Paryż - Nicea 2015: etap 3

Michael Matthews (Orica-GreenEdge) triumfował na trzecim etapie "wyścigu ku słońcu" i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy.

Australijczyk po trudnym finiszu pokonał Włochów Davide Cimolai (Lampre-Merida) i Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing).

Prowadzenie przed jutrzejszym górskim etapem stracił Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step). Polak do zwycięskiego Australijczyka traci tylko jedną sekundę i zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ucieczkę na ostatnim płaskim etapie zawiązali około 30 kilometra Belg Philippe Gilbert (BMC) oraz Francuz Florian Vachon (Bretagne-Seche Environnement). Duet uzyskał początkowo 5 minut przewagi, ale na wygranej przez byłego mistrza świata premii Cote de la Croix du Chêne dystans spadł do trzech, a potem do minuty.

Z peletonu prowadzonego przez ekipę Etixx-Quick Step wyskoczył Thomas Voeckler (Team Europcar) i na 74. kilometrze dołączył do prowadzącej dwójki. Gilbert wygrał dwie kolejne górskie premie i objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej, an szczycie Col de Vicq, 61 kilometrów przed metą, peleton spóźniony był o 5 minut.

Pagórkowaty teren sprzyjał uciekinierom, ale ich wysiłki nie zdołały powstrzymać peletonu napędzanego siłą mięśni zespołu Sky, który na wjeździe na ostatnie 20 kilometrów zredukował dystans do 40 sekund. Uciekinierzy w komplecie minęli usytuowaną za krótkim i stromym podjazdem linię mety, wjeżdżając na 20-kilometrową rundę.

Peleton był coraz bliżej, co do dalszej walki zniechęciło Gilberta, który zadowolił się zdobytą wcześniej koszulką najlepszego górala. Francuzi broń złożyli 10 kilometrów przed metą, a natychmiastowa kontra przyszła ze strony Paolo Tiralongo (Astana) oraz duetu Ag2r La Mondiale - Jan Bakelants i Romain Bardet.

Tro uzyskało 16 sekund na wjeździe na ostatnie 4 kilometry, a za ich plecami rozpoczęła się walka pociągów Orica-GreenEdge i Giant Alpecin. Dwa kilometry dalej było już po akcji, a na podjazd przed metą pierwsi wpadli kolarze australijskiej ekipy, perfekcyjnie wyprowadzając "Blinga" Matthewsa.

Młody sprinter okazji nie zmarnował i na ostatnich metrach poradził sobie z naciskającym Davide Cimolai (Lampre-Merida). Podium dopełnił Giacomo Nizzolo (Trek).

fot. ASO/G.Demouveaux

Wyniki 3. etapu Paryż - Nicea 2015 (WT), Saint-Amand-Montrond - Saint-Pourçain-sur-Sioule (179 km):
  1 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                     4:32:12
  2 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
  3 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  5 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
  6 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
  7 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
  8 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  9 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 10 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 11 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 12 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement
 13 Ben Swift (GBr) Team Sky
 14 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 15 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 17 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 18 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 19 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 20 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 21 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 22 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 23 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 24 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 25 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 26 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 27 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 28 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement
 29 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 30 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 31 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 32 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 33 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 34 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 36 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 37 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 38 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 39 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 40 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 41 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 42 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 43 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 44 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 45 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 46 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 47 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 48 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 49 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 50 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 51 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 52 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 53 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 54 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
 55 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 56 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 57 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 58 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
 59 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 60 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 61 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 62 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 63 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 64 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 65 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 66 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 67 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 68 Richie Porte (Aus) Team Sky
 69 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 70 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 71 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 72 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 73 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 74 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 75 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 76 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 77 Christian Knees (Ger) Team Sky
 78 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 79 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 80 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 81 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 82 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 83 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 84 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
 85 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 86 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 87 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 88 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 89 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 90 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 91 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
 92 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 93 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 94 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 95 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 96 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 97 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 98 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 99 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
100 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
101 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
102 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
103 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
104 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
105 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
106 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
107 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
108 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
109 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
110 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
111 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               00:20
112 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              00:21
113 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
114 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
115 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        00:25
116 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               00:26
117 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
118 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               00:28
119 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
120 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
121 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       00:30
122 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     00:34
123 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            00:37
124 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
125 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              00:39
126 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
127 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
128 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo                     00:42
129 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
130 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
131 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
132 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      00:45
133 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
134 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
135 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    00:48
136 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
137 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
138 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
139 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     00:52
140 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
141 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           00:54
142 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        00:57
143 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  00:58
144 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
145 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
146 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      01:03
147 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
148 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement            01:08
149 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       01:43
150 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              03:10
151 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           03:15
152 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  04:03
153 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
154 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      05:18
155 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             05:46
156 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           09:30
157 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
Klasyfikacja generalna po 3. etapie:
  1 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    14:25:27
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  00:01
  3 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
  4 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      00:03
  5 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         00:08
  6 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      00:11
  7 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
  8 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:14
  9 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 10 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 11 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:15
 12 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 13 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:16
 14 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     00:17
 15 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 16 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           00:19
 17 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 18 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 19 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 20 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 21 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          00:21
 22 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 23 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 24 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                00:22
 25 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 26 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 27 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 28 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 29 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     00:23
 30 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 31 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
 32 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        00:24
 33 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             00:25
 34 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 35 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               00:26
 36 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 37 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 38 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       00:27
 39 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 40 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         00:29
 41 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 42 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 43 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 44 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 45 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          00:30
 46 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 47 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 48 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 49 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 50 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 51 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 52 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement          00:31
 53 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              00:32
 54 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 55 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 56 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 57 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 58 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 59 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:33
 60 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   00:34
 61 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 62 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 63 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         00:35
 64 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 65 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 66 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:36
 67 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 68 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 69 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                00:37
 70 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 71 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 72 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 00:38
 73 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 74 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 75 Ben Swift (GBr) Team Sky
 76 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement         00:39
 77 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 78 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          00:41
 79 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 80 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 81 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 82 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            00:42
 83 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 84 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  00:44
 85 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 86 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          00:46
 87 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 88 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    00:47
 89 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
 90 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 91 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             00:48
 92 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 93 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 94 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:49
 95 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          00:50
 96 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 97 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     00:51
 98 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       00:56
 99 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
100 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
101 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
102 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin                  01:00
103 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
104 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement              01:01
105 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
106 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       01:04
107 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               01:07
108 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
109 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                    01:09
110 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           01:11
111 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:14
112 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            01:16
113 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
114 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement        01:21
115 Edward King (USA) Cannondale-Garmin                          01:23
116 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            01:29
117 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement            01:30
118 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               01:31
119 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         01:33
120 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar                         01:35
121 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            01:36
122 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             01:40
123 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       01:41
124 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                            01:43
125 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
126 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           01:46
127 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo                     01:52
128 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
129 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        01:53
130 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          01:54
131 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              01:56
132 Christian Knees (Ger) Team Sky                               02:03
133 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
134 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
135 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           02:05
136 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      02:14
137 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               02:21
138 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        02:23
139 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            02:44
140 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               02:48
141 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               02:56
142 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    02:58
143 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
144 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  03:06
145 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     03:33
146 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           03:36
147 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           04:20
148 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       04:28
149 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            04:39
150 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  05:00
151 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       05:34
152 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      06:05
153 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          06:32
154 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             06:43
155 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              07:34
156 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           10:03
157 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                   10:15

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: