Monika Brzeźna wygrała Sowiogórski Tour 2023

Monika Brzeźna

Mistrzyni Polski Monika Brzeźna (MAT Atom Deweloper Wrocław) wygrała dwa etapy i klasyfikację generalną wyścigu Sowiogórski Tour.

Brzeźna triumfowała na dwóch etapach: w sobotę i w niedzielę przed południem. Kończącą wyścig czasówkę na swoim koncie zapisała Patrycja Lorkowska (TKK Pacific Nestle Fitness), a na podium w klasyfikacji końcowej za Brzeźną stanęły jej drużynowa koleżanka Nikola Bajgerova oraz Natalia Krześlak (TKK Pacific Nestle Fitness).

Wyścig Sowiogórski Tour rozegrany został po raz czwarty jako impreza z kalendarza Polskiego Związku Kolarskiego. Zmagania elity kobiet ukończyły 22 zawodniczki.

Rywalizację juniorów wygrał Adam Bronakowski z WMKS Olsztyn/US Biassono, który pokonał dwóch kolarzy SMS Świdnica: Szymona Ilskiego i Krystiana Sztabę.

Po trzech etapach rywalizacji wyścig juniorek wygrała Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski). Podium dopełniły Pola Błońska (KS Społem) i Otylia Zagórska (KK Tarnovia).

W gronie juniorek młodszych triumfowała Nadia Harman (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa), a najlepszym juniorem młodszym został Jan Mróz (SMS Świdnica).

Adam Drozdowski (MKS Polkowice) został najlepszym młodzikiem, a wyścig młodziczek wygrała Barbara Tomczak (GLKS w Jaworzynie Śląskiej-Invest Park).

Pierwszy etap dla “Atomówek”

Brzeźna z koleżankami z MAT Atom Deweloper zdominowała ściganie w sobotę: mistrzyni Polski wygrała ściganie na niemal 9-kilometrowej pętli wokół Ostroszowic, finiszując przed drużynowymi koleżankami: Czeszką Nikolą Bajgerovą i Katarzyną Wilkos.

W gronie juniorów młodszych triumfował Jan Mróz, zawodnik Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. W wyścigu juniorek młodszych triumfowałą Agata Sekta (UKS Avatar). Najlepszym juniorem okazał się Igor Włodarczyk z ALKS Stal Grudziądz, a najlepszą juniorką Alicja Matuła z Warszawskiego Klubu Kolarskiego.

Najszybszym młodzikiem okazał się Adam Drozdowski z MKS Polkowice, a rywalizację młodziczek wygrała Antonina Jeka z KS Klif Chłapowo.

Drugi etap też dla Moniki Brzeźnej

Brzeźna wygrała też sobotni odcinek, 12,5-kilometrowy etap z Bielawy na Przełęcz Woliborską. Mistrzyni kraju z etapem uporała się w 29 minut i 39 sekund, na metę wjeżdżając 2 sekundy przed Natalią Krześlak i 10 sekund przed koleżanką z ekipy, Nikol Płosaj.

Wyścig juniorek zdominowała Alicja Matuła, która na mecie zameldowała się 27 sekund przed Zofią Jakubowską (KK Ziemia Darłowska) i 31 sekund przed Otylią Zagórską (KK Tarnovia).

Wyścig juniorów wygrał Ksawery Adaszak (Bonecki Team), na finiszu lepszy od Dawida Lewandowskiego (LKS POM Strzelce Krajeńskie) i Bronakowskiego.

W gronie juniorów młodszych triumfował Ryszard Krawiec (Warszawski Klub Kolarski), a najlepszą juniorką młodszą okazała się Nadia Hartman.

Najlepszym młodzikiem okazał się Adam Drozdowski (MKS Polkowice), a najlepszą młodziczką Barbara Tomczak.

Etap trzeci dla Patrycji Lorkowskiej

9 minut i 5 sekund potrzebowała Patrycja Lorkowska, aby pokonać 6-kilometrową czasówkę kończącą Sowiogórski Tour.

Zawodniczka toruńskiego klubu pokonała o 2 sekundy swoją koleżankę z ekipy, Natalię Krześlak. Podium dopełniła Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper Wrocław).

Brzeźna zajęła 9. miejsce, ze stratą 30 sekund, co pozwoliło jej dość komfortowo obronić pozycję liderki i wygrać wyścig.

Czasówkę juniorów wygrał Adam Bronakowski, w gronie juniorek ponownie triumfowała Alicja Matuła.

Wśród juniorek młodszych drugi sukces na koncie zapisała Agata Sekta, która o 8 sekund pokonała Nadię Hartman. To nie wystarczyło i zawodniczka z Częstochowy wygrała wyścig o 32 sekundy.

Czasówkę juniorów młodszych wygrał Bartosz Łyżwa (UKS Avatar), z trasą radząc sobie o 7 sekund lepiej niż Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda) i Łukasz Rutkowski (UKS Avatar).