Mario Zorzoli powraca do UCI

Lekarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej oczyszczony ze wszystkich zarzutów przez Niezależną Komisję ds. Reformy Kolarstwa (CIRC).

Mario Zorzoli ponownie jest głównym lekarzem Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i jej głównym naukowym ekspertem. Pracującego w UCI od 1996 roku Włocha oczyszczono z zarzutów chronienia zespołu Rabobank przed organami antydopingowymi i dawania wskazówek doktorowi zespołu Gertowi Leindersowi.

CIRC, której mandat obejmował lata, w których miało dojść do naruszenia przepisów, nie znalazła dowodów na poparcie przedstawionych zarzutów

- czytamy w oświadczeniu UCI.

Zorzoliego o chronienie ekipy Rabobank w latach 2004-07 i doradzanie jej lekarzowi Gertowi Leindersowi w zakresie stosowania hormonu DHEA oskarżał Duńczyk Michael Rasmussen, którego zeznania upubliczniono w styczniu tego roku. W następstwie tych rewelacji lekarz został odsunięty od polityki antydopingowej UCI, a sprawą zająć się miała Niezależna Komisja ds. Reformy Kolarstwa (CIRC).

Komisja nie znalazła dowodów na poparcie oskarżeń "Kurczaka", a równoległe dochodzenie w UCI także zakończyło się z braku dowodów, skutkiem czego Zorzoli powrócił na dawne stanowisko.

Zorzoli już wcześniej znajdował się na celowniku mediów - w 2005 roku został zawieszony po ujawnieniu dokumentów antydopingowych dziennikarzom L'Equipe, a w 2014 był jedyną osobą, która wydała zgodę na wyłączenie dla celów terapeutycznych dla Christophera Froome'a, co nie było do końca zgodne z przepisami antydopingowymi.

fot. UCI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: