Giro d'Italia 2015: etap 12

Dwunasty etap Giro d'Italia, po ataku na ostatnich metrach, padł łupem Belga Philippe'a Gilberta (BMC Racing Team).

Fotel lidera zatrzymał drugi na mecie Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Z rywalizacji wycofał się Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice), który rozbił się i trafił do szpitala.

Prowadzący do Vicency odcinek przez 2/3 trasy był płaski, dopiero na końcowych 60 kilometrach leżało kilka krótkich, ale wymagających wspinaczek. Stale ponawiane akcje zaczepne nie przyniosły efektu, za to po godzinie jazdy zaczęło padać. Dopiero po 70 kilometrach od całej stawki oderwali się Patrick Gretsch (Ag2r), Davide Appollonio (Androni), Enrico Barbin (Bardiani), Kenny Elissonde (FDJ) i Nick Van der Lijke (LottoNL).

Pościg w peletonie początkowo prowadzili kolarze z Orica-GreenEdge, odpuszczając akcję raptem na 2 minuty. Na Castelnuovo (kat. 4; 136,1 km; 5,4 km; 5%) było już po harcach, a kontrę Louisa Vervaeke'a (Lotto Soudal) ekipa Tinkoff-Saxo zdusiła na początku stromego Crosara (kat. 3; 163,1 km; 3,7 km; 9,1%, maks. 17%).

Chwilowo przestało padać, ale droga pozostała śliska. Na stromym zjeździe doszło do kilku kraks, jedna z nich z walki o etap wyeliminowała Simona Gerransa (Orica), poważniejszych obrażeń doznał natomiast Stef Clement (IAM). Zasadnicza grupa stopniała tam do około 30 zawodników.

Przed leżącym 13 km przed metą nieoznaczonym podjeździe Perarolo (2,8 km; 7%) zaatakował Franco Pellizotti (Androni). Doświadczony Włoch zdobył ponad 20 sekund przewagi. W grupie prowadzenie przejął zespół Astany.

Tanel Kangert, z kazachskiej ekipy, przeskoczył do Pellizottiego. Dwójka końcówkę drogę do Sanktuarium Monte Berico (kat. 4; 1,15 km; 7,1%, maks. 11%) rozpoczęła z zapasem 20 sekund.

Estończyk odjechał kolarzowi Androni, ale na fragmentach dochodzących do 11% zgasł. Właśnie wtedy ruszył za to Gilbert, łatwo oderwał się od reszty rywali, meldując się na mecie 3 sekundy przed grupą przyprowadzoną przez lidera. Kilka następnych sekund stracił wyraźnie dzisiaj kręcący słabiej wicelider Fabio Aru (Astana).

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 12. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Imola - Vicenza [Monte Berico] (190 km):
  1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                     4:22:50
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          00:03
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
  4 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
  5 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
  6 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
  7 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             00:06
  8 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
  9 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 10 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 11 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 12 Richie Porte (Aus) Team Sky
 13 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 14 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 15 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 16 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 17 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 00:11
 18 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 19 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 20 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 21 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 22 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 23 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 24 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 25 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 26 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 27 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
 28 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 29 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 30 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                00:19
 31 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                       00:29
 32 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 33 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      00:38
 34 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          00:43
 35 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                               00:47
 36 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                   01:00
 37 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              01:09
 38 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                   01:27
 39 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:33
 40 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         01:42
 41 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          01:47
 42 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    02:34
 43 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           02:44
 44 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  04:39
 45 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            05:28
 46 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           05:31
 47 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 48 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     05:41
 49 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 50 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   05:55
 51 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               06:09
 52 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           07:01
 53 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         07:08
 54 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       08:07
 55 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       08:31
 56 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 57 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 58 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 59 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 60 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 61 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 62 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
 63 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 64 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 65 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 66 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 67 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
 68 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
 69 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 70 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 71 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 72 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         08:46
 73 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             08:49
 74 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         09:07
 75 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      09:18
 76 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          09:32
 77 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           09:55
 78 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           10:22
 79 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 80 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing                              10:33
 81 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                     10:46
 82 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           10:51
 83 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          10:54
 84 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              13:36
 85 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 86 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 87 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 88 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
 89 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 90 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
 91 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
 92 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 93 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 94 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 95 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            14:15
 96 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli                  15:52
 97 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            16:00
 98 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 99 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
100 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
101 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
102 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
103 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
104 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
105 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      16:15
106 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
107 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
108 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
109 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
110 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              16:23
111 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        16:33
112 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                             16:39
113 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                17:01
114 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling                17:21
115 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
116 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
117 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
118 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
119 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
120 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
121 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
122 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
123 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
124 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
125 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
126 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
127 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
128 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
129 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
130 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
131 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
132 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
133 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
134 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
135 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
136 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
137 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
138 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
139 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
140 Elia Viviani (Ita) Team Sky
141 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
142 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
143 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
144 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
145 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
146 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
147 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
148 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
149 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
150 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
151 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
152 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
153 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
154 Calvin Watson (Aus) TrekRacing
155 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
156 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
157 Igor Anton (Spa) Movistar Team
158 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
159 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
160 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
161 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
162 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
163 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
164 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
165 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
166 Marco Coledan (Ita) TrekRacing
167 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
168 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
169 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
170 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
171 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
172 Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing
173 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
174 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
175 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
176 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
177 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
178 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
179 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
180 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
181 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
182 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
183 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
184 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
DNF Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
DNF Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team

Punkty

  1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          50 pkt
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             35
  3 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                                32
  4 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     26
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                25
  6 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          18
  7 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                          18
  8 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      16
  9 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                             14
 10 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           12
 11 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                10
 12 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                           8
 13 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     8
 14 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                         7
 15 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          6
 16 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                          5
 17 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                      5
 18 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      4
 19 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                           3
 20 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                                 3
 21 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                                3
 22 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                             2
 23 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            1
 24 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                   1

Drużynowo

  1 BMC Racing Team                                           13:08:47
  2 Astana Pro Team                                              00:03
  3 Movistar Team                                                00:06
  4 Team Sky                                                     00:11
  5 Tinkoff-Saxo                                                 05:20
  6 Cannondale-Garmin                                            05:31
  7 Nippo - Vini Fantini                                         09:52
  8 Etixx - Quick-Step                                           09:53
  9 Lotto Soudal                                                 10:22
 10 IAM Cycling                                                  12:10
 11 FDJ.fr                                                       13:12
 12 Team Katusha                                                 13:56
 13 Team Giant-Alpecin                                           14:12
 14 AG2R La Mondiale                                             15:25
 15 Orica GreenEdge                                              16:20
 16 Lampre-Merida                                                17:06
 17 CCC Sprandi Polkowice                                        17:14
 18 Southeast                                                    24:24
 19 Team LottoNL-Jumbo                                           24:25
 20 Trek Factory Racing                                          27:18
 21 Androni Giocattoli                                           27:21
 22 Bardiani CSF                                                 34:28
Klasyfikacja po 12. etapie
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       51:17:06
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:17
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      00:55
  4 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          01:30
  5 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           01:55
  6 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      02:19
  7 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        02:21
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         02:29
  9 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            02:38
 10 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 02:44
 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       03:10
 12 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  03:18
 13 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    03:24
 14 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             03:32
 16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     03:42
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            04:14
 18 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                05:03
 19 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          05:05
 20 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             05:56
 21 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       06:21
 22 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   08:03
 23 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   10:44
 24 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        13:42
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          13:52
 26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             19:09
 27 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       20:41
 28 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        27:46
 29 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            30:53
 30 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          31:37
 31 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      33:30
 32 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      34:11
 33 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               38:41
 34 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           39:49
 35 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         41:09
 36 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       55:54
 37 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           44:44
 38 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       44:56
 39 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                45:29
 40 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               47:05
 41 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                   48:16
 42 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      51:59
 43 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             56:06
 44 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    56:48
 45 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       58:24
 46 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             58:44
 47 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           59:44
 48 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                               59:50
 50 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:00:27
 51 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling             01:01:41
 52 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:02:35
 53 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    01:04:19
 54 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                             01:04:31
 55 Igor Anton (Spa) Movistar Team                            01:04:58
 56 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    01:05:04
 57 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   01:05:54
 58 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                              01:06:48
 59 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                               01:07:15
 60 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         01:07:46
 61 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:08:43
 62 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:10:10
 63 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 01:10:22
 64 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     01:11:10
 65 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                       01:12:31
 66 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             01:13:32
 67 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice               01:13:49
 68 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                  01:13:51
 69 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:14:36
 70 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            01:15:04
 71 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           01:17:11
 72 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         01:20:12
 73 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      01:22:07
 74 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                       01:23:27
 75 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          01:24:45
 76 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          01:25:08
 77 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                 01:25:13
 78 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               01:28:13
 79 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:29:48
 80 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           01:32:00
 81 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                  01:32:10
 82 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        01:32:20
 83 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   01:32:49
 84 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          01:32:50
 85 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      01:34:25
 86 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    01:35:40
 87 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:36:11
 88 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            01:36:13
 89 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               01:37:32
 90 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       01:38:55
 91 Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing                       01:40:26
 92 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:41:12
 93 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    01:41:20
 94 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:41:47
 95 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                      01:42:51
 96 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    02:09:54
 97 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        02:14:54
 98 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           01:45:00
 99 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        01:47:04
100 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  01:47:59
101 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  01:48:28
102 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                01:50:19
103 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        01:50:33
104 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                          01:51:48
105 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              01:52:28
106 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                 01:52:51
107 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  01:53:15
108 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:53:20
109 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
110 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        01:55:05
111 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   01:55:09
112 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    01:56:07
113 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           01:56:56
114 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:59:35
115 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 02:01:27
116 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:01:39
117 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                   02:02:28
118 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            02:02:30
119 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                02:03:09
120 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling           02:03:51
121 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:04:25
122 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:04:49
123 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      02:05:08
124 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:07:31
125 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                       02:07:39
126 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   02:10:05
127 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      02:10:34
128 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 02:11:05
129 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      02:11:16
130 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                            02:11:17
131 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        02:11:27
132 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                          02:12:36
133 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               02:13:50
134 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          02:15:09
135 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 02:15:17
136 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing                           02:15:37
137 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               02:16:00
138 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          02:17:02
139 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               02:18:39
140 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      02:18:56
141 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           02:19:20
142 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       02:19:33
143 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          02:20:06
144 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       02:20:34
145 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     02:20:53
146 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    02:24:10
147 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             02:24:24
148 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                          02:25:14
149 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     02:25:40
150 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                               02:26:24
151 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   02:27:34
152 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       02:28:58
153 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         02:29:10
154 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          02:29:41
155 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                02:31:43
156 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           02:31:52
157 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             02:33:05
158 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          02:33:08
159 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           02:34:43
160 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              02:35:00
161 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  02:35:10
162 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      02:35:24
163 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:37:22
164 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       02:38:47
165 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing                           02:40:51
166 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                         03:13:54
167 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         02:44:21
168 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            02:45:31
169 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           02:47:10
170 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                           02:50:03
171 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                              02:50:10
172 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            02:50:56
173 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:51:37
174 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           02:51:43
175 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            02:51:45
176 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli                      02:52:21
177 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   02:52:36
178 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   02:53:05
179 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  02:56:15
180 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         02:59:01
181 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:00:27
182 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     03:00:30
183 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     03:08:31
184 Marco Coledan (Ita) TrekRacing                            03:10:26

Klasyfikacja punktowa

  1 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                 102 pkt
  2 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                     89
  3 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                85
  4 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          81
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                75
  6 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                                74
  7 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         60
  8 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             55
  9 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           49
 10 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                       47
 11 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                  47
 12 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                            41
 13 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      41
 14 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                41
 15 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        40
 16 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli                            40
 17 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         40
 18 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 37
 19 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  34
 20 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            34

Klasyfikacja górska

  1 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                             61 pkt
  2 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          53
  3 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          46
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      43
  5 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           23
  6 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         19
  7 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              15
  8 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  15
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                       15
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 15
 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          14
 12 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              14
 13 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             13
 14 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      13
 15 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                13
 16 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          12
 17 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                         12
 18 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              10
 19 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                               10
 20 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            8

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           51:17:23
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       02:53
  3 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         40:52
  4 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               46:48
  5 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       58:07
  6 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                               59:33
  7 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    01:04:02
  8 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                              01:06:31
  9 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:08:26
 10 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            01:14:47
 11 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         01:19:55
 12 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          01:24:28
 13 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:29:31
 14 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        01:32:03
 15 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   01:32:32
 16 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      01:34:08
 17 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               01:37:15
 18 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       01:38:38
 19 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:40:55
 20 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        01:46:47
 21 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                01:50:02
 22 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                          01:51:31
 23 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           01:56:39
 24 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:01:22
 25 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      02:04:51
 26 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:07:14
 27 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      02:10:59
 28 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        02:11:10
 29 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               02:13:33
 30 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 02:15:00
 31 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          02:19:49
 32 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   02:27:17
 33 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          02:29:24
 34 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          02:32:51
 35 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:37:05
 36 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                         03:13:37
 37 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         02:44:04
 38 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            02:45:14
 39 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           02:46:53
 40 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                           02:49:46
 41 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           02:51:26
 42 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  02:55:58
 43 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     03:00:13

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          153:12:52
  2 BMC Racing Team                                              06:14
  3 Team Sky                                                     06:39
  4 Movistar Team                                                07:14
  5 Cannondale-Garmin                                            28:56
  6 Tinkoff-Saxo                                                 30:33
  7 Team Katusha                                              01:06:49
  8 Lotto Soudal                                              01:09:31
  9 FDJ.fr                                                    01:46:37
 10 Lampre-Merida                                             01:50:06
 11 Orica GreenEdge                                           01:52:31
 12 Etixx - Quick-Step                                        01:53:48
 13 AG2R La Mondiale                                          01:59:47
 14 Bardiani CSF                                              02:02:06
 15 IAM Cycling                                               02:03:27
 16 Southeast                                                 02:29:43
 17 CCC Sprandi Polkowice                                     02:32:55
 18 Team LottoNL-Jumbo                                        02:38:18
 19 Nippo - Vini Fantini                                      02:54:13
 20 Androni Giocattoli                                        02:56:29
 21 Team Giant-Alpecin                                        04:08:17
 22 Trek Factory Racing                                       04:23:15

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: