Monika Brzeźna najlepsza w Kryterium w Dzierżoniowie 2015

W Dzierżoniowie pierwsze rozstrzygnięcia w mistrzostwach Polski w kryterium.

Monika Brzeźna wygrała rywalizację elity kobiet podczas Kryterium “Boxment Dzierżoniów”, pierwszej serii mistrzostw Polski w kryterium ulicznym.

Zawodniczka toruńskiego Pacificu wygrała na otwarcie sezonu w Polsce. Triumf wśród orliczek zanotowała trzecia na kresce Monika Żur (4F Scott Racing), a pierwsza wśród juniorek zameldowała się Agnieszka Skalniak (TKK Pacific Toruń), jako pierwsza wjeżdżając na metę kryterium.

Wśród juniorów triumfował Mikołaj Sójka (KTK Kalisz), a wśród juniorów młodszych Artur Lewandowski (UKS Copernicus SMS Toruń).

Elita kobiet

Monika Brzeżna (TKK Pacific Toruń), Monika Żur i Paula Gorycka (obie 4F Scott Racing Team) odskoczyły na wstępnych rundach 30-kilometrowego wyścigu elity kobiet i między sobą rozdawały punkty. Później dołączyły do nich dwie zawodniczki TKK Pacific Toruń – Agnieszka Skalniak i Paulina Brzeźna-Bentkowska. Brązowa medalistka z mistrzostw świata z Ponferrady w wyścigu juniorek, zaatakowała samotnie. Za nią ruszyła młodsza siostra Brzeźna, która zdecydowanie prowadziła w klasyfikacji kryterium.

Dwójka z toruńskiego klubu nie dała się doścignąć i ukończyły wyścig razem. Pierwsza kreskę przecięła Skalniak, a druga Monika Brzeźna, która zwyciężyła w kryterium. Młodsza koleżanka z ekipy zajęła w klasyfikacji drugą pozycję i była najlepsza wśród juniorek. Monika Żur zakończyła zmagania na 3.pozycji (1. w orliczkach). W juniorkach na podium stanęły także Daria Pikulik (KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Zuzanna Skubaja (TKK Pacific Toruń), a w kategorii U23 Łucja Pietrzak (LKS Atom MAT Dzierżoniów) i Aleksandra Kardas (TKK Pacific Toruń).

Młodziczki i juniorki

Wszyscy ścigali się na 1,5-kilometrowej rundzie. Młodziczki i juniorki młodsze miały ich do pokonania 9, czyli łącznie przejechały 13,5 kilometra. Litwinka Regina Stegvilaite (DSK Fortuna) oderwała się po kilku okrążeniach i jechała samotnie na czele, zdobywając kolejne punkty. Zakończyła zmagania z największym dorobkiem punktowym i też solo, jako pierwsza przekroczyła linię mety. W klasyfikacji kryterium pokonała Patrycję Seremak (JF Duet Goleniów BCM Nowatex) i Karinę Topolską (JF Duet Goleniów BCM Nowatex). W młodziczkach najlepsza była Nikola Seremak (JF Duet Goleniów BCM Nowatex).

Młodzicy

13,5-kilometrowy wyścig młodzików rozpoczął się od ataku Dawida Pluty (UKS Koźminianka Koźminek). Później już tylko powiększał przewagę i zdobył maksymalną liczbę punktów. Wygrał ze zdecydowaną przewagą. Miejsca na podium wywalczyli także Daniel Poniatowski (UKS Centrum Nowa Ruda) i Jakub Byczkowski (UKS Moto Agbud Jelcz Laskowice)

Juniorzy młodsi

W zmaganiach juniorów młodszych (22,5km), po 6-okrążeniu na czele uformowała się dwójka – Artur Lewandowski (UKS Copernicus SMS Toruń) i Piotr Klimkowski (TKK Pacific Toruń). Na zmianę wygrywali kolejne okrążenia (w przeciwieństwie do juniorek młodszych, młodziczek, młodzików do zdobycia były 2,1 pkt na każdym okrążeniu, 5,3,2,1 na co piątym i 10,6,4,2 na ostatnim). Razem wjechali na ostatnią rundę z dużą przewagę punktową. Na kresce szybszy był Klimkowski i dzięki temu zrównał się punktowo z Lewandowskim. Na tzw. „tłustych okrążeniach” lepszy był jednak kolarz UKS Copernicus SMS Toruń) i to on okazał się zwycięzcą. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy).

Juniorzy

30-kilometrowe kryterium juniorów obfitowało w ataki. Zawodnicy zamieniali się na czele i nikomu nie udało się zbudować większej przewagi. Po 17 okrążeniach (z 20), nikt nie miał więcej niż 10 punktów. O zwycięstwie zadecydowały ostatnie 3 rundy. W ostatnim sprincie, najlepiej punktowanym, najszybszy był Adrian Kaiser (GKS Cartusia Kartuzy), ale to Mikołaj Sójka (KTK Kalisz), który przyjechał na metę drugi, sięgnął po końcowy triumf. Trzecie miejsce zajął Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy).