Vuelta al Pais Vasco 2015: etap 6

Holender Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) wygrał ostatni etap Vuelta al Pais Vasco, jazdę indywidualną na czas wokół Aia.

Drugi czas na trudnej trasie jazdy indywidualnej na czas wykręcił Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katusha), zabezpieczając triumf w klasyfikacji końcowej 55. edycji wyścigu. Trzeci rezultat zanotował Ion Izagirre (Movistar Team), z ósmego miejsca wskakując na najniższy stopnień podium w klasyfikacji generalnej.

10. czas wykręcił Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step), notując awans na 8. miejsce w końcowym rozrachunku.

Zawodnicy rywalizowali na 18-kilometrowej trasie, której większą część stanowił zjazd. Po 11 kilometrach droga zaczynała się piąć, a kolarze pokonywali dwa bardzo strome podjazdy do znane z wczorajszego odcinka Alto de Aia.

Prowadzenie w pierwszej grupie startujących szybko objął Gorka Izagirre (Movistar Team). Hiszpana na prowadzeniu po dłuższej chwili zmienił Włoch Fabio Felline (Trek Factory Racing), a chwilę potem najlepszy czas wykręcił kolejny zawodnik Movistaru - Benat Intxausti.

Wyniku Hiszpana nie zdołał pobić Tony Martin (Etixx-Quick Step), z trasą mierzący się na rowerze czasowym. Znakomicie poradził sobie za to Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), bijąc czas Inxtaustiego o 21 sekund.

Kłopoty ze sprzętem na starcie powstrzymały Simona Spilaka (Katusha), a startujący tuż przed ostatnią dziesiątką Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) zanotował czas o 37 sekund słabszy od prowadzącego Dumoulina.

Słabsze czasy notowali też Tejay van Garderen (BMC) i Thibaut Pinot (FDJ), spadając za Kwiatkowskiego w klasyfikacji generalnej. Dobrze jechał za to Simon Yates (Orica-GreenEdge), blednąc jednak w końcówce i nie licząc się w walce o zwycięstwo.

Fantastycznie spisali się Hiszpanie - na 3. miejsce wskoczyć zdołał Ion Izagirre, a drugi czas na etapie dał końcowy triumf Rodriguezowi, który pozycjami zamienił się z Sergio Henao.

fot. Team Katusha

Wyniki 6. etapu Vuelta al Pais Vasco 2015 (WT), Aia - Aia (18,3 km; jazda indywidualna na czas):
  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        28:46
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:04
  3 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             00:05
  4 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             00:17
  5 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          00:21
  6 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      00:23
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:30
  8 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                00:34
  9 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          00:36
 10 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  00:37
 11 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         00:42
 12 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            00:43
 13 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       00:48
 14 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           00:51
 16 David Lopez (Spa) Team Sky                                   00:52
 17 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        00:54
 18 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           00:59
 19 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 20 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   01:01
 21 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 22 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:03
 23 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            01:08
 24 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      01:11
 25 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:16
 26 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      01:18
 27 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              01:19
 28 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       01:24
 29 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            01:26
 30 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       01:42
 31 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      01:44
 32 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               01:46
 33 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 34 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             01:48
 35 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                01:52
 36 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              01:54
 37 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   01:56
 38 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  01:58
 39 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    02:00
 40 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    02:01
 41 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 02:05
 42 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    02:06
 43 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 02:07
 44 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     02:09
 45 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           02:10
 46 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     02:12
 47 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         02:16
 48 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 02:18
 49 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               02:19
 50 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     02:20
 51 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            02:27
 52 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      02:29
 53 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                02:34
 54 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       02:35
 55 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 56 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              02:37
 57 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       02:39
 58 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            02:40
 59 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               02:41
 60 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         02:45
 61 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 62 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:46
 63 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 64 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     02:47
 65 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
 66 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      02:52
 67 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   02:53
 68 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:57
 69 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       02:59
 70 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           03:04
 71 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         03:05
 72 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     03:14
 73 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             03:21
 74 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        03:24
 75 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         03:25
 76 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      03:26
 77 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      03:33
 78 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        03:36
 79 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 03:39
 80 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   03:42
 81 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         03:44
 82 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 83 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         03:49
 84 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    03:54
 85 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           03:56
 86 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    03:57
 87 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          04:01
 88 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 89 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         04:02
 90 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            04:03
 91 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
 92 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        04:09
 93 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          04:13
 94 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         04:14
 95 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      04:18
 96 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      04:22
 97 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           04:25
 98 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   04:28
 99 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
100 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  04:34
101 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              04:35
102 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               04:45
103 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        04:56
104 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     05:08
105 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                        05:36
106 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  06:58
Klasyfikacja końcowa:
  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      21:49:38
  2 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             00:13
  3 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             00:29
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:38
  5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            00:46
  6 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       01:06
  7 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                01:14
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  01:15
  9 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             01:25
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   01:33
 11 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:35
 12 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              01:37
 13 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:55
 14 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     02:40
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               03:11
 16 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                03:16
 17 David Lopez (Spa) Team Sky                                   04:07
 18 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      04:29
 19 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 20 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   04:48
 21 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         05:51
 22 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      05:52
 23 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               06:23
 24 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       07:43
 25 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       07:47
 26 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 08:02
 27 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    09:10
 28 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          11:36
 29 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        12:10
 30 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          12:56
 31 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        13:06
 32 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         13:12
 33 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     14:06
 34 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            14:15
 35 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           14:17
 36 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         14:26
 37 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                17:38
 38 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    17:40
 39 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      19:02
 40 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      19:18
 41 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               19:27
 42 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           19:38
 43 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            19:49
 44 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 19:57
 45 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   20:59
 46 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           21:56
 47 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          22:00
 48 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       22:07
 49 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      23:36
 50 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         24:32
 51 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        28:40
 52 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            29:14
 53 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                31:05
 54 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              33:52
 55 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       34:57
 56 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    35:11
 57 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      35:16
 58 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      35:49
 59 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  36:00
 60 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         38:37
 61 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           39:12
 62 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           39:45
 63 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        39:50
 64 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             39:57
 65 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    40:42
 66 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           40:52
 67 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    42:52
 68 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            44:25
 69 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   44:44
 70 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           45:14
 71 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               46:14
 72 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       46:46
 73 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 47:15
 74 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         47:58
 75 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     49:22
 76 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          49:44
 77 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         50:37
 78 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            50:53
 79 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      51:05
 80 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                        51:26
 81 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       51:30
 82 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        52:40
 83 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  53:12
 84 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  53:17
 85 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     55:23
 86 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     55:52
 87 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        56:13
 88 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      56:24
 89 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              56:25
 90 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         57:16
 91 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  57:27
 92 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     57:47
 93 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     57:52
 94 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              58:27
 95 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      58:40
 96 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            59:23
 97 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                01:00:03
 98 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                    01:01:01
 99 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      01:01:20
100 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo                   01:02:38
101 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                           01:04:04
102 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                          01:04:24
103 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           01:04:32
104 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:05:39
105 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     01:05:56
106 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      01:09:10

Klasyfikacja punktowa

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            78 pkt.
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                     62
  3 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                55
  4 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                         44
  5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                               38
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              37
  7 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                36
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                30
  9 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         25
 10 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           25

Klasyfikacja górska

  1 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        81 pkt.
  2 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     45
  3 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                        33
  4 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            23
  5 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                22
  6 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         17
  7 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                         17
  8 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                 15
  9 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                        15
 10 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                       13

Klasyfikacja drużynowa

  1 Katusha Team                                              65:31:56
  2 BMC Racing Team                                              03:09
  3 Movistar Team                                                03:16
  4 Astana Pro Team                                              04:24
  5 Team Sky                                                     14:18
  6 Ag2r La Mondiale                                             14:59
  7 Etixx - Quick Step                                           20:29
  8 Orica GreenEDGE                                              20:53
  9 Team Cannondale - Garmin                                     22:15
 10 Trek Factory Racing                                          25:17
 11 Lampre - Merida                                              25:23
 12 Lotto Soudal                                                 26:23
 13 Tinkoff - Saxo                                               33:44
 14 Cofidis Solutions Crédits                                    35:17
 15 Equipe Cycliste FDJ.fr                                    01:30:43
 16 Caja Rural - Seguros RGA                                  01:32:43
 17 IAM Cycling                                               02:06:46
 18 Team Lotto NL - Jumbo                                     02:15:35

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: