Porozumienie w sprawie reformy UCI WorldTour?

Światło w tunelu po spotkaniu stron w Barcelonie.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała o osiągnięciu konsensusu między organizatorami wyścigów, zespołami i przedstawicielami zawodników w sprawie reformy męskiego kolarstwa szosowego.

Podczas dwudniowego seminarium w Barcelonie tematem rozmów była przyszłość zawodowego kolarstwa szosowego i planowana od dwóch lat reforma, która od samego początku budziła sporo kontrowersji i wywoływała sprzeciw organizatorów największych wyścigów świata. Kwestiami spornymi są m.in. stworzenie bardziej stabilnego finansowo modelu zarządzania sportem, organizacja kalendarza i kwestie finansowe związane z przychodami z transmisji wyścigów.

Tylko podczas ostatniego spotkania organizatorów wyścigów (AIOCC) wniosek o zawetowanie zmian w ich proponowanym kształcie został przegłosowany miażdżącą większością głosów.

W oficjalnym komunikacie UCI brak szczegółów na temat porozumienia, nie wiadomo nawet czy doszło do głosowania, jednak jeden paragraf poświęcony został reformie kalendarza. Według nowych zasad obecny zestaw wyścigów WorldTour będzie bazą, na której tworzony będzie kalendarz na lata 2017-2019. Możliwe, że do cyklu dołączą inne imprezy – szansę na ubieganie się o miejsce w pierwszej dywizji otrzymały wyścigi z niższej półki.

Kandydatury będą rozpatrywane już w 2016 roku, a zaakceptowane imprezy do kalendarza zostaną włączone na trzy sezony.

Owocem spotkania w Barcelonie będzie też stworzenie grupy roboczej zajmującej się koordynowaniem prac nad układaniem kalendarza. Jednostka składała się będzie z dwóch przedstawicieli organizatorów wyścigów, dwóch przedstawicieli drużyn i jednego reprezentanta zawodników. Całość administrowana będzie przez UCI.

Zmienią się też nieco zasady przyznawania licencji WorldTour. Od 2017 roku czołową osiemnastkę tworzyły będą ekipy, którym licencja przyznana zostanie na trzy lata. Unia licencję sprawdzała będzie co roku, kontrolując, czy spełniane są wymagania etyczne, administracyjne, organizacyjne i finansowe. W ramach kryteriów organizacyjnych obowiązywał będzie tzw. Cahier des Charges, na mocy którego występy zespołu będą oceniane w skali trzech lat.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Giro d’Italia 2024: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024. 4 maja (sobota): Venaria Reale – Turyn (140 km ⭐️⭐️⭐️).

3 maja 2024, 17:36

Red Bull oficjalnie sponsorem Bora-hansgrohe | Vollering poczuła ulgę

Red Bull oficjalnie z Bora-hansgrohe. Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości…

2 maja 2024, 21:07

Zapowiedź Giro d’Italia 2024

Giro d'Italia, czyli pierwszy Grand Tour w sezonie kolarskim. Trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa. Oto co czeka ich…

2 maja 2024, 19:30

La Vuelta Femenina 2024: etap 5. Zabójcze tempo Demi Vollering

Demi Vollering (SD Worx-Protime) zdobyła na Alto del Fuerte Rapitan piąty etap La Vuelta Femenina oraz objęła prowadzenie w klasyfikacji…

2 maja 2024, 17:41

Plan i szczęście Faulkner | Włodarczyk wraca do ścigania | Buchmann rozczarowany

Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.

1 maja 2024, 20:27

La Vuelta Femenina 2024: etap 4. Kristen Faulkner po dniu na rantach

Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.

1 maja 2024, 17:32