Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) wygrał baskijski wyścig Euskal Emakumeen Bira. Ostatni etap, górska pętla wokół Markiny, padł łupem Emmy Johansson (Orica-AIS).
Szwedka triumfowała po raz drugi, na finiszu trudnego odcinka pokonując Katarzynę Niewiadomą, która zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej imprezy. Etapowe podium dopełniła Megan Guarnier (Boels Dolmans).
Dla 20-letniej zaledwie Polki to pierwsza wiktoria w wyścigu etapowym w karierze. Pochodząca z Ochotnicy zawodniczka prowadziła w klasyfikacji generalnej od pierwszego etapu, a obok koszulki najlepszej zawodniczki wyścigu wygrała też klasyfikację górską.
W klasyfikacji generalnej Niewiadoma wyprzedziła Asleigh Moolman-Pasio (Bigla) oraz Johansson.
Królewski etap pięciodniowego wyścigu prowadził wokół Markiny i naznaczony był trzema wspinaczkami zlokalizowanymi na ostatnich 50 kilometrach.
Peleton pokonał spokojnie pierwsze 35 kilometrów, a na pierwszej wspinaczce (2,6 km, 6%) rozpoczęły się ataki. Podjazd wyłonił czołówkę w składzie Lucinda Brand (Rabo Liv), Carlee Taylor (Lotto Soudal Ladies), Demi de Jong (Boels Dolmans), Amanda Spratt (Orica-AIS), Doris Schweizer (Bigla), Daiva Tuslaite (Inpa Sottoli Giusfredi) oraz Irene Bitto (Top Girls Fassa Bortolo).
Siódemka uzyskała niecałe pół minuty przewagi, ale na kolejnym podjeździe (3 km, 4%) nie zdołała jej powiększyć i na 20 kilometrów przed metą peleton jechał już razem.
Ostatni podjazd – 4400 metrów wspinaczki o średnim nachyleniu 6% okazała się decydująca. Na czele znalazły się Asleigh Moolman (Bigla), Anna van der Breggen i Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), Lucia Gonzalez i Sheyla Gutierrez (Lointek), Amelie Rivat (Poitou Charentes-Futuroscope.86) i Emma Johannson (Orica-AIS).
Na ostrzejszym fragmencie przyspieszyła Niewiadoma, ciągnąc za sobą Megan Guarnier (Boels Dolmans), Johansson, Moolman i van der Breggen. Polka nie zdołała odjechać i na zjeździe do mety liderki jechały razem.
Piątka walczyła o zwycięstwo etapowe na ostatnich metrach, a najszybsza okazała się Johansson, pokonując broniącą prowadzenia w klasyfikacji generalnej Niewiadomą.
fot. wowo brylla/rowery.org
1 Emma Johansson (Swe) Orica-AIS 2:20:35
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv
3 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Team 00:01
4 Ashleigh Moolman (Rsa) Bigla
5 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv 00:04
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Team 00:30
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla 00:32
8 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
9 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
10 Severine Eraud (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
11 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS
12 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
13 Sharon Laws (GBr) Bigla
14 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv 00:35
15 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
16 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 00:38
17 Anna Sanchis (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 00:42
18 Cristina Martinez (Spa) Lointek Team 00:45
19 Rocio Del Alba (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
20 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 00:49
21 Demi Jong (Ned) Boels Dolmans Team 01:17
22 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Team
23 Laura Lozano (Spa) S.C. Michela Fanini 01:22
24 Eider Merino (Spa) Lointek team 01:32
25 Margarita Garcia (Spa) Bizkaia-Durango
26 Doris Schweizer (Swi) Bigla 02:03
27 Clara Koppenburg (Ger) Bigla 02:28
28 M. Mar Bonnin (Spa) Bzk Emakumeen Bira
29 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
30 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
31 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
32 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
33 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek Team
34 Irene Bitto (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
35 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini 03:15
36 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 03:53
37 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla
38 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
39 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Team
40 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
41 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
42 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv 04:44
43 Ainara Elbusto (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
44 Anna Zavershinskaya (Rus) Bizkaia-Durango 06:50
45 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini 09:50
46 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
47 Gloria Rodriguez (Spa) Bzk Emakumeen Bira
48 Soraya Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
49 Asja Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 10:35
50 Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango
51 Anna Ramirez (Spa) Bizkaia-Durango
52 Lourdes Oyarbide (Spa) Bizkaia-Durango
53 Lierni Lekuena (Spa) Bizkaia-Durango 15:36
54 Leire Olaberria (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
55 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini 24:14
56 Aida Nuño (Spa) Lointek Team
57 Sara Grifi (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
58 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini
59 Liisi Rist (Est) Inpa Sottoli Giusfredi
60 Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies
61 Catalina Rayo (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
62 Belen Lopez (Spa) Lointek Team
63 Ziortza Isasi (Spa) Bzk Emakumeen Bira
64 Irene Usabiaga (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv 10:44:24
2 Ashleigh Moolman (Rsa) Bigla 00:01
3 Emma Johansson (Swe) Orica-AIS 00:02
4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Team 00:08
5 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS 00:40
6 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 01:31
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla 01:44
8 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv 01:59
9 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS 02:09
10 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Team 02:11
11 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 02:13
12 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv 02:30
13 Anna Sanchis (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 02:41
14 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
15 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Team 02:51
16 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope 03:44
17 Laura Lozano (Spa) S.C. Michela Fanini 04:35
18 Doris Schweizer (Swi) Bigla 05:27
19 Anna Zavershinskaya (Rus) Bizkaia-Durango 09:25
20 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini 10:22
21 Asja Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 14:29
22 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 15:06
23 Cristina Martinez (Spa) Lointek Team 15:11
24 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 15:15
25 Rocio Del Alba (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 15:19
26 Demi Jong (Ned) Boels Dolmans Team 15:32
27 Eider Merino (Spa) Lointek team 15:51
28 Margarita Garcia (Spa) Bizkaia-Durango 15:56
29 Sharon Laws (GBr) Bigla 16:20
30 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS 16:39
31 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS 16:41
32 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 16:49
33 Irene Bitto (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 16:50
34 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 16:57
35 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv 18:03
36 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS 18:09
37 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 18:15
38 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Team 18:21
39 Clara Koppenburg (Ger) Bigla 19:35
40 M. Mar Bonnin (Spa) Bzk Emakumeen Bira 19:52
41 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek Team 20:31
42 Anna Ramirez (Spa) Bizkaia-Durango 22:49
43 Severine Eraud (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope 25:09
44 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope 27:13
45 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv 27:54
46 Ainara Elbusto (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 29:27
47 Lourdes Oyarbide (Spa) Bizkaia-Durango 33:48
48 Soraya Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 34:30
49 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini 34:50
50 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla 37:20
51 Gloria Rodriguez (Spa) Bzk Emakumeen Bira 40:06
52 Leire Olaberria (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 40:09
53 Lierni Lekuena (Spa) Bizkaia-Durango 40:26
54 Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango 40:52
55 Aida Nuño (Spa) Lointek Team 49:08
56 Irene Usabiaga (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 54:27
57 Belen Lopez (Spa) Lointek Team 54:28
58 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini 57:56
59 Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies 58:07
60 Liisi Rist (Est) Inpa Sottoli Giusfredi 1:06:46
61 Catalina Rayo (Spa) Reprezentacja Hiszpanii 1:07:40
62 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini 1:08:31
63 Ziortza Isasi (Spa) Bzk Emakumeen Bira 1:12:57
64 Sara Grifi (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo 1:13:06
Zapowiedź 2. etapu Giro d’Italia 2024. 5 maja (niedziela): San Francesco al Campo – Oropa (161 km ⭐️⭐️⭐️).
Ekwadorczyk Jhonatan Narvaez (Ineos Grenadiers) wygrał pierwszy etap 107. edycji Giro d’Italia i został liderem wyścigu.
Marianne Vos (Team Visma | Lease a Bike) triumfowała w Sigüenza w siódmym dniu La Vuelta Femenina.
Pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy, Primoza Roglica, z numerem jeden pojedzie drugi zawodnik tamtego wyścigu Geriant Thomas.
Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…
Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.
Zobacz komentarze