Vuelta al Pais Vasco 2015: etap 5

Mikel Landa (Astana) po finiszu na przełęczy Aia odniósł zwycięstwo na przedostatnim odcinku baskijskiego wyścigu.

Hiszpan wyprzedził po ucieczce Tima Wellensa (Lotto Soudal) i Thomasa Danielsona (Cannondale Garmin).

Pozycję lidera zachował Sergio Henao (Sky).

Mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) zaatakował na końcowych kilometrach, dojeżdżając na metę na 11. miejscu. Rafał Majka (Tinkof-Saxo) dotarł o 9. pozycji niżej.

Początek etapu wiódł przez dwie małe przełęcze - Kalabrio (kat. 3; 17 km; 1,3 km, 12%) i Alto de Itziar (kat. 3; 32 km; 5 km, 4,2%), za którymi leżała Alto de Garate (kat. 2; 50 km; 2,9 km, 8,7%). Na tej ostatniej z przewagą 2:30 pojawiła się 31-osobowa grupa w składzie Pires, Sorensen (Tinkoff), Dennis (BMC), Visconti, Anton (Movistar), Betancur, Montaguti, Cherel (Ag2r), Impey (Orica), Reichenbach (IAM), Van Der Lijke (LottoNL), Landa, Agnoli, Taaramae (Astana), Gallopin, Vervaeke, Wellens (Lotto), Tony Martin, De la Cruz (Etixx), Bono, Conti (Lampre), Slagter, Danielson (Cannondale), Arredondo, Didier (Trek), Fraile, Molina, Txurruka (Caja Rural), Bagot, Hardy i Molard (Cofidis).

Na kolejnych dwóch górskich premiach Alto de Urraki (kat. 1; 80 km; 8,6 km, 6,6%) i Alto de Alkiza (kat. 2; 101 km; 4,2 km, 6,8%) różnica urosła do 4 minut i dopiero, gdy zespół Sky w pościgu zastąpili kolarze Katushy zaczęła topnieć.

Na Alto de Andazarrate (kat. 2; 112 km; 5,9 km, 6,2%) straty zmniejszono do 3 minut. Zjeżdżając upadł znajdujący się w czołówce wyścigu Bauke Mollema (Trek). Wcześniej poważnie rozbił się Olivier Zaugg (Tinkoff), którego przewieziono na sygnale do szpitala.

Czołówka pierwszą z trzech ścianek na Alto de Aia (kat. 2; 137,2 km; 3,2 km, 12%, maks. 28%), za każdym razem z innego kierunku, rozpoczęła z zapasem 2 minut. Zaatakował z niej Rein Taaramae, natomiast kilkadziesiąt metrów przed peletonem znalazł się Michał Kwiatkowski.

Na zjeździe do Estończyka powróciła czwórka: Landa, Gallopin, Wellens i Danielson. Z tyłu mistrz świata dojechał do Tony Martina, z którym gnał jak szalony w dół. Zasadnicza grupa traciła do tej dwójki 36 sekund.

Poprawka pod Aia (kat. 2; 151,3 km; 3,5 km, 8,7%) wyeliminowała z czołówki Gallopina. "Panzerwagen" wykonywał świetną robotę dla "Kwiatka", ale topniejąca grupa lidera powoli zmniejszyła stratę do 15 sekund.

Po krótkim zjeździe kolarze rozpoczęli końcową wspinaczkę pod Alto de Aia (kat. 2; 1,7 km, 12,5%, maks. 28%). Prowadząca czwórka zachowała wystarczający zapas do walki o etapowe zwycięstwo. Danielson narzucał tempo, ale doświdczonego Amerykanina wyminęli Wellens i Landa. Ostatnie słowo należało do tego ostatniego.

Z tyłu sygnał do ataku dał Simon Yates (Orica), który minął słabnącego Kwiatkowskiego. Za młodym Australijczykiem pognali Joaquim Rodriquez (Katusha) i Henao, ale już go nie doścignęli. Mistrz świata na metę dotarł obok Nairo Quintany (Movistar).

Wyniki 5. etapu Vuelta al Pais Vasco 2015 (WT), Eibar - Aia (155,5 km):
  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                    4:06:01
  2 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               00:03
  3 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     00:16
  4 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          00:28
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             00:38
  6 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            00:53
  7 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             00:56
  8 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    01:05
 10 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:06
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  01:08
 12 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 13 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 14 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       01:11
 15 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             01:14
 16 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 17 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 18 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 19 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:22
 20 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 21 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:26
 22 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 01:37
 23 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                01:44
 24 David Lopez (Spa) Team Sky                                   01:51
 25 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   01:58
 26 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                02:07
 27 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      02:11
 28 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               02:18
 29 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  02:24
 30 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    02:29
 31 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         02:34
 32 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 33 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            02:38
 34 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               02:43
 35 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       02:50
 36 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       02:56
 37 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         02:59
 38 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 39 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 40 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       03:05
 41 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 42 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 03:12
 43 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        03:37
 44 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      03:41
 45 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         03:43
 46 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 47 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   03:55
 48 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    04:01
 49 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 50 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 51 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 52 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            04:26
 53 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           04:27
 54 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           04:37
 55 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 56 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 57 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 58 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 59 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             04:41
 60 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      04:53
 61 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            05:01
 62 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           05:34
 63 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      05:51
 64 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   05:54
 65 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           06:01
 66 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       06:14
 67 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 68 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            07:47
 69 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 70 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  07:55
 71 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         08:00
 72 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     08:12
 73 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      08:46
 74 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           08:53
 75 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
 76 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            08:57
 77 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           09:10
 78 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       09:21
 79 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               09:37
 80 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        10:04
 81 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      10:28
 82 José Herrada (Spa) Movistar Team
 83 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 84 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 85 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 86 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 87 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        10:32
 88 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             10:40
 89 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     10:51
 90 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
 91 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   10:53
 92 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      11:16
 93 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 94 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              11:20
 95 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 96 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     11:26
 97 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     11:30
 98 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
 99 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
100 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
101 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           11:39
102 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
103 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
104 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
105 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                        11:47
106 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            11:58
107 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       12:08
108 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  12:14
109 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
110 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              12:18
111 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         12:20
112 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    12:28
113 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     12:47
114 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
115 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         13:29
116 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  14:03
117 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 14:13
118 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     15:39
119 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         18:28
120 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        18:38
Klasyfikacja po 5. etapie:
  1 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                          21:20:48
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
  3 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            00:07
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:12
  5 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       00:22
  6 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:28
  8 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
  9 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:36
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  00:42
 12 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                00:44
 13 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               00:56
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:00
 15 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      01:25
 16 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:28
 17 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   01:59
 18 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 02:26
 19 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                02:32
 20 David Lopez (Spa) Team Sky                                   03:19
 21 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      03:22
 22 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         04:09
 23 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      04:12
 24 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               04:41
 25 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 05:48
 26 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       06:09
 27 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       06:23
 28 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    07:14
 29 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          07:27
 30 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             09:07
 31 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           11:17
 32 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     11:50
 33 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            11:52
 34 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        12:14
 35 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        12:16
 37 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         12:34
 38 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               12:38
 39 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          12:39
 40 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    15:38
 41 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                15:50
 42 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      16:30
 43 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           16:45
 44 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               16:50
 45 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 17:56
 46 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      18:43
 47 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 48 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            18:45
 49 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   19:07
 50 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       19:32
 51 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           19:50
 52 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         20:22
 53 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          21:28
 54 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      22:22
 55 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        24:35
 56 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            27:52
 57 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                28:35
 58 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    31:21
 59 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        31:41
 60 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      31:54
 61 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              32:02
 62 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      32:20
 63 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       32:26
 64 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            33:35
 65 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  34:06
 66 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         34:52
 67 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           36:19
 68 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        36:30
 69 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    36:49
 70 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           37:00
 71 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             38:13
 72 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 73 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           38:58
 74 José Herrada (Spa) Movistar Team                             39:26
 75 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   40:20
 76 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       40:37
 77 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           40:53
 78 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    40:55
 79 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               41:33
 80 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            41:43
 81 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          43:18
 82 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 43:40
 83 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       44:15
 84 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         44:18
 85 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 86 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          45:47
 87 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                        45:54
 88 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               45:59
 89 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  46:18
 90 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      46:47
 91 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         47:36
 92 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            48:17
 93 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        48:43
 94 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  48:47
 95 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       48:49
 96 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     51:24
 97 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      52:10
 98 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        52:41
 99 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  53:03
100 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              53:43
101 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     53:47
102 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              53:56
103 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      54:31
104 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         54:35
105 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     54:42
106 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            55:24
107 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     55:39
108 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      56:15
109 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   56:25
110 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         57:22
111 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 58:02
112 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       58:06
113 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo                      58:58
114 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     01:01:04
115 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                          01:01:07
116 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                           01:01:21
117 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           01:01:59
118 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:02:56
119 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     01:05:35
120 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      01:05:49

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: