Mistrzostwa Polski 2016: Katarzyna Niewiadoma na solo

Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) została w Świdnicy mistrzynią Polski elity kobiet w wyścigu ze startu wspólnego.

Mistrzyni Europy orliczek na górskiej trasie w Świdnicy po całodniowej ucieczce pokonała Annę Plichtę (BTC City Ljubljana) i do złota w jeździe na czas dołożyła swoje pierwsze mistrzostwo w wyścigu ze startu wspólnego.

Zawodniczki pokonywały 3 rundy w Świdnicy, po 37-kilometrów każda. Wyznaczona pętla naznaczona była dwoma sztywnymi podjazdami - 5-kilometrową wspinaczką pod Palczyk i 2-kilometrową hopką w Złotym Lesie.

Peleton elity kobiet i i orliczek pękł na pierwszej rundzie, a na czele znalazły się Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) i Anna Plichta (BTC City Ljubljana). W grupce goniącej znalazły się Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) i Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), do których dojechały potem Martyna Klekot (TKK Pacific Nestle Fitness), Monika Brzeźna (MAT Atom Sobótka) i Alicja Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik)

Po pierwszej rundzie różnica wynosiła 1:47, a prowadząca dwójka w upale powiększała przewagę nad goniącymi. Pościg organizowała Maja Włoszczowska (Kross Racing), Jasińska, Pawłowska, Brzeźna, Ratajczak, Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe) i Anna Harkowska (Liv Giant OKS Warmia i Mazury).

Pościg nie kleił się - Niewiadoma i Plichta w połowie drugiej rundy miały już 4 minuty przewagi i stale powiększały zapas, ostatnie okrążenie rozpoczynając prawie 7 minut przed zrezygnowanym pościgiem.

Sytuacja nie zmieniła się zasadniczo do końca wyścigu - jadąca w koszulce mistrzyni Starego Kontynentu Niewiadoma i nosząca czarno-fioletową koszulkę słoweńskiej ekipy Plichta kręciły zgodnie i ostatnią wspinaczkę pod Palczyk zaczęły z prawie 8 minutami zapasu.

Niewiadoma na ostatnim podjeździe uzyskała przewagę, zjazdy do mety rozpoczynając z przewagą 20 sekund nad Plichtą. 21-latka na mecie w Świdnicy zameldowała się samotnie, wygrywając swoją pierwszą koszulkę mistrzowską w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet.

Wyniki mistrzostw Polski 2016 - wyścigu ze startu elity kobiet (NC), Świdnica - Świdnica (111 km):

1. Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv)                 3:15:38
2. Anna Plichta (BTC City Ljubljana)                 00:44
3. Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini)               10:29
4. Maja Włoszczowska (Kross Racing
5. Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans)

KOMPLET WYNIKÓW

komplet wyników - ORLICZKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: