Giro d'Italia 2016: etap 18

Matteo Trentin (Etixx-Quick Step) po udanej ucieczce triumfował na osiemnastym etapie Giro d'Italia. Liderem wyścigu pozostał Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Drugi linię mety przeciął Moreno Moser (Cannondale), a trzeci kolejny reprezentant Etixx-Quick Step - Gianluca Brambilla.

Grupa lidera z Rafałem Majką (Tinkoff) na mecie zameldowała się ze stratą ponad 13 minut, a najszybciej finiszował z niej Alejandro Valverde (Movistar Team).

244-kilometrowym etap był dniem nie do przegapienia dla harcowników. Chętnych do odjazdu było tak wielu, że w końcu na czele ukonstytuowała się 23-osobowa grupa w składzie: Axel Domont (Ag2r), Davide Malacarne (Astana), Stefan Kung, Daniel Oss (obaj BMC), Moreno Moser, Ramunas Navadauskas (obaj Cannondale), Gianluca Brambilla, Matteo Trentin (obaj Etixx), Olivier le Gac (FDJ), Andrey Solomennikov (Gazprom), Roger Kluge (IAM Cycling), Sacha Modolo, Matej Mohoric (obaj Lampre), Pim Ligthart (Lotto), Genki Yammamoto, Gianfranco Zilioli (obaj Nippo), Nikias Arndt, Alberto Timmer (obaj Giant), Christian Knees (Team Sky), Pavel Brutt, Jay McCarthy, Ivan Rovny (wszyscy Tinkoff) i Julen Amezqueta Moreno (Southeast Wilier).

Grupka kręciła bardzo mocno, średnia prędkość pierwszych dwóch godzin dobijała do 47 km/h, budując przewagę 10 minut po 62 kilometrach ścigania. Lotny finisz na 129 kilometrze wygrał Modolo, ogrywając Trentina i Ligtharta, a przewaga podskoczyła do 11 minut i 12 sekund.

Sytuacja nie zmieniała się znacząco na płaskim odcinku - na 169 kilometrze rozegrano kolejny lotny sprint, a tym razem kreskę jako pierwszy przeciął Ligthart, ogrywając Modolo i Trentina. Peleton nie spieszył się i ponownie notował ponad 11 minut straty.

45 kilometrów przed metą na atak zdecydowali się Brutt i Le Gac. Rosjanin szybko wysforował się na czoło, ale jego akcja nie przyniosła wymiernych efektów - topniejąca grupka goniąca dopadła go na podjeździe pod Pramartino (224,4 km; kat. 2; 4,7 km; 10,5%, maks. 17%), największą trudność dnia, którą rozpoczęła ponad 13 minut przed peletonem.

Najostrzejsze fragmenty podjazdu przerzedziły grupkę - tempo forsował Brambilla, ciągnąc za sobą Mosera i starając się uzyskać bezpieczną przewagę nad goniącymi kolarzami Tinkoff, Arndtem i Domontem. Za ich plecami peleton spokojnie pokonywał ostrą ściankę w Pinerolo, nie gubiąc żadnego z faworytów.

Górską premię wygrał Brambilla przed Moserem i duet zjazdy rozpoczął 25 sekund przed Rovnym i Arndtem.

25-osobowa grupa lidera podjazd pokonywała pod dyktando zawodników LottoNL - Jumbo. Wysoko, na kole prowadzącego Stevena Kruijswijka, jechali Alejandro Valverde (Movistar), Vincenzo Nibali (Astana) i Rafał Majka (Tinkoff), pozycji pilnował też Esteban Chaves (Orica-GreenEdge).

Brambilla i Moser zgodnie pokonywali kręte zjazdy w kierunku Pinerolo, nadrabiając nieco nad goniącymi Arndtem, Modolo, Rovnym i Trentinem. Grupa lidera na górskiej premii traciła do nich 12:44 i trzymała się razem, nie ryzykując ataków przed górskimi etapami.

Prowadzący Włosi sprawdzili się na brukowanej 500-metrowej ściance o nachyleniu 13%, ale wściekłe ataki nie zdały się na wiele i dwójka na ostatnie dwa kilometry wjechała razem. Za ich plecami zakręt przestrzelił Rovny, a na finałowych metrach zbliżać się zaczął Trentin.

Włoski sprinter na ostatniej prostej dopadł prowadzących i natychmiast rozpoczął finisz, nie otrzymując odpowiedzi od zmęczonego Mosera i wygrywając swój pierwszy etap w historii „Corsa Rosa”.

Grupka faworytów na brukowanym podjeździe na 2,5 kilometra przed metą rozruszana została atakiem Valverde, za którym podążyli Nibali i Majka, ale Kruijswijk trzymał wszystko pod kontrolą i nie pozwolił rywalom na harce.

Wyniki 18. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Muggiò – Pinerolo (244 km):

  1 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                    5:25:34
  2 Moreno Moser (Ita) Cannondale
  3 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
  4 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                           00:20
  5 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        00:30
  6 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
  7 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast               01:10
  8 Christian Knees (Ger) Team Sky                               01:16
  9 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           01:24
 10 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       04:28
 11 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 12 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast
 13 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                               05:07
 14 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                           05:23
 15 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                        05:40
 16 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
 17 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team
 18 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          07:34
 19 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 20 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       07:51
 21 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    08:07
 22 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                08:38
 23 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                    13:02
 24 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       13:24
 25 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 26 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
 27 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 28 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 30 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 31 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 32 Rigoberto Uran (Col) Cannondale
 33 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 34 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 35 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 36 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 37 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     13:36
 38 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           13:41
 39 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 40 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 41 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 42 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 43 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 44 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 45 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 46 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    14:24
 47 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    14:28
 48 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                             14:49
 49 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               15:51
 50 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 51 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 52 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 53 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 54 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              17:07
 55 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                18:11
 56 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 57 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 58 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 59 José Herrada (Spa) Movistar Team
 60 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 61 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         18:22
 62 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                     20:48
 63 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       21:27
 64 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 65 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 66 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
 67 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 68 Nathan Brown (USA) Cannondale                                21:37
 69 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast             23:22
 70 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 71 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
 72 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 73 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 74 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 75 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
 76 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 77 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 78 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 79 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 80 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 81 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 82 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 83 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 84 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 85 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
 86 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 87 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 88 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 89 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 90 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
 91 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 92 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 93 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 94 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 95 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 96 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 97 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 98 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
 99 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
100 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
101 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
102 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
103 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
104 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast
105 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
106 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
107 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
108 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
109 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
110 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
111 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
112 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
113 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
114 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
115 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
116 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
117 Ian Boswell (USA) Team Sky
118 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
119 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
120 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
121 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
122 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
123 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
124 Egor Silin (Rus) Team Katusha
125 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
126 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
127 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
128 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
129 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
130 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
131 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
132 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
133 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
134 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
135 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
136 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
137 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
138 Simon Clarke (Aus) Cannondale
139 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
140 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
141 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
142 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
143 Joe Dombrowski (USA) Cannondale
144 Philip Deignan (Irl) Team Sky
145 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
146 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
147 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
148 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
149 Mickael Delage (Fra) FDJ
150 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
151 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
152 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
153 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
154 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
155 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
156 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
157 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
158 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
159 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              24:43
160 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
161 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               26:38
DNS Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast

Punkty

  1 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         34 pkt
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                              24
  3 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                   18
  4 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                 13
  5 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     12
  6 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                            6
  7 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                    5
  8 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast                   4
  9 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 4
 10 Christian Knees (Ger) Team Sky                                   3
 11 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               2
 12 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                           1
 13 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                            1
 14 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                              -4

Lotna premia - Chivasso, 124 km

  1 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                              10 pkt
  2 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          6
  3 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                  3
  4 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 2
  5 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                               1

Lotna premia - Rivoli, 164 km

  1 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                 10 pkt
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                               6
  3 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          3
  4 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 2
  5 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                            1

Premia górska -  Pramartino, 220 km

  1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     15 pkt
  2 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    8
  3 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                            6
  4 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                    4
  5 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          2
  6 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               1

Drużynowo

  1 Tinkoff Team                                              16:28:03
  2 Etixx - Quick-Step                                           02:03
  3 Cannondale                                                   07:43
  4 Lampre - Merida                                              10:14
  5 BMC Racing Team                                              12:11
  6 Team Giant-Alpecin                                           15:11
  7 AG2R La Mondiale                                             16:51
  8 Wilier Triestina-Southeast                                   17:39
  9 Team Sky                                                     19:10
 10 Astana Pro Team                                              19:55
 11 Movistar Team                                                29:08
 12 Dimension Data                                               32:30
 13 Nippo - Vini Fantini                                         32:37
 14 Team Katusha                                                 35:03
 15 Team LottoNl-Jumbo                                           37:58
 16 IAM Cycling                                                  38:50
 17 Gazprom-Rusvelo                                              40:56
 18 FDJ                                                          41:03
 19 Orica-GreenEdge                                              41:52
 20 Lotto Soudal                                                 42:49
 21 Bardiani CSF                                                 49:04
 22 Trek-Segafredo                                               58:45

Klasyfikacja po 18. etapie:

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                73:50:37
  2 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         03:00
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       03:23
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        04:43
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             04:50
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               05:34
  7 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         07:57
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            08:53
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    10:05
 10 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     11:15
 11 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              13:53
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         16:08
 13 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         21:04
 14 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         22:30
 15 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               24:41
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        27:15
 17 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           29:23
 18 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      30:11
 19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            30:43
 20 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               31:53
 21 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       34:45
 22 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          40:49
 23 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  42:08
 24 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 43:06
 25 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           48:26
 26 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              52:33
 27 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           52:57
 28 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      53:45
 29 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     01:00:20
 30 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                 01:00:42
 31 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:01:54
 32 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:03:08
 33 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:06:47
 34 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                 01:07:25
 35 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                01:11:42
 36 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                          01:13:40
 37 Moreno Moser (Ita) Cannondale                             01:14:42
 38 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:18:26
 39 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:21:52
 40 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                        01:23:50
 41 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:28:22
 42 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:28:56
 43 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                 01:29:04
 44 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:30:28
 45 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast            01:32:43
 46 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                       01:35:25
 47 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    01:36:07
 48 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:41:28
 49 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:42:51
 50 Egor Silin (Rus) Team Katusha                             01:43:44
 51 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:48:17
 52 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:52:42
 53 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        01:52:57
 54 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                        01:56:23
 55 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                01:58:49
 56 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:59:58
 57 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     02:00:45
 58 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 02:04:08
 59 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      02:05:34
 60 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         02:05:39
 61 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                           02:09:23
 62 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:10:11
 63 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:10:40
 64 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        02:12:22
 65 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                         02:16:49
 66 José Herrada (Spa) Movistar Team                          02:17:53
 67 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                    02:17:58
 68 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                        02:18:50
 69 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                       02:19:09
 70 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     02:20:30
 71 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                        02:20:43
 72 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:23:36
 73 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:24:13
 74 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:24:16
 75 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       02:25:39
 76 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:29:52
 77 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                  02:31:48
 78 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          02:32:11
 79 Simon Clarke (Aus) Cannondale                             02:32:26
 80 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:33:29
 81 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    02:34:29
 82 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:34:38
 83 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                            02:36:31
 84 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:37:44
 85 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        02:37:47
 86 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:37:58
 87 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:38:04
 88 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:38:28
 89 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        02:38:30
 90 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:38:54
 91 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          02:40:41
 92 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        02:42:10
 93 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       02:42:55
 94 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:43:48
 95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:44:04
 96 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:45:00
 97 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                      02:45:58
 98 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       02:47:00
 99 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          02:47:47
100 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:48:01
101 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:48:27
102 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:48:33
103 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                02:48:41
104 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF             02:48:47
105 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     02:49:17
106 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                       02:49:52
107 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:50:29
108 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      02:53:31
109 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             02:54:17
110 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          02:56:15
111 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          02:57:02
112 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    02:57:54
113 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  02:58:04
114 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast          02:58:34
115 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                               02:59:15
116 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           03:00:24
117 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    03:01:13
118 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                         03:01:32
119 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini             03:02:32
120 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          03:03:50
121 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   03:04:03
122 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       03:04:35
123 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    03:05:43
124 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                     03:06:14
125 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       03:08:41
126 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                           03:09:26
127 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 03:09:48
128 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     03:11:17
129 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                        03:11:45
130 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast             03:12:55
131 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           03:13:06
132 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               03:13:49
133 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                     03:17:21
134 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:17:25
135 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                   03:17:56
136 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:19:06
137 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                             03:21:18
138 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     03:21:44
139 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:22:41
140 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               03:22:49
141 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:23:56
142 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          03:23:58
143 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:24:56
144 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            03:25:36
145 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:25:59
146 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:26:05
147 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  03:28:10
148 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          03:29:42
149 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       03:31:18
150 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:32:18
151 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          03:32:44
152 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         03:33:28
153 Mickael Delage (Fra) FDJ                                  03:35:20
154 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   03:36:43
155 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:37:39
156 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:38:45
157 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          03:39:39
158 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:40:04
159 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         03:53:22
160 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:54:43
161 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        03:58:31

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                           185 pkt
  2 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                        141
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                             137
  4 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                               127
  5 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                             126
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          83
  7 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     83
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      76
  9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             62
 10 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                            61
 11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               57
 12 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     52
 13 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                51
 14 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   50
 15 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               47
 16 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                               46
 17 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              46
 18 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          44
 19 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                 40
 20 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       39

Klasyfikacja górska

  1 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                      134 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 72
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            69
  4 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           61
  5 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               54
  6 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      50
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      42
  8 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       41
  9 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        36
 10 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     31
 11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          27
 12 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               27
 13 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  26
 14 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               23
 15 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         21
 16 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         20
 17 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                   19
 18 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                18
 19 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                              18
 20 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                 18

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      73:58:34
  2 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               16:44
  3 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              44:36
  4 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          53:57
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:13:55
  6 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:20:59
  7 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:22:31
  8 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:40:20
  9 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:44:45
 10 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        01:45:00
 11 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:52:01
 12 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:56:11
 13 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:57:42
 14 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        02:04:25
 15 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:16:16
 16 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:16:19
 17 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:21:55
 18 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:25:32
 19 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:26:41
 20 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:30:01
 21 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:30:07
 22 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:30:57
 23 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       02:34:58
 24 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:35:51
 25 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          02:39:50
 26 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:40:04
 27 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:40:36
 28 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          02:49:05
 29 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:55:53
 30 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:56:38
 31 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       03:00:44
 32 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           03:05:09
 33 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:11:09
 34 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:15:59
 35 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:16:59
 36 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:18:02
 37 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:18:08
 38 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:29:42
 39 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:30:48
 40 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:32:07
 41 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:46:46

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          221:53:12
  2 Cannondale                                                   12:42
  3 Movistar Team                                                16:59
  4 AG2R La Mondiale                                             20:19
  5 Team Sky                                                     38:59
  6 Etixx - Quick-Step                                           48:15
  7 Tinkoff Team                                                 50:40
  8 Team Katusha                                              01:21:50
  9 Dimension Data                                            02:05:01
 10 Team LottoNl-Jumbo                                        02:07:36
 11 Lampre - Merida                                           02:23:44
 12 BMC Racing Team                                           02:33:14
 13 Orica-GreenEdge                                           02:45:50
 14 Team Giant-Alpecin                                        03:18:09
 15 Trek-Segafredo                                            03:40:14
 16 Bardiani CSF                                              03:45:22
 17 Lotto Soudal                                              03:56:58
 18 Gazprom-Rusvelo                                           04:05:16
 19 Wilier Triestina-Southeast                                04:57:51
 20 IAM Cycling                                               05:01:33
 21 Nippo - Vini Fantini                                      05:34:20
 22 FDJ                                                       08:27:59

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: