Vuelta al Pais Vasco 2015: etap 2

Fabio Felline (Trek Factory Racing) zwyciężył na finiszu drugiego etap wyścigu Dookoła Kraju Basków.

Włoch wyprzedził lidera Michaela Matthewsa (Orica-GreenEdge) oraz Tony Gallopina (Lotto Soudal).

Czwarty zameldował się mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step).

Drugi odcinek rozpoczął kilkuminutowy protest całego peletonu przeciwko skandalicznemu zabezpieczeniu finiszowych metrów wczorajszego etapu, co doprowadziło do kraksy i poważnych obrażeń u kilku zawodników. Po starcie ucieczkę zawiązali Sebastien Reichenbach (IAM), Louis Vervaeke (Lotto-Soudal), Amets Txurruka (Caja Rural-RGA), Kevin De Weert (LottoNL-Jumbo) i Thierry Hupond (Giant-Alpecin). Piątka harcowników ruszyła jak z kopyta, zdobywając ponad 10 minut przewagi po 30 kilometrach jazdy.

Ściganie z pięcioma podjazdami 3. kategorii, poprzedzała jedna trudniejsza wspinaczka - Orduna (kat. 1; 49 km; 7,6 km; 8,3%). Tam peleton zameldował się już z mniejszą stratą 8 minut, natomiast niespełna 60 km przed metą różnica wynosiła 4 minuty.

Czołówka rozsypała się na premii górskiej Zaldiarán (kat. 3; 130,4 km; 5,2 km; 3,4%). Prowadzenie utrzymywali Reichenbach i Vervaeke i Txurruka. Za ich plecami dobrą robotę wykonywali koledzy Michaela Matthewsa, likwidując całą akcję podczas drugiego i ostatniego na trasie podejścia pod Zaldiarán (166,4 km).

Mocne tempo, narzucane przez Tinkoff-Saxo i BMC, powstrzymały próby ataków, natomiast na zjazdach ku mecie odskoczył Tom Jelte Slagter (Cannondale). Holender zyskał niewielką przewagę, ale niespełna 3 km przed kreską został doścignięty.

Przed ostatnią prostą na czele pojawili się kolarze Etixx-Quick Step. Kwiatkowski ustawił się za Matthewsem. Obu panów pogodził jednak Felline, który przyspieszył z nieco dalszej pozycji.

fot. Trek Factory Racing

Wyniki 2. etapu Vuelta al Pais Vasco 2015 (WT), Bilbao - Vitoria-Gasteiz (175,4 km):
  1 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                     4:32:32
  2 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
  3 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
  5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
  6 Kévin Reza (Fra) FDJ
  7 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  8 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
  9 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 10 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 11 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
 12 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 13 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 14 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 15 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 16 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 18 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
 19 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 20 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 21 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 22 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 23 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
 24 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 25 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 26 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 27 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 28 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 29 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 30 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 31 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 32 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 33 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 34 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 35 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 36 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 37 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 38 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 39 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 40 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 41 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 42 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 43 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 44 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 45 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 46 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 47 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 48 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 49 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 50 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
 51 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 52 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 53 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 54 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 55 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 56 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 57 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 58 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 59 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 60 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 61 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 62 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 63 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 64 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 65 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 66 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 67 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 68 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 69 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 70 David Lopez (Spa) Team Sky
 71 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 72 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 73 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 74 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 75 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
 76 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 77 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 78 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 79 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
 80 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 81 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 82 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 83 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
 84 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 85 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 86 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 87 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 88 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 89 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 90 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 91 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 92 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 93 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
 94 José Herrada (Spa) Movistar Team
 95 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 96 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 97 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 98 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                         00:20
 99 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                        00:28
100 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
101 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
102 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
103 Francis Mourey (Fra) FDJ                                      00:37
104 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
105 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                     01:06
106 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                         01:34
107 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
108 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
109 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
110 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
111 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                          02:17
112 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                         03:30
113 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                              04:07
114 Jérémy Roy (Fra) FDJ
115 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
116 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                      05:38
117 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
118 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
119 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
120 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
121 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
122 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
123 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
124 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
125 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
126 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
127 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
128 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
129 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     06:35
130 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                      08:18
131 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
132 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
133 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
134 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
135 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
136 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                        12:22
137 Danny Pate (USA) Team Sky                                     12:29
138 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
139 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
140 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
Klasyfikacja generalna po 2. etapie:
  1 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                      8:29:39
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
  3 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
  4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
  5 Kévin Reza (Fra) FDJ
  6 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  7 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
  8 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
  9 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
 10 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 11 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
 13 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 14 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 15 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 16 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 17 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 18 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 19 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 20 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 21 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 22 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 23 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 24 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 25 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 26 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 28 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 29 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
 30 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 31 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 32 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 33 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 34 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 35 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 36 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 37 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 38 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 39 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 40 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 41 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 42 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 43 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 44 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 45 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 46 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 47 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 48 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 49 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 50 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 51 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 52 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 53 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 54 David Lopez (Spa) Team Sky
 55 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 56 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 57 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 58 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 59 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 60 José Herrada (Spa) Movistar Team
 61 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                     01:06
 62 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                01:34
 63 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 64 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 65 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                             03:09
 66 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 67 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 68 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 69 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 70 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 71 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 72 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 73 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 75 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 76 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 77 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 78 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 79 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 80 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 81 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 82 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                    03:37
 83 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 84 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 85 Francis Mourey (Fra) FDJ                                      03:46
 86 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                         04:43
 87 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   05:38
 88 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling                           05:49
 89 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step            06:26
 90 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                         06:39
 91 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                       07:12
 92 David Tanner (Aus) IAM Cycling                                07:44
 93 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 94 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
 95 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
 96 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 97 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                     07:58
 98 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   08:42
 99 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
100 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       08:47
101 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                         09:02
102 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                          10:01
103 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                      10:05
104 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
105 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
106 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
107 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
108 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
109 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
110 Igor Anton (Spa) Movistar Team
111 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
112 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                         10:16
113 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                      11:27
114 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                  11:39
115 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
116 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
117 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                          11:51
118 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                             13:08
119 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                      13:22
120 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
121 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
122 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
123 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
124 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
125 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                              14:12
126 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
127 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     14:19
128 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                      14:20
129 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                        15:31
130 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                               15:43
131 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
132 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                          16:02
133 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
134 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                      17:00
135 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                               18:23
136 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
137 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   21:11
138 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                             22:34
139 Danny Pate (USA) Team Sky
140 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: