Tour de Suisse 2015: etap 2

Chorwat Kristijan Durasek z Lampre-Merida wygrał drugi etap Wyścigu Dookoła Szwajcarii.

Drugie miejsce zajął Daniel Moreno (Katusha), a trzecie Julian Arredondo (Trek).

W trzeciej grupie, ze stratą ponad minuty, przejechali 28. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i 37. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Tom Dumoulin (Giant- Alpecin).

Drugi odcinek helweckiego tour liczył 161 km z czterema górskimi podjazdami po drodze. Pierwsza leżała już na 13 km w Dorfstrasse (kat. 2; 5,4 km; 4,8%), a zwyciężył tam Sylwester Szmyd (CCC Sprandi).

Na zjeździe poszedł odjazd w składzie Luka Pibernik (Lampre-Merida), Cameron Meyer (Orica), Jurgen Roelandts (Lotto) i Valerio Agnoli (Astana). Czwórka na powtórce w Dorfstrasse (73 km) kręciła z przewagą 3 minut.

W drugiej części trasy przed kolarzami leżał dużo trudniejsze wzniesienie w Michaelskreuz (kat. 1; 4 km; 8,8%, max. 11,6%). Na dojeździe do pierwszej wspinaczki w tym miejscu (126 km) na zakręcie wywrócił się Arnaud Demare (FDJ).

Ścianka ograniczyła czołówkę do dwójki Pibernik i Meyer. Z peletonu m. in. odpadli Mark Cavendish (Etixx) i Fabian Cancellara (Trek). Pościg prowadzony na podjeździe przez FDJ, Sky i Astanę zbliżył się do dwójki na 1:41.

Uciekinierzy ostatnią wspinaczkę na trasie w Michaelskreuz (kat. 1; 4 km; 8,8%, max. 11,6%), z której do mety pozostawało 12,7 km, rozpoczęli z zapasem 30 sekund.

Mocne tempo narzucił Jakob Fuglsang (Astana), pociągając za sobą kilkunastu kolarzy. Z drugiej strony peletonu jako jeden z pierwszych odpadł Michał Kwiatkowski (Etixx).

Dwójka została doścignięta, a ich miejsce zajęli Fuglsang, Geraint Thomas (Sky) i Simon Spilak (Katusha). Następną grupę ciągnął lider Tom Dumoulin.

Różnica na górskiej premii wynosiła kilka sekund, dlatego na zjazdach czołówka urosła do dziewięciu z Dumoulinem, Thibaut Pinotem (FDJ), Danielem Moreno (Katusha), Kristijanem Duraskiem (Lampre), Julianem Arredondo (Trek) i Miguelem Lopezem (Astana).

Grupa wpadła na ostatnie metry i zaczęła się czarować. Wykorzystał to Durasek, który ruszył 800 metrów przed kreską, meldując się tam 4 sekundy przed następnymi.

fot. Tour de Suisse

Wyniki 2. etapu Tour de Suisse 2015 (WT), Risch-Rotkreuz – Risch-Rotkreuz (161,1 km):
  1 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                      3:36:52
  2 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:04
  3 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
  5 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  6 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
  7 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
  8 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 10 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:14
 11 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 12 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 13 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 14 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 15 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
 16 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 17 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 19 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        01:01
 20 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 21 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 22 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 23 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 24 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 25 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 26 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 27 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 28 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 29 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 30 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 31 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 32 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 33 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
 34 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 35 David Lopez (Spa) Team Sky
 36 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     01:05
 37 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 38 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 39 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice                02:19
 40 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 41 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 42 Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
 43 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 44 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 45 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 46 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 47 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 48 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         05:35
 49 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 50 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 51 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 52 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 53 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
 54 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 55 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
 56 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 57 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 58 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 59 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 60 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 61 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
 62 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 63 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 64 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 65 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 66 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 67 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 68 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            07:18
 69 Christian Knees (Ger) Team Sky
 70 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 71 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 72 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 73 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 74 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 75 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 77 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 78 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
 79 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 80 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 81 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 82 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
...
 85 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi                          10:13
 86 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx
DNS Javier Moreno (Spa) Movistar Team
Klasyfikacja po 2. etapie
  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                      3:42:37
  2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:07
  3 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:11
  4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         00:14
  5 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:15
  6 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
  7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:16
  8 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                        00:18
  9 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        00:19
 10 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 11 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
 12 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           00:21
 13 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     00:26
 14 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:29
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 16 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            00:32
 17 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 18 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         00:39
 19 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      01:01
 20 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             01:06
 21 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 22 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             01:07
 23 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           01:09
 24 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        01:13
 25 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       01:14
 26 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 27 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                01:15
 28 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  01:17
 29 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             01:19
 30 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 31 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                 01:20
 32 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:21
 33 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            01:22
 34 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       01:24
 35 David Lopez (Spa) Team Sky
 36 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                  01:26
 37 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 38 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     01:35
 39 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice                02:38
 40 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      02:39
 41 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           02:42
 42 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      02:43
 43 Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
 44 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert                   02:45
 45 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 02:49
 46 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     02:55
 47 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        02:57
 48 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          05:33
 49 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            05:41
 50 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            05:42
 51 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       05:43
 52 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 53 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  05:46
 54 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      05:48
 55 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        05:49
 56 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
 57 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               05:50
 58 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      05:53
 59 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           05:55
 60 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               06:01
 61 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  06:02
 62 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              06:04
 63 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert                   06:06
 64 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin              06:08
 65 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 66 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   06:16
 67 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         06:53
 68 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              07:23
 69 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        07:24
 70 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 71 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             07:28
 72 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal                              07:30
 73 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              07:31
 74 Christian Knees (Ger) Team Sky                               07:32
 75 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            07:34
 76 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            07:38
 77 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         07:39
 78 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            07:42
 79 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              07:43
 80 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert                07:44
 81 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     07:47
 82 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   07:52
 83 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                           10:15
 84 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       10:17
 85 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    10:18
 86 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
 87 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       10:19
 88 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                       10:20
 89 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    10:23
 90 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                         10:24
 91 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 92 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo                        10:25
 93 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                      10:27
 94 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           10:28
 95 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       10:29
 96 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  10:30
 97 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 98 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  10:32
 99 Marco Haller (Aut) Team Katusha
100 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      10:33
101 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           10:34
102 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin
103 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                        10:35
104 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        10:39
105 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 10:41
106 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        10:42
107 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           10:43
108 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  13:17
109 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        13:25
110 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         13:27
111 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
112 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                      13:31
113 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
114 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          13:32
115 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      13:35
116 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
117 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        13:38
118 Bert Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
119 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
120 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        13:39
121 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            13:42
122 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              13:43
123 Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal                             13:44
124 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            13:46
125 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
126 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        13:47
127 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
128 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                       13:48
129 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
130 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
131 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           15:46
132 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        15:58
133 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            15:59
134 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
135 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
136 Danny Pate (USA) Team Sky
137 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   16:01
138 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
139 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  16:02
140 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          16:08
141 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       16:10
142 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
143 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            16:11
144 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
145 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                    16:12
146 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                16:13
147 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           16:15
148 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          16:17
149 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   16:18
150 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              16:19
151 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                  16:26

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: