Rusza Małopolski Wyścig Górski 2015

Przed nami 53. edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego - jednego z najważniejszych i najbardziej wymagających wyścigów klasy międzynarodowej rozgrywanych na terenie Polski (2.2).

Tegoroczna odsłona MWG rozegrana zostanie w dniach 12-14 czerwca, a tradycyjnie poprzedzi ją Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, które odbędzie się w czwartek 11 czerwca na Rynku Głównym o godz. 16:00.

Tworzony od przeszło pół wieku na terenie Małopolski wyścig jest jednym z największych wyzwań, jakie każdego roku podejmują polscy kolarze. Nie inaczej będzie i tym razem. Choć trasa 53. MWG składa się raptem z trzech etapów, a w naszym kraju na próżno szukać podjazdów rodem z Alp czy Dolomitów, organizatorzy dobrze wiedzieli jak poprowadzić trasę, by była ona wymagająca i selektywna.

Pierwszy z etapów tegorocznego MWG, liczący 136 kilometrów, stanowić będzie niejako rozgrzewkę - to najkrótszy i najłatwiejszy z zaplanowanych odcinków. Peleton wystartuje z rynku w Alwernii i skierowany zostanie na północny-wschód do Miechowa, gdzie pojawi się dwukrotnie. Na tym etapie rozegrane zostaną dwie lotne premie Turon – w Trzebini i Wolbromiu, premia lotna specjalna Boloil w Bukownie oraz jedna górska premia CCC w Myślachowicach, która poświęcona została pamięci Jana Góreckiego.

Gdy kolarze rozkręcą się już na dobre, staną na starcie w Niepołomicach, skąd udadzą się na trasę do Szczyrzyca. Ten, kto pamięta poprzednie edycje Małopolskiego Wyścigu Górskiego, dobrze powinien kojarzyć podjazd pod Kostrzę, którego i tym razem nie zabraknie na trasie. Zawodnicy dwukrotnie zmierzą się z tą górą, podobnie jak z Krasnymi Lasocicami. Na liczącym 149 kilometrów etapie wyznaczone zostały również lotne lotne finisze Tauron, które podobnie jak rok temu rozegrane będą w Gdowie i Raciechowicach.

Finałowym aktem 53. Małopolskiego Wyścigu Górskiego będzie niedzielny etap, wiodący po doskonale znanych polskim kibicom kolarstwa terenach. Wystarczy wymienić Sierockie, Gliczarów, Łapszankę i Przełęcz Knurowską, by każdy wiedział już gdzie ścigać się będzie peleton MWG. 138-kilometrowy odcinek z Nowego Targu do Starego Sącza to klasyka gatunku zatem i warto z uwagą śledzić jak tym razem poradzą sobie z nim zawodnicy. Walczyć oni będą nie tylko na górskich premiach CCC, ale także na lotnych finiszach Turon – cenne sekundy bonifikat czekać będą na nich w Białce Tatrzańskiej, Ochotnicy Dolnej i Łącku. Kto wie, może właśnie za ich sprawą wyłoniony zostanie zwycięzca tegorocznej odsłony Małopolskiego, którego prastara historia sięga 1961 roku.

Lista etapów 53. Małopolskiego Wyścigu Górskiego:

1. etap - 12 czerwca: Alwernia – Miechów, 136 km

mwg2015-01
2. etap - 13 czerwca: Niepołomice - Szczyrzyc, 149 km

mwg2015-02
3. etap - 14 czerwca: Nowy Targ - Stary Sącz, 138 km

mwg2015-03

Program Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2015

inf. prasowa

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: