Tour of Qatar: od kat. 2.3 do 2.HC

Tour of Qatar zadebiutował w kalendarzu trzynaście lat temu. Na samym początku, w 2002 roku, był wyścigiem kategorii 2.3, wygrał go wówczas Niemiec Thorsten Wilhelms.

Teraz pustynna etapówka może się poszczycić 2.HC i dyrektorem wyścigu ze znanym nazwiskiem. Samym Eddy Merckxem. Szejk Hamad bin Khalifa Al Thani, któremu zamarzała się kolarska impreza nad Zatoką Perską, skontaktował się z „Kanibalem” mającym z kolei kontakty z Amaury Sport Organisation (ASO).

Szejk Emiratów zapewnił spore pokłady pieniężne, ASO ze swojej strony dało reklamę i drużyny. Merckx najpierw zapytał byłego prezydenta UCI Hein Verbruggen, co sądzi o wyścigu w tej części kraju. Holender nie miał nic przeciwko. Zwrócił się też do eks-szefa Tour de France Jean-Marie Leblanca.

To było w 2001 roku, wtedy zaczął się show. Kolarstwo nie jest sportem w Katarze popularnym, nie należy do jego kultury. Rodzina królewska chciała wypromować jazdę na rowerach dla najmłodszych. Świetna sprawa. Nie sądzę, by jakiś inny kraj wydawał tyle pieniędzy na sport

– tłumaczy Merckx.

W 2016 roku w Doha odbędą się szosowe mistrzostwa świata, Katar w tym roku gościł światowy czempionat szczypiornistów, w 2022 roku rozegrany zostanie piłkarski World Cup.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: