Mistrzostwa Polski 2016: Michał Paluta po raz drugi

Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice) został w Świdnicy mistrzem Polski młodzieżowców w wyścigu ze startu wspólnego.

Kolarz ekipy z Polkowic wyprzedził Piotra Konwę (TC Chrobry SCOTT Głogów). Podium dopełnił teamowy kolega Paluty - Piotr Brożyna.

Orlicy w Świdnicy mierzyli się ze 148-kilometrową trasą podzieloną na cztery 37-kilometrowe rundy. Do głównych przeszkód należały 5-kilometrowy podjazd pod Palczyk i 2-kilometrowa wspinaczka pod Złoty Las.

Kolejny dzień mistrzostw Polski minął pod znakiem prażącego słońca i upałów, które nie odstępowały kolarzy od wczesnych godzin porannych.

Jako pierwszy na atak zdecydował się Tobiasz Pawlak (Klub Kolarski Tarnovi). Zawodnik mający doświadczenie w przełajach szybko osiągnął 45 sekund przewagi. Na więcej nie pozwalała mu ekipa CCC Sprandi Polkowice, która narzuciła ostre tempo na podjeździe pod Palczyk. Tobiasz Pawlak został złapany, peleton uległ przerzedzeniu i na czele pojawiła się ośmioosobowa grupka w składzie: Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia), Gracjan Szeląg, Szymon Rekita (Altopack-Eppela), Piotr Konwa (TC Chrobry Scott Głogów), Michał Paluta, Patryk Stosz, Kamil Małecki i Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice).

Po przejechaniu 37 kilometrów przewaga liderów wynosiła 50 sekund przewagi nad peletonem, którego liczebność spadła do około 20 zawodników.

Przewaga ósemki utrzymywała się, w pogoń za nią ruszyła czteroosobowa grupka w składzie: Patryk Złotowicz, Karol Kuklewicz, Mikołaj Sójka (TKK Pacific Nestle Fintess Cycling Team) i Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy).

Po pokonaniu ponad połowy dystansu 74 kilometrów w prowadzącej grupie pozostało siedmiu zawodników. Tempa nie wytrzymał Gracjan Szeląg. Z głównej grupy następowały kontrataki, kolarze mnie mogli się porozumieć w kwestii współpracy, dlatego przewaga urosła do 2 minut.

Na trzecim podjeździe pod Palczyk zaatakował Kasperkiewicz, na jego koło usiadł Paluta. Dwójka wypracowała 30 sekund przewagi nad Stoszem, Małeckim, Brożyną, Konwą i Rekitą tuż przed wjazdem na ostatnią rundę.

Do kolejnych przetasowań doszło na ostatnim okrążeniu. Siódemka ponownie jechała razem, ale taki stan rzeczy nie trwał długo. Po raz kolejny od grupki oderwał się Paluta, jego koło zdołał utrzymać jedynie Piotr Konwa. 30 sekund za nimi samotnie kręcił Kamil Małecki.

Stawka ponownie wymieszała się na ostatniej rundzie. Kolarze na kreskę wjeżdżali pojedynczo. Ostatecznie linię mety jako pierwszy przeciął Michał Paluta, od którego na ostatnich kilometrach odpadł Piotra Konwa. Zawodnik ekipy z Głogowa musiał zadowolić się drugim miejscem. Brązowy medal wywalczył Piotr Brożyna.

Wyniki mistrzostw Polski 2016 - wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23 (NC), Świdnica - Świdnica (148 km):

1. Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice)                         4:00:39
2. Piotr Konwa (TC Chrobry SCOTT Głogów)                           01:32
3. Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice)                           02:05
4. Stanisław Aniołkowski (VERVA Activejet Team)                    02:38
5. Mateusz Grabis (TC Chrobry SCOTT Głogów)                        02:40
6. Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia)                     03:47
7. Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice)                           03:48
8. Artur Sowiński (GKS Cartusia Kartuzy)                           04:08
9. Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice)                           04:36
10. Szymon Rekita (Altopack)                                       05:05

KOMPLET WYNIKÓW

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: