Ronde van Vlaanderen U23 2015: Alexander Edmondson z toru na bruki

Alexander Edmondson (Australia) triumfował w młodzieżowej edycji Wyścigu Dookoła Flandrii, pierwszej odsłonie Pucharu Narodów dla kolarzy do lat 23.

Drugie miejsce wywalczył Włoch Gianni Moscon, a trzecie Norweg  Truls Enegen Korsaeth.

Polacy animowali wyścig, a na mecie najlepszym biało-czerwonym był Michał Paluta, który wywalczył 17. miejsce. 31. przyjechał Przemysław Kasperkiewicz, a 55. Patryk Stosz. Arkadiusz Owsian, Piotr Konwa i Mateusz Kazimierczak nie ukończyli zmagań.

Do ucieczki na naznaczonej 14 bergami trasie zabrał się Nowozelandczyk Mathew Zenovich, nie znajdując kompanów. Przeskoczyć próbował co prawda Rosjanin Ruslan Giliazov, ale ruch ten spalił na panewce. Po 52 kilometrach przewaga samotnego uciekiniera wynosiła 4 minuty, a na kontrę zdecydował się reprezentant Polski - Mateusz Kazimierczak.

Polski kolarz kręcił pomiędzy peletonem i uciekinierem, ale na 98 kilometrów przed metą jego akcja dobiegła końca. Peleton wziął się do pracy i przewaga Zenovicha spadła poniżej dwóch minut, a w kontrze znalazło się 11 kolarzy, za którymi skakał też Przemysław Kasperkiewicz.

Atakujących złapano na 76 kilometrów przed metą i skoki zaczęły się na nowo. Na czele znalazło się 9 kolarzy - Martijn Tusveld (Holandia), Francesco Rosa (Włochy), Nils Politt (Niemcy), Amund Groendahl Jansen (Norwegia), Aleksander Kurianov (Rosja), Dylan Page (Szwajcaria), David Per (Słowenia), Krists Neilands (Łotwa), Marcus Faglum Karlsson (Szwecja), a rządy w peletonie objęła reprezentacja Wielkiej Brytanii.

Grupka nie wytrzymała razem i na ostatnich 40 kilometrach zaczęła się rozpadać, a 40-osobowy peleton skasował ją na 25 kilometrów przed metą. Czołówka pękła na Koppenbergu, a na czoło wysforowała się trójka w składzie Arkadiusz Owsian (Polska), Gianni Moscon (Włochy) i Jan Dieteren (Niemcy). Dojechali Francuz Nans Pieters i Austriak Daniel Biederman, ale na 10 kilometrów przed metą na czele znaleźli się Moscon i Alexander Edmondson (Australia).

Dwójka utrzymała 40 sekundowe prowadzenie nad goniącymi pojedynczo zawodnikami i rozegrała między sobą walkę o zwycięstwo. Najlepszy okazał się Edmondson, dotychczas znany lepiej z wyścigów na torze.

Wyniki Ronde van Vlaanderen U23 2015 (1.Ncup), Oudenaarde - Oudenaarde (176,6 km):

1. Alexander Edmondson (Australia)                4:29:04
2. Gianni Moscon (Włochy)
3. Truls Engen Korsaeth (Norwegia)                  00:07
4. Nans Peters (Francja)                            00:54
5. Frank Bonnamour (Francja)
6. Mikhel Raim (Estonia)                            01:23
7. Anders Skaarseth (Norwegia)
8. Franck Grelier (Francja)                         01:37
9. Mads Pedersen (Dania)                            01:39
10. Owain Doull (Wielka Brytania)
...
17. Michał Paluta (Polska)                          01:39
31. Przemysław Kasperkiewicz (Polska)               03:15
55. Patryk Stosz (Polska)                           07:54
DNF Arkadiusz Owsian (Polska)
DNF Piotr Konwa (Polska)
DNF Mateusz Kazimierczak (Polska)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: