Tour de Pologne 2016: etap 5

Tim Wellens z grupy Lotto-Soudal wygrał w Zakopanem piąty etap Tour de Pologne.

25-letni Belg na mecie o blisko 4 minuty wyprzedził Davide Formolo (Cannondale). Trzecie miejsce zajął Tiesj Benoot (Lotto-Soudal).

Peleton wystartował z Wieliczki, dojeżdżając do Pitoniówki (102,5 km; 9 km; 4,1%, maks. 14,8%). W drugiej części trasy kolarze wykonali dwie 50-kilometrowe rundy wokół Zakopanego, podjeżdżając pod 3 x Kościelisko Butorowy Wierch (116,3 – 166,3 – 216,3 km; kat. 1; 4,2 km; 6,7%, maks. 18,4%), 2 x Głodówkę (143,7 – 193,7 km; kat. 1; 8 km; 3%, maks. 8,6%) oraz 2 x Ząb (159,2 – 209,2 km; kat. 1; 4 km; 6,25%, maks. 11,4%). Z ostatniej wspinaczki na do mety było 8,7 km. Końcówka, po 225 kilometrach, tradycyjnie prowadziła pod Wielką Krokiew.

Niska, sięgając ledwo 10 stopni temperatura i opady deszczu przywitały peleton w Wieliczce. Od początku na śliskiej drodze ciała padały i kości trzeszczały, szybko m. in. wycofali się Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i Dariusz Batek (Reprezentacja Polski).

Około 70 kilometra zawiązała się akcja w składzie Maciej Paterski (CCC Sprandi), Jonathan Castroviejo, Ruben Fernandez, Giovanni Visconti (wszyscy Movistar), Bob Jungels (Etixx-Quick Step), Alberto Bettiol, Michael Woods (obaj Cannondale), Nicolas Roche (Team Sky), Alessandro de Marchi, Loic Vliegen, Philippe Gilbert (wszyscy BMC), Primoz Roglic (LottoNL), Sander Armee, Tim Wellens (obaj Lotto Soudal), Ignatas Konovalovas (FDJ), Dion Smith (One Pro Cycling), Fabio Felline (Trek) i Hugo Houle (Ag2r).

W połowie dystansu uciekinierzy jechali z przewagą 3:30. W jednej z wielu kraks upadł na zjeździe z górskiej premii Michał Kwiatkowski (Team Sky). Polak został kilka minut za przetrzebionym peletonem. Kolarze licznie opuszczali wyścig.

Różnica zaczęła topnieć, a z czołówki zaatakowali Wellens, Visconti i Roche. Na Zębie (159,2 km) pierwszy zameldował się Wellens, z zapasem 30 sekund nad niespełna 30-osobową zasadniczą grupą. Do Belga na Kościelisko Butorowy Wierch (166,3 km) dołączyli Bettiol i kontratakujący Paweł Cieślik (Verva Activejet). 35 sekund tracili tam Leo Konig (Team Sky) i Maxime Monfort (Lotto-Soudal).

50 kilometrów przed metą w Zakopanem trójka wyprzedzała dwójkę o 40 sekund, następnie kręcił Nico Denz (Ag2r), peletonik prowadzony przez BMC Racing był spóźniony o 2:52, a grupa Kwiatkowskiego o 8 minut.

Wellens ponownie zaatakował, obejmując samotne prowadzenie. Na Głodówce (193,7 km) miał już 1:40 nad Bettiolem oraz 3:27 nad wyraźnie słabnącym Cieślikiem, którego następnie wchłonęła grupa.

Prowadzący kolarz Lotto-Soudal nie zwalniał, na Zębie (209,2 km) 3:15 tracił do niego młody Włoch oraz 5 minut następni kolarze.

Ostatni fragment trasy z Butorowym Wierchem, gdzie skontrował Davide Formolo, nic nie mógł zmienić. Wellens zameldował się w Zakopanem z przewagą, która może już mu zagwarantować zwycięstwo w klasyfikacji końcowej wyścigu.

Wyniki 5. etapu Tour de Pologne 2016 (WT), Wieliczka – Zakopane (225 km):

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                             5:57:22
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                       03:48
  3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              04:37
  4 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           04:38
  5 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac                      04:49
  6 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          05:12
  7 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
  8 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          05:27
  9 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            05:32
 10 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                      05:59
 11 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 12 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team                             06:48
 13 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            06:52
 14 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             07:42
 15 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       09:26
 16 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            10:03
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            11:36
 18 Paweł Cieślik (Pol) Verva ActiveJet                          11:42
 19 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
 20 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     11:47
 21 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                         12:37
 22 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        13:49
 23 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         14:38
 24 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                         15:29
 25 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 26 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 27 Felix Grosschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice
 28 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 16:52
 29 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           17:57
 30 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 23:16
 31 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 32 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 33 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 34 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                                  26:29
 35 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 36 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 37 Jordi Simon (Spa) Verva ActiveJet
 38 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                           26:30
 39 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              26:29
 40 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 41 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
 42 Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice
 43 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk                        26:31
 44 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac                       26:29
 45 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 46 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 47 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 48 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 49 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 50 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 51 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange
 52 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 53 Dariusz Detko (Pol) Reprezentacja Polski                     35:01
 54 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         46:38
 55 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 56 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 57 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
 58 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 59 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
 60 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 61 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 62 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 63 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 64 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 65 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 66 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 67 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 68 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 69 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 70 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 71 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 72 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 73 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 74 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
 75 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 76 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange
 77 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
 78 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
 79 Adam Stachowiak (Pol) Verva ActiveJet
 80 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet
 81 Kamil Zieliński (Pol) Reprezentacja Polski
 82 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 83 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 84 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 85 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Drapac
 86 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 87 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 89 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 90 Paweł Franczak (Pol) Verva ActiveJet
 91 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 92 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 93 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 94 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
 95 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
 96 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 97 Yanto Barker (GBr) ONE Pro Cycling
 98 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 99 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
100 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
101 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
DNF Matthew Goss (Aus) ONE Pro Cycling
DNF Gracjan Szeląg (Pol) Reprezentacja Polski
DNF Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida
DNF Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
DNF Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
DNF Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
DNS Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
DNF Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
DNF Chris Opie (GBr) ONE Pro Cycling
DNF Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
DNF Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
DNF David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
DNF Marc Fournier (Fra) FDJ
DNF Max Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin
DNF Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
DNF Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
DNF Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
DNF Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
DNF Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
DNF Dariusz Batek (Pol) Reprezentacja Polski
DNF Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
DNF Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
DNF Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
DNF Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
DNF Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
DNF Johan Le Bon (Fra) FDJ
DNF Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
DNF Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
DNF Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
DNF Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
DNF Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
DNF Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
DNF Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
DNF Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Marcin Białobłocki (Pol) ONE Pro Cycling

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            23:16:53
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                       04:05
  3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              04:50
  4 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           05:04
  5 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac                      05:12
  6 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           05:29
  7 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          05:38
  8 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          05:44
  9 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          06:16
 10 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                      06:25
 11 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team                             07:14
 12 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            07:18
 13 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            08:19
 14 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             08:32
 15 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       09:43
 16 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            10:29
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            12:02
 18 Paweł Cieślik (Pol) Verva ActiveJet                          12:07
 19 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     12:13
 20 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                         13:00
 21 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        14:15
 22 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         14:55
 23 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                         15:46
 24 Felix Grosschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice              15:55
 25 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 26 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 17:18
 27 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           18:10
 28 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                             21:58
 29 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  23:42
 30 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 31 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 32 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                            26:39
 33 Jordi Simon (Spa) Verva ActiveJet                            26:46
 34 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 35 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 36 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                           26:47
 37 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            26:55
 38 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
 39 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac
 40 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 41 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 42 Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice
 43 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 44 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk                        26:57
 45 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         28:16
 46 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                                  28:37
 47 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   32:36
 48 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                         35:07
 49 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 37:42
 50 Kamil Zieliński (Pol) Reprezentacja Polski                   46:55
 51 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
 52 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 53 Dariusz Detko (Pol) Reprezentacja Polski                     46:59
 54 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        47:04
 55 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange
 56 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Drapac
 57 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 58 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 59 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 60 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 61 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 62 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 63 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 64 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 65 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 66 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                           47:50
 67 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    48:05
 68 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 69 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
 70 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    48:40
 71 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    48:55
 72 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          49:41
 73 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  50:04
 74 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            50:10
 75 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         52:07
 76 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac                         52:50
 77 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                             53:30
 78 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo                        56:17
 79 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo                              56:28
 80 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              56:54
 81 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                          57:06
 82 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       57:34
 83 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange                          58:25
 84 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           59:13
 85 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      59:41
 86 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    59:56
 87 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 88 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet                          01:01:24
 89 Adam Stachowiak (Pol) Verva ActiveJet                     01:01:33
 90 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice            01:02:23
 91 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:04:42
 92 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    01:07:23
 93 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                 01:07:51
 94 Yanto Barker (GBr) ONE Pro Cycling
 95 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                          01:08:37
 96 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   01:09:26
 97 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          01:09:28
 98 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          01:10:47
 99 Paweł Franczak (Pol) Verva ActiveJet                      01:12:28
100 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           01:15:25
101 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                    01:15:30