Kara Alessandro Ballana skrócona

Włoski zawodniki do ścigania może wrócić w połowie sierpnia.

Według informacji podawanych przez włoski portal Tuttobici, Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) przychylił się do wniosku Alessandro Ballana i skrócił nałożoną na włoskiego zawodnika karę dwuletniego zawieszenia. 35-latek do peletonu będzie mógł powrócić 17 sierpnia 2015 roku, czyli na 5 miesięcy przed upływem pełnego okresu kary.

Ballan został zdyskwalifikowany na dwa lata w styczniu 2014 roku i natychmiast zwolniony z szeregów BMC Racing, które wówczas reprezentował. Włoski Komitet Olimpijski (CONI) zdecydował o wykluczeniu mistrza świata z Varese z zawodowego peletonu za stosowanie terapii ozonowej w roku 2009. Sprawa była częścią tzw. śledztwa z Manuti, w którym śledczy zajmowali się dopingowymi praktykami w zespole Lampre w latach 2008-09 pod kierownictwem Guido Nigrellego.

Nigrelli został dożywotnio zdyskwalifikowany, cztery lata zawieszenia otrzymał z kolei lekarz Fiorenzo Bonazzi.

Ballan utrzymuje, że popełnił błąd, ale nie na tyle poważny, by zostać zdyskwalifikowanym na dwa sezony. Włoch utrzymuje, że terapii ozonowej (zabronionej przepisami WADA) poddał się w 2009 roku by leczyć cytomegalowirusa.

Powrót do peletonu nie będzie dla Włocha sprawą łatwą. Zgodnie z regułami Ruchu na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC), przez dwa lata od upływu dyskwalifikacji wyższej niż 6 miesięcy, ekipy członkowskie nie mogą zatrudniać zawodników karanych za doping. Członkami ruchu są wszystkie zespoły drugoligowe i 11 z 17 ekip WorldTour.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: