Tour des Fjords 2015: etap 1

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał pierwszy etap 8. edycji norweskiej etapówki, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Drugi linię mety przeciął rozprowadzający Norwega Austriak Marco Haller. Trzecią pozycję zajął reprezentant RPA – Daryl Impey.

W pierwszej grupie liczącej 23 zawodników przyjechał Paweł Bernas, który był 18.

Norweskie fiordy przywitały kolarzy deszczem oraz niską temperaturą. Warunki do ścigania nie były najlepsze, a co gorsza podobne warunki zapowiadane są do końca tygodnia.

Od startu pierwszego etapu do ataku ruszyli głównie zawodnicy z grup skandynawskich. Po kilkunastu kilometrach uformowała się szóstka zawodników, którą peleton odpuścił na 3 minuty.

Tempo w głównej grupie dyktowali cały czas zawodnicy Katiuszy. Trzymali oni uciekinierów na bezpieczną odległość, aby w drugiej części etapu zacząć odrabiać straty. Gdy przewaga spadła do 1 minuty na 50 kilometrów do mety, zawodnicy rosyjskiego zespołu zjechali z czoła peletonu.
Wykorzystał to Belg Preben Van Hecke z Topsport Vlaanderen – Baloise, który dołączył do czołówki. Przewaga znów zaczęła rosnąć i po chwili ponownie osiągnęła trzy minuty. Wtedy ekipa Team Joker wzięła na siebie ciężar pogoni.

Gdy peleton dojechał do finałowych dwóch rundy o długości 12 kilometrów, przewaga wynosiła już niespełna minutę. Na rundzie znajdował się 3-kilometrowy podjazd z nachyleniem sięgającym 15%.

Podczas drugiego przejazdu peleton wchłonął ostatnich uciekinierów i rozciągnął się bardzo mocno na zjeździe do mety, aby po chwili pęknąć na dwie grupy. W pierwszej jechał Paweł Bernas, który ukończył etap na 18. miejscu. Finisz zdominowali zawodnicy Katiusz, gdyż za plecami Kristoffa przyjechał jego klubowy kolega Austriak Marco Haller. Podium uzupełnił kolarz Orica GreeEdge Daryl Impey z RPA.

inf. ActiveJet Team / fot. Szymon Gruchalski

Wyniki 1. etapu Tour des Fjords 2015 (2.1), Bergen - Norheimsund (177 km):
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      4:31:55
  2 Marco Haller (Aut) Team Katusha
  3 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
  4 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
  5 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
  6 Soren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water
  7 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  8 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
  9 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling
 10 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water
 11 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 12 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 13 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 14 Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
 15 Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 16 Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker
 17 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 18 Paweł Bernas (Pol) Activejet Team
 19 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 20 Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water
 21 Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 22 Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team
 23 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 24 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               00:07
 25 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 26 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 27 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            00:14
 28 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 29 Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker
 30 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
 31 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 32 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor
 33 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team
 34 Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team
 35 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team
 36 Kamil Gradek (Pol) Activejet Team
 37 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 38 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 39 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker
 40 Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water
 41 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 42 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 43 Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 44 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
 45 Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
 46 Ludvig Bengtsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 47 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 48 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 50 Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 51 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 52 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 53 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
 54 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 55 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 56 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
 57 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
 58 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker
 59 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 60 James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis
 61 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  00:30
 62 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:31
 63 Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft               01:15
 64 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no
 65 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 66 André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 67 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 68 Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                  01:18
 69 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus
 70 Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team                          01:20
 71 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus
 72 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 73 Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 74 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 75 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 76 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 77 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 78 Martyn Irvine (Irl) Madison Genesis
 79 Fridtjof Roinos (Nor) Team Sparebanken Sor                   04:20
 80 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 81 Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 82 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
 83 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 84 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 85 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 86 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft            05:28
 87 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team               05:30
 88 Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team
 89 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 90 Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 91 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 92 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 93 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
 94 Philip Lindau (Swe) Team Joker
 95 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor
 96 Tomasz Mickiewicz (Pol) Activejet Team
 97 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 98 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              05:34
 99 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka
100 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor                    05:51
101 Patrick Clausen (Den) Team Trefor - Blue Water               07:00
102 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
103 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no                          08:24
104 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                             09:49
105 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka
106 Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling
107 Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling
108 Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
109 Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no
110 Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no
111 Edvin Wilson (Swe) Team Joker
112 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no
113 Michał Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
114 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis
115 Thomas Larsen (Nor) Team Sparebanken Sor
116 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft
117 Christian Kaggestad (Nor) Team Sparebanken Sor
118 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
119 Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team
120 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 11:11
121 Lander Seynaeve (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  13:27
122 Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water
123 Alexander Gingsjö (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                14:35
Klasyfikacja generalna po 1. etapie:
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      4:31:45
  2 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              00:04
  3 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge                            00:06
  4 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        00:10
  5 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
  6 Soren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water
  7 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  8 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
  9 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling
 10 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water
 11 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 12 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 13 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 14 Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
 15 Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 16 Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker
 17 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 18 Paweł Bernas (Pol) Activejet Team
 19 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 20 Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water
 21 Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 22 Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team
 23 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 24 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               00:17
 25 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 26 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 27 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            00:24
 28 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 29 Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker
 30 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
 31 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 32 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor
 33 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team
 34 Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team
 35 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team
 36 Kamil Gradek (Pol) Activejet Team
 37 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 38 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 39 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker
 40 Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water
 41 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 42 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 43 Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 44 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
 45 Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
 46 Ludvig Bengtsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 47 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 48 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 50 Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 51 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 52 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 53 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
 54 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 55 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 56 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
 57 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
 58 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker
 59 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 60 James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis
 61 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  00:40
 62 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:41
 63 Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft               01:25
 64 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no
 65 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 66 André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 67 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 68 Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                  01:28
 69 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus
 70 Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team                          01:30
 71 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus
 72 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 73 Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 74 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 75 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 76 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 77 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 78 Martyn Irvine (Irl) Madison Genesis
 79 Fridtjof Roinos (Nor) Team Sparebanken Sor                   04:30
 80 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 81 Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 82 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
 83 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 84 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 85 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 86 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team               05:35
 87 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft            05:38
 88 Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team                     05:40
 89 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 90 Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 91 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 92 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 93 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
 94 Philip Lindau (Swe) Team Joker
 95 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor
 96 Tomasz Mickiewicz (Pol) Activejet Team
 97 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 98 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              05:44
 99 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka
100 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor                    05:59
101 Patrick Clausen (Den) Team Trefor - Blue Water               07:10
102 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
103 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no                          08:34
104 Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                09:54
105 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                             09:59
106 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka
107 Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling
108 Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling
109 Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no
110 Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no
111 Edvin Wilson (Swe) Team Joker
112 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no
113 Michał Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
114 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis
115 Thomas Larsen (Nor) Team Sparebanken Sor
116 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft
117 Christian Kaggestad (Nor) Team Sparebanken Sor
118 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
119 Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team
120 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 11:21
121 Lander Seynaeve (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  13:37
122 Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water
123 Alexander Gingsjö (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                14:45

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: