Katarzyna Niewiadoma najlepsza w Euskal Emakumeen Bira 2015

Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) wygrał baskijski wyścig Euskal Emakumeen Bira. Ostatni etap, górska pętla wokół Markiny, padł łupem Emmy Johansson (Orica-AIS).

Szwedka triumfowała po raz drugi, na finiszu trudnego odcinka pokonując Katarzynę Niewiadomą, która zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej imprezy. Etapowe podium dopełniła Megan Guarnier (Boels Dolmans).

Dla 20-letniej zaledwie Polki to pierwsza wiktoria w wyścigu etapowym w karierze. Pochodząca z Ochotnicy zawodniczka prowadziła w klasyfikacji generalnej od pierwszego etapu, a obok koszulki najlepszej zawodniczki wyścigu wygrała też klasyfikację górską.

W klasyfikacji generalnej Niewiadoma wyprzedziła Asleigh Moolman-Pasio (Bigla) oraz Johansson.

Królewski etap pięciodniowego wyścigu prowadził wokół Markiny i naznaczony był trzema wspinaczkami zlokalizowanymi na ostatnich 50 kilometrach.

Peleton pokonał spokojnie pierwsze 35 kilometrów, a na pierwszej wspinaczce (2,6 km, 6%) rozpoczęły się ataki. Podjazd wyłonił czołówkę w składzie Lucinda Brand (Rabo Liv), Carlee Taylor (Lotto Soudal Ladies), Demi de Jong (Boels Dolmans), Amanda Spratt (Orica-AIS), Doris Schweizer (Bigla), Daiva Tuslaite (Inpa Sottoli Giusfredi) oraz Irene Bitto (Top Girls Fassa Bortolo).

Siódemka uzyskała niecałe pół minuty przewagi, ale na kolejnym podjeździe (3 km, 4%) nie zdołała jej powiększyć i na 20 kilometrów przed metą peleton jechał już razem.

Ostatni podjazd - 4400 metrów wspinaczki o średnim nachyleniu 6% okazała się decydująca. Na czele znalazły się Asleigh Moolman (Bigla), Anna van der Breggen i Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), Lucia Gonzalez i Sheyla Gutierrez (Lointek), Amelie Rivat (Poitou Charentes-Futuroscope.86) i Emma Johannson (Orica-AIS).

Na ostrzejszym fragmencie przyspieszyła Niewiadoma, ciągnąc za sobą Megan Guarnier (Boels Dolmans), Johansson, Moolman i van der Breggen. Polka nie zdołała odjechać i na zjeździe do mety liderki jechały razem.

Piątka walczyła o zwycięstwo etapowe na ostatnich metrach, a najszybsza okazała się Johansson, pokonując broniącą prowadzenia w klasyfikacji generalnej Niewiadomą.

fot. wowo brylla/rowery.org

Wyniki 4. etapu Euskal Emakumeen Bira 2015 (2.1), Markina - Markina (86,8 km):

1 Emma Johansson (Swe) Orica-AIS                              2:20:35
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv
3 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Team                       00:01
4 Ashleigh Moolman (Rsa) Bigla
5 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv                           00:04
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Team                       00:30
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla                              00:32
8 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
9 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
10 Severine Eraud (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
11 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS
12 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
13 Sharon Laws (GBr) Bigla
14 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv                                 00:35
15 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
16 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi             00:38
17 Anna Sanchis (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                  00:42
18 Cristina Martinez (Spa) Lointek Team                        00:45
19 Rocio Del Alba (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
20 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo               00:49
21 Demi Jong (Ned) Boels Dolmans Team                          01:17
22 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Team
23 Laura Lozano (Spa) S.C. Michela Fanini                      01:22
24 Eider Merino (Spa) Lointek team                             01:32
25 Margarita Garcia (Spa) Bizkaia-Durango
26 Doris Schweizer (Swi) Bigla                                 02:03
27 Clara Koppenburg (Ger) Bigla                                02:28
28 M. Mar Bonnin (Spa) Bzk Emakumeen Bira
29 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
30 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
31 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
32 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
33 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek Team
34 Irene Bitto (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
35 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini                      03:15
36 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies                     03:53
37 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla
38 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
39 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Team
40 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
41 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
42 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv                              04:44
43 Ainara Elbusto (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
44 Anna Zavershinskaya (Rus) Bizkaia-Durango                   06:50
45 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini                  09:50
46 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
47 Gloria Rodriguez (Spa) Bzk Emakumeen Bira
48 Soraya Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
49 Asja Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                  10:35
50 Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango
51 Anna Ramirez (Spa) Bizkaia-Durango
52 Lourdes Oyarbide (Spa) Bizkaia-Durango
53 Lierni Lekuena (Spa) Bizkaia-Durango                        15:36
54 Leire Olaberria (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
55 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini                  24:14
56 Aida Nuño (Spa) Lointek Team
57 Sara Grifi (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
58 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini
59 Liisi Rist (Est) Inpa Sottoli Giusfredi
60 Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies
61 Catalina Rayo (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
62 Belen Lopez (Spa) Lointek Team
63 Ziortza Isasi (Spa) Bzk Emakumeen Bira
64 Irene Usabiaga (Spa) Reprezentacja Hiszpanii

Klasyfikacja końcowa:

1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                       10:44:24
2 Ashleigh Moolman (Rsa) Bigla                                 00:01
3 Emma Johansson (Swe) Orica-AIS                               00:02
4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Team                      00:08
5 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS                               00:40
6 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi              01:31
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla                             01:44
8 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv                          01:59
9 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS                                02:09
10 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Team                     02:11
11 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies                    02:13
12 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv                                 02:30
13 Anna Sanchis (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                  02:41
14 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
15 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Team                      02:51
16 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope             03:44
17 Laura Lozano (Spa) S.C. Michela Fanini                      04:35
18 Doris Schweizer (Swi) Bigla                                 05:27
19 Anna Zavershinskaya (Rus) Bizkaia-Durango                   09:25
20 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini                      10:22
21 Asja Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                  14:29
22 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi                 15:06
23 Cristina Martinez (Spa) Lointek Team                        15:11
24 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo               15:15
25 Rocio Del Alba (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                15:19
26 Demi Jong (Ned) Boels Dolmans Team                          15:32
27 Eider Merino (Spa) Lointek team                             15:51
28 Margarita Garcia (Spa) Bizkaia-Durango                      15:56
29 Sharon Laws (GBr) Bigla                                     16:20
30 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS                        16:39
31 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS                          16:41
32 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi                 16:49
33 Irene Bitto (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                   16:50
34 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi            16:57
35 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv                                18:03
36 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS                               18:09
37 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies                     18:15
38 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Team                        18:21
39 Clara Koppenburg (Ger) Bigla                                19:35
40 M. Mar Bonnin (Spa) Bzk Emakumeen Bira                      19:52
41 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek Team                           20:31
42 Anna Ramirez (Spa) Bizkaia-Durango                          22:49
43 Severine Eraud (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope           25:09
44 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope        27:13
45 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv                              27:54
46 Ainara Elbusto (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                29:27
47 Lourdes Oyarbide (Spa) Bizkaia-Durango                      33:48
48 Soraya Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                34:30
49 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini                  34:50
50 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla                               37:20
51 Gloria Rodriguez (Spa) Bzk Emakumeen Bira                   40:06
52 Leire Olaberria (Spa) Reprezentacja Hiszpanii               40:09
53 Lierni Lekuena (Spa) Bizkaia-Durango                        40:26
54 Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango                     40:52
55 Aida Nuño (Spa) Lointek Team                                49:08
56 Irene Usabiaga (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                54:27
57 Belen Lopez (Spa) Lointek Team                              54:28
58 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini                       57:56
59 Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies                    58:07
60 Liisi Rist (Est) Inpa Sottoli Giusfredi                   1:06:46
61 Catalina Rayo (Spa) Reprezentacja Hiszpanii               1:07:40
62 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini                1:08:31
63 Ziortza Isasi (Spa) Bzk Emakumeen Bira                    1:12:57
64 Sara Grifi (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                  1:13:06

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: