Trasa Giro Rosa 2015

Górskie etapy i długa czasówka wyłonią zwyciężczynię tegorocznej imprezy.

Organizatorzy wyścigu Giro Rosa przedstawili trasę tegorocznej edycji jedynego w kalendarzu Grand Touru dla kobiet. Dziesięciodniowa impreza rozegrana zostanie w dniach 3-12 lipca i skoncentruje się na północy Półwyspu Apenińskiego, na blisko 900 kilometrach dając pole do popisu najsilniejszym zawodniczkom w peletonie.

Wyścig, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpocznie się w Słowenii. W stolicy kraju, Lublanie, rozegrany zostanie dwukilometrowy prolog, a następnie pierwszy etap. Trzeciego dnia peleton kobiet przeniesie się do Włoch, a drugi etap rozegrany zostanie wokół miasta San Fior, w którym przed rokiem triumfowała Brytyjka Emma Pooley. Dwa następne etapy to kolejno najdłuższy odcinek wyścigu, prowadzący na południe Lombardii do Mantui oraz krótki odcinek przejazdowy przed pierwszym górskim etapem.

Piąty etap to już góry i finisz na 15-kilometrowym podjeździe Aprica (średnio 3-4%, max. 10%). Szósty odcinek to okazja na złapanie oddechu przed siódmym, królewskim etapem, na którym wyrosną niezwykle ciężkie podjazdy Naso di Gatto i Colle de Melogno. Meta nie zostanie zlokalizowana jednak na szczycie i finisz panie rozegrają Loano.

Przedostatniego dnia do pokonania prawie 22 kilometry jazdy na czas, czyli najdłuższa próba walki z zegarem w ostatnich latach. Finał w San Domenico di Varzo, gdzie przed rokiem zawodniczki kończyły przedostatni etap, a zatem także na podjeździe, tym razem 13-kilometrowym, o średnim nachyleniu 8%.

Dodatkowym utrudnieniem będą bardzo długie transfery - między 2. i 3. etapem, 3. i 4., a także po szóstym odcinku, gdy zawodniczki będą musiały udać się z okolic granicy ze Szwajcarią w okolice nadmorskiej Genui. Dzień później kolejna długa podróż, tym razem na północ od Turynu.

Na starcie staną najlepsze ekipy kobiecego peletonu. Tytułu nie będzie broniła Marianne Vos (Rabo Liv), która w tym sezonie skupia się na walce w kolarstwie górskim, a w chwili obecnej wciąż leczy kontuzję nogi.

Przed rokiem na podium wyścigu znalazły się Marianne Vos i jej koleżanki Pauline Ferrand-Prevot oraz Anna van der Breggen. W wyścigu wystartowało 6 Polek, a najwyżej sklasyfikowana została Katarzyna Niewiadoma, w klasyfikacji końcowej zajmując 11. miejsce.

Trasa Giro Rosa 2015:

Prolog: Lublana, Słowenia (2 km, jazda indywidualna na czas)
Etap 1: Kamnik – Lublana (102,5 km)
Etap 2: Gaiarine – San Fior (121,5 km)
Etap 3: Curtatone – Mantua (130,4 km)
Etap 4: Pioltello - Pozzo d'Adda (98 km)
Etap 5: Trezzo sull'Adda – Aprica (128,4 km)
Etap 6: Tresivio – Morbegno (102,5 km)
Etap 7: Arenzano – Loano (89,7 km)
Etap 8: Pisano – Nebbiuno (21,7 km; jazda indywidualna na czas)
Etap 9: Verbania – San Domenico di Varzo (92,7 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: