Giro Rosa 2016: etap 5

Mara Abbott (Wiggle High5) po samotnym odjeździe na Mortirolo wygrała piąty etap Giro Rosa i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

30-letnia Amerykanka o 37 sekund wyprzedziła koleżankę z zespołu Elise Longo Borghini  oraz Tatiane Guderzo (Hitec Products). 12. miejsce ze startą ponad 4 minut zajęła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).

Zawodniczki mierzyły się z alpejskim etapem, którego główną trudność stanowiła legendarna wspinaczka Giro d'Italia - Mortirolo (12,4 km, 10,5%, maks. 14,2%). Po jej pokonaniu do mety pozostawały 34 kilometry, początkowo odcinek na płaskowyżu, następnie 13 kilometrów krętych zjazdów.

Do ucieczki zabrały się po starcie Ane Santesteban Gonzalez (Ale Cipollini), Shara Gillow (Rabo Liv), Sofie De Vuyst (Lotto Soudal), Laura Camila Lozano (S.C. Michela Fanini) i Riejanne Markus (Liv-Plantur). Piątka przed Mortirolo zdobyła 30 sekund nad Ilarią Sanguineti (Bepink) oraz półtorej minuty nad peletonem.

Na wzniesieniu początkowo prowadzenie objęły Emma Pooley (Lotto Soudal) i Tatiana Guderzo, które następnie wyprzedziła Mara Abbott (Wiggle High5).

Amerykanka systematycznie budowała przewagę, zdobywając Mortirolo z przewagą 2 minut nad Pooley oraz 3:40 nad siedmioosobową grupką liderki. Obok Evelyn Stevens (Boels Dolmans) jechały Anna Van Der Breggen (Rabo Liv), Kseniya Tuhai (Bepink), Doris Schweizer (Cylance), Megan Guarnier (Boels Dolmans), Claudia Lichtenberg i Elisa Longo Borghini . Brakowało wiceliderki Katarzyny Niewiadomej.

Po minięciu górskiej premii Pooley początkowo utrzymywała stały dystans do Abbott, natomiast strata zasadniczej grupy powiększyła się do 4:23.

Na końcowych kilometrach pościg bardzo się zbliżył do dwukrotnej zwyciężczyni Giro Rosa (2010 i 2013), ale wyczerpana zawodniczka Wiggle High5 dowiozła prowadzenie do mety, gdzie założyła różową koszulkę liderki.

Wyniki 5. etapu Giro d'Italia Internazionale Femminile 2016 (WWT), Grosio - Tirano (77,5 km):

  1 Mara Abbott (USA) Wiggle High5                             2:40:23
  2 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                      00:37
  3 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
  4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
  5 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
  6 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv                          01:36
  7 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink                                   01:51
  8 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint            01:52
  9 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                           02:02
 10 Doris Schweizer (Swi) Cylance                                02:48
 11 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies                        04:08
 12 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                          04:26
 13 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur                        05:12
 14 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing                    05:16
 15 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi                      05:43
 16 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv                               05:56
 17 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata
 18 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi
 19 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                     06:00
 20 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana                      07:26
 21 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana                     08:32
 22 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv                                  08:41
 23 Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango
 24 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale' Cipollini
 25 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano                         08:47
 26 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products                           09:11
 27 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team
 28 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint
 29 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86           10:06
 30 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur                         10:57
 31 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale' Cipollini
 32 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                   12:42
 33 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5                           12:49
 34 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
 35 Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek                          12:59
 36 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
 37 Lex Albrecht (Can) Bepink
 38 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5                             15:28
 39 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
 40 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
 41 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
 42 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
 43 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 44 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
 45 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini
 46 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
 47 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team
 48 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
 49 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
 50 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
 51 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance
 52 Anna Ramirez Bauxel (Spa) Lointek
 53 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi
 54 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 55 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
 56 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
 57 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
 58 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon
 59 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv
 60 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
 61 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
 62 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) Lointek
 63 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 64 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
 65 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
 66 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon
 67 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
 68 Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis                     16:40
 69 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
 70 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
 71 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango
 72 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
 73 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
 74 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
 75 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86      17:27
 76 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini                          17:56
 77 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango
 78 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink                                18:01
 79 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team               20:00
 80 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi                21:08
 81 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 82 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur                       22:18
 83 Amber Neben (USA) Bepink
 84 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
 85 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano                  22:51
 86 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
 87 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 88 Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango
 89 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini
 90 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini
 91 Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango
 92 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman-Supoermint
 93 Tereza Medvedova (Svk) Bepink
 94 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
 95 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance
 96 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
 97 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team
 98 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi                           23:53
 99 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini                   24:14
100 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
101 Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
102 Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis
103 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
104 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint
105 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
106 Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata
107 Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon
108 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
109 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon                           25:33
110 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
111 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
112 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint              25:57
113 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
114 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                        27:34
115 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
116 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano                        28:22
117 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
118 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
119 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
120 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products                            28:50
121 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek
122 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint
123 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini                   32:50
124 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana                         33:01
DNF Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
DNS Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing
DNS Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
DNS Valentina Scandolara (Ita) Cylance
DNS Rossella Ratto (Ita) Cylance
DNS Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

  1 Mara Abbott (USA) Wiggle High5                            13:02:52
  2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                           00:10
  3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                      00:15
  4 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies                00:33
  5 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products                         00:38
  6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                           01:22
  7 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv                          02:10
  8 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint            03:04
  9 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                          03:49
 10 Doris Schweizer (Swi) Cylance                                04:42
 11 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur                        05:45
 12 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing                    06:40
 13 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata                  07:32
 14 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink                                   07:56
 15 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi                      07:59
 16 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv                               09:51
 17 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale' Cipollini                     10:00
 18 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                     10:09
 19 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana                     10:37
 20 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv                                  10:40
 21 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi                        10:51
 22 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint                  11:53
 23 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana                      12:02
 24 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team       12:18
 25 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur                         12:24
 26 Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango            12:50
 27 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale' Cipollini                13:55
 28 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86           14:12
 29 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano                       15:31
 30 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5                          16:03
 31 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano                         16:51
 32 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance                        16:56
 33 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans                         17:13
 34 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies                      17:24
 35 Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek                          17:28
 36 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5                             17:32
 37 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing                    17:33
 38 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana                       17:34
 39 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                 17:36
 40 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon                          18:07
 41 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies                     18:08
 42 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing                      18:12
 43 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies                        18:17
 44 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans                        19:36
 45 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur                          19:38
 46 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata            19:54
 47 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana                         19:59
 48 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                   20:18
 49 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team                      20:21
 50 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi                            20:37
 51 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                    20:45
 52 Lex Albrecht (Can) Bepink                                    20:56
 53 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies                 21:27
 54 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5                           21:30
 55 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini        21:46
 56 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi                          22:04
 57 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team                   22:38
 58 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur                          22:40
 59 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana                    22:42
 60 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv                                 23:16
 61 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini                      23:43
 62 Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis                     24:28
 63 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek                         24:40
 64 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86      25:17
 65 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon                     25:30
 66 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86         25:35
 67 Anna Ramirez Bauxel (Spa) Lointek                            26:06
 68 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi                26:30
 69 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon                           26:54
 70 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv                              26:57
 71 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek                          27:25
 72 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing                         27:33
 73 Amber Neben (USA) Bepink                                     27:36
 74 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini                          27:42
 75 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) Lointek                 28:30
 76 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products                           28:53
 77 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango                       28:54
 78 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies                    29:43
 79 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink                                30:14
 80 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team                       30:52
 81 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon                           32:11
 82 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini                       32:37
 83 Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon                        32:56
 84 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team               33:27
 85 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86           33:57
 86 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo               34:27
 87 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur                       34:33
 88 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86      35:02
 89 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini                       35:08
 90 Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango
 91 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur                            35:12
 92 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink                               35:38
 93 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini                   36:36
 94 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango                         37:03
 95 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance                          37:12
 96 Tereza Medvedova (Svk) Bepink                                37:27
 97 Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis         37:40
 98 Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata                         37:56
 99 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo               37:58
100 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products                          38:07
101 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi                           38:16
102 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano                  38:40
103 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint              40:07
104 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano                        40:57
105 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                 41:39
106 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon                    41:45
107 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata                         41:56
108 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86        42:13
109 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman-Supoermint                43:19
110 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint                 43:27
111 Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata                          43:40
112 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek                       43:46
113 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis                     43:58
114 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing                   44:18
115 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano                      45:07
116 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana                         46:49
117 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5                             47:28
118 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint             50:11
119 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                        50:12
120 Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango             52:31
121 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products                            52:37
122 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano                      53:53
123 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini                 59:26
124 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini                 1:07:56

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                       13:06:41
  2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata                  03:43
  3 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink                                   04:07
  4 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi                        07:02
  5 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano                         13:02
  6 Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek                          13:39

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: