletonu. Powstała na czele czołówka liczyła około 16 zawodniczek, a w jej składzie znalazły się Plichta i Niewiadoma, ale cały atak nie zajechał daleko, bo na płaskim odcinku dojechały kolejne zawodniczki.

Powrót w kierunku Rio odbywał się początkowo spokojnie - po przerwie na bufet peleton jechał razem, oczekując na finałową rundę na Vista Chinesa. Bidony dowoziła Vos, a tempo na chwilę spadło. 52 kilometry przed metą zaatakowała Francuzka Audrey Cordon, w kolejnej akcji błysnęła jej rodaczka Pauline Ferrand-Prevot i Elena Cecchini (Włochy). Całość kontrolowała czujnie spawająca Plichta, a na 48 kilometrów przed metą grupa znów jechała razem.

Peleton wzdłuż oceanu prowadziły Niemki, na czele zmieniając się z Włoszkami i Polkami. Przy podmuchach wiatru rozpoczęły się ataki, z polskiej strony kontrolowane tym razem przez Jasińską. Z Polką odjeżdżały Vos, Worrack, Cecchini, Ferrand-Prevot, Elvin i Annisha Vekemans (Belgia), na płaskim odcinku uzyskując minutę przewagi na 30 kilometry przed metą.

Grupka na rundę Vista Chinese wjechała z przewagą 1:15 nad peletonem, w którym do pracy zabrały się Amerykanki. Pościg szedł początkowo opornie, ale tempo narzucone przez Evelyn Stevens i Marę Abbot połączyło grupy na 22 kilometry przed metą.

Mocne tempo na stromiźnie odczepiło Vos, Jasińską, Megan Guarnier (USA), Armitstead, a także Niewiadomą. Na czele kręciły Abbott, Stevens, Asleigh Moolman (RPA), Anna van der Breggen i Annemiek van Vleuten (Holandia) oraz Emma Johansson (Szwecja), powoli otrząsając się z kolejnych rywalek.

20 kilometrów przed metą na kole Abbott trzymały się van der Breggen, van Vleuten i Longo Borghini, systematycznie odjeżdżając rywalkom. Czwórka w połowie podjazdu miała już niewielką przewagę i powiększała ją, drugą część podjazdu rozpoczynając od ataków. Van Vleuten zabrała ze sobą Abbott, natomiast Johansson dołączyła do jadących wolniej van der Breggen i Longo Borghini.

Niewiadoma jechała razem z Armitstead, powoli zbliżając się do grupki van der Breggen w ostatniej fazie podjazdu. Różnica między pierwszą i drugą grupką wahała się około 25 sekund, dalsze 30 traciła grupka mistrzyni Polski.

Zjazd jako pierwsze rozpoczęły Van Vleuten i Abbott, ale Holenderka szybko odskoczyła Amerykance i samotnie pomknęła w kierunku mety. 33-letniej zawodniczce nie było dane ukończyć zjazdu - 11 kilometrów przed metą nie zmieściła się w zakręcie i przeleciała przez kierownicę, głową uderzając o asfalt.

Abbott wyszła na prowadzenie i na 8 kilometrów przed metą notowała 39 sekund nad goniącymi van der Breggen, Johansson i Longo Borghini oraz 45 sekund nad grupką Niewiadomej i Armitstead, w której znalazły się też Flavia Oliveira (Brazylia) i Jolanda Neff (Szwajcaria).

Amerykanka pracowała mocno i na 3 kilometry przed metą utrzymywała zapas 24 sekund nad goniącą trójką i 40 sekund nad grupką Niewiadomej. Szczupłej góralce nie udało się obronić prowadzenia - goniąca trójka współpracowała zgodnie i dopadła Abbott na 500 metrów przed metą. Zrezygnowana Amerykanka nie miała już sił by odpowiedzieć i walka o medale rozegrała się na finiszu.

Van der Breggen jako pierwsza rozpoczęła sprint i prowadzenie dowiozła do mety, zdobywając olimpijskie złoto przed Johansson i Longo Borghini.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego kobiet Igrzysk Olimpijskich 2016, Rio de Janeiro (136,9 km):

 1 Anna van Der Breggen (Holandia)      3:51:27
 2 Emma Johansson (Szwecja)
 3 Elisa Longo Borghini (Włochy)
 4 Mara Abbott (Stany Zjednoczone)       00:04
 5 Elizabeth Armitstead (Wielka Brytania)    00:20
 6 Katarzyna Niewiadoma (Polska)
 7 Flavia Oliveira (Brazilia)
 8 Jolanda Neff (Szwajcaria)
 9 Marianne Vos (Holandia)           01:14
 10 Ashleigh Moolman-Pasio (RPA)
 11 Megan Guarnier (Stany Zjednoczone)
 12 Evelyn Stevens (Stany Zjednoczone)      01:16
 13 Alena Amialiusik (Białoruś          02:16
 14 Tatiana Guderzo (Włochy)           02:19
 15 Amanda Spratt (Australia)          04:09
 16 Olga Zabelinskaya (Rosja)          04:25
 17 Eri Yonamine (Japonia)            04:56
 18 Christine Majerus (Luksemburg)        05:07
 19 Lisa Brennauer (Niemcy)
 20 Elena Cecchini (Włochy)
 21 Ellen Van Dijk (Holandia)
 22 Rachel Neylan (Australia)
 23 Linda Villumsen (Nowa Zelandia)
 24 Małgorzata Jasińska (Polska)
 25 Karol-Ann Canuel (Kanada)
 26 Pauline Ferrand Prevot (Francja)
 27 Emilia Fahlin (Szwecja)           06:36
 28 Arlenis Sierra Canadilla (Kuba)
 29 Anisha Vekemans (Belgia)
 30 Ahreum Na (Korea)
 31 Claudia Lichtenberg (Niemcy)
 32 Polona Batagelj (Słowenia)
 33 Vita Heine (Norwegia)            07:07
 34 Daiva Tuslaite (Litwa)
 35 Olena Pavlukhina (Azerbejdżan)        07:38
 36 Ganna Solovei (Ukraina)           09:35
 37 Audrey Cordon (Francja)           09:37
 38 Leah Kirchmann (Kanada)           10:02
 39 An-Li Kachelhoffer (RPA)
 40 Ana Sanabria (Kolumbia)
 41 Anna Plichta (Polska)
 42 Giorgia Bronzini (Włochy)          10:06
 43 Trixi Worrack (Niemcy)
 44 Romy Kasper (Niemcy)             10:40
 45 Lotte Kopecky (Belgia)
 46 Martina Ritter (Austria)
 47 Ane Santesteban Gonzalez (Hiszpania     11:32
 48 Shani Bloch (Izrael)
 49 Gracie Elvin (Australia)           11:34
 50 Jennifer Cesar (Wenezuela)          11:51
OTL Clemilda Fernandes Silva (Brazylia)     23:12
OTL Antri Christoforou (Cypr)          24:57
DNF Annemiek Van Vleuten (Holandia)
DNF Kristin Armstrong (Stany Zjednoczone)
DNF Katrin Garfoot (Australia)
DNF Tara Whitten (Kanada)
DNF Nikki Harris (Wielka Brytania)
DNF Emma Pooley (Wielka Brytania)
DNF Sara Mustonen (Szwecja)
DNF Ann-Sophie Duyck (Belgia)
DNF Chantal Hoffmann (Luksemburg)
DNF Lotta Lepisto (Finlandia)
DNF Carolina Rodriguez Gutierrez (Meksyk)
DNF Paola Munoz (Chile)
DNF Jutatip Maneephan (Tajlandia)
DNF Vera Adrian (Namibia)
DNF Milagro Mena (Kostaryka)
DSQ Ting Ying Huang (Tajwan)
Paweł Gadzała

Recent Posts

Criterium du Dauphine 2020. Buchmann i Kruijswijk poza wyścigiem

Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) i Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) nie ukończyli 4. etapu Criterium du Dauphine.

15 sierpnia 2020, 13:49

Criterium du Dauphine 2020. Bernal zrezygnował

Egan Bernal (Team Ineos) nie przystąpił do 4. etapu Criterim du Dauphine.

15 sierpnia 2020, 12:01

Criterium du Dauphine 2020. Guillaume Martin po pierwszą piątkę

Guillaume Martin po trzech dniach Criterium du Dauphine zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. 27-latek zmierza po najlepszy wynik…

15 sierpnia 2020, 11:40

Davide Formolo: "Musiałem ruszyć na Madeleine i modlić się, żeby się udało"

Davide Formolo modlił się, krzywił, zwijał na rowerze pod wpływem wysiłku, do jakiego ciało zmuszał na rowerze marki Colnago. Do…

15 sierpnia 2020, 07:05

Sowiogórski Tour 2020: etap 2. Góry dla Jaskulskiej, Krześlak i Frątczaka

Marta Jaskulska wygrała drugi etap Sowiogórski Tour. W odjeździe o trzy rundy mniej pracowała juniorka Natalia Krześlak, która rozgromiła rywalki…

14 sierpnia 2020, 23:50

Tour Bitwa Warszawska 1920: etap 2. Tesfatsion zwycięzcą skróconego odcinka

Natnael Tesfatsion (NTT Continental Cycling Team) został w Serocku zwycięzcą drugiego etapu zmagań na trasie Tour Bitwa Warszawska 1920.

14 sierpnia 2020, 18:28