IO 2016: Ilnur Zakarin nie wystartuje w Rio

Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego rosyjscy sportowcy, których w przeszłości przyłapano na niedozwolonym wspomaganiu nie wystąpią na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

Przyjęty dokument zamknął drogę do startu dla Ilnura Zakarina (Katusha). Zwycięzca 17. etapu Tour de France w Finhaut-Emosson został w 2009 roku zawieszony za stosowanie sterydu anabolicznego methandienone.

Do Brazylii nie poleci również Olga Zabelinska (BePink), która na początku tego rok zgodziła się na 18-miesięczny okres zawieszenia z mocą wsteczną. 35-letnia zawodniczka w 2014 roku wpadła na oktopaminie.

Zabelinska jest dwukrotną brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Londynie w wyścigu ze startu wspólnego i w jeździe indywidualnej na czas.

Sankcje MKOlu są pokłosiem raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), opracowanego przez kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena. W dokumencie ujawniono zorganizowany system oszustwa w rosyjskim sporcie w okresie 2012-15. W tym czasie rosyjskie laboratoria ukryły ponad 150 pozytywnych próbek swoich sportowców, w tym 26 należących do kolarstwa.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: