Tour of Qatar 2015: etap 5

Norweg Alexander Kristoff triumfował na mecie przedostatniego odcinka ścigania nad Zatoką Perską.

Kolarz Katushy swój trzeci etap wygrał przed Peterem Saganem (Tinkoff-Saxo) i Niklasem Arndtem (Giant-Alpecin).

W klasyfikacji łącznej prowadzenie obronił Niki Terpstra (Etixx-Quick Step). Drugi przed ostatnim etapem nadal pozostaje Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo).

Zgodnie z zapowiedziami tuż po starcie rozpoczęły się harce zespołów na rozgrzanym słońcem wietrze. Peleton uległ rozpadowi, a w drugiej grupie pozostał Maciej Bodnar. Drużyna Tinkoff-Saxo starała się dowieźć wicelidera do czołówki, ale różnica z kilkunastu urosła do 32 sekund (25 km). W pierwszej grupie Terpstre wspierało sześciu pomocników z Etixx-Quick Step.

Przeciąganie liny trwało w najlepsze. Po 43 km było 30 sekund, w końcu jednak pościg osiągnął przewagę, dociągając Bodnara na 63 km. Przez pierwszą godzinę pokonano 49,6 km.

Peleton zwolnił, co pozwoliło zawiązać akcję zaczepną piątce: Ben Hermans (BMC Racing), Marco Haller (Katusha), Jelle Wallays (Topsport), Mathew Hayman (Orica) i Dmitriy Gruzdev (Astana). Uciekinierzy zyskali 2:35, co zmusiło chłopaków z Etixx do powrotu do pracy, ponieważ Hayman w klasyfikacji generalnej notował stratę 1:19. 15 km przed metą było po akcji.

5 km przed finiszem peleton rozerwali na moment kolarze Katushy. Z przodu znalazło się 10 zawodników bez Terpstry, a z Bodnarem i Kiristoffem, co wyprowadzało Polaka na prowadzenie w wyścigu. Ostatecznie na finiszową prostą wpadła jednak większa grupa, z której po raz trzeci najszybciej zafiniszował Kristoff.

Norweg awansował na trzecie miejsce i traci do Terpstry 11 sekund.

fot. Qatar Cycling Federation/Paumer/B.Bade

Wyniki 5. etapu Tour of Qatar 2015 (2.HC), Al Zubara Fort - Madinat ash-Shamal (153 km):
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      3:03:01
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  3 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
  4 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
  5 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
  6 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  7 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
  8 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
  9 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 10 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 11 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 12 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 13 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 14 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 15 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 16 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 17 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 18 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
 19 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 20 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 21 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 22 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 23 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 24 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 25 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 26 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 27 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 28 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 29 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 30 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 31 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 32 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 33 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
 34 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            00:14
 35 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 36 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 37 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 38 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
 39 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 40 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 41 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 42 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 43 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            00:24
 44 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            00:51
 45 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:58
 46 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 47 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 48 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 49 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 50 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
 51 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 52 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 53 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 54 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 55 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 56 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 57 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 58 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 59 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 60 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 61 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 62 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 63 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 64 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        01:10
 65 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:22
 66 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               01:53
 67 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    02:10
 68 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 69 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 70 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 71 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 72 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
 73 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 74 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 75 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 76 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 77 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
 78 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 79 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 80 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 81 David Boucher (Fra) FDJ.fr
 82 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 83 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
 84 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 85 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 86 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
 87 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 88 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 89 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 90 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
 91 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 92 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 93 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 94 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 95 Danny Pate (USA) Team Sky
 96 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 97 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 98 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 99 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
100 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
101 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
102 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
103 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
104 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
105 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
106 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
107 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
108 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       03:40
109 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
110 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
111 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
112 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
113 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
114 Christian Knees (Ger) Team Sky
115 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
116 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
117 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
118 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             03:51
119 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                             04:06
120 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
121 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
122 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
123 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
124 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
125 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
126 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
127 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
128 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
129 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
130 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            06:38
131 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
132 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                      07:17
133 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
134 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
DNF Theo Boss (Ned) MTN-Qhubeka
DNF Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
DNF Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
DNF Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
DNF Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge

Klasyfikacja po 5. etapie

  1 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    15:12:45
  2 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                             00:06
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:11
  4 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  00:12
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:19
  6 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:31
  7 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     00:33
  8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          00:39
  9 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          00:41
 10 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                          00:42
 11 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       00:54
 12 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     00:55
 13 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                        00:59
 14 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       01:04
 15 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                01:11
 16 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        01:19
 17 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                              01:21
 18 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       01:24
 19 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          01:27
 20 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge                            01:34
 21 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                         01:41
 22 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                        01:45
 23 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  01:49
 24 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr                                   01:54
 25 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        02:30
 26 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin                         02:37
 27 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              03:14
 28 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            03:17
 29 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      03:22
 30 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      03:44
 31 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step            04:03
 32 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        04:05
 33 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      04:21
 34 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       04:41
 35 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       04:46
 36 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              05:04
 37 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            05:14
 38 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            05:16
 39 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits              05:23
 40 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             05:36
 41 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            05:50
 42 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise     05:58
 43 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     06:04
 44 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     06:09
 45 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            06:13
 46 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                          06:41
 47 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            06:42
 48 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    06:54
 49 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             07:58
 50 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   08:12
 51 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              08:17
 52 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18                            08:19
 53 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          08:51
 54 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         09:57
 55 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             09:59
 56 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     10:06
 57 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  10:18
 58 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            11:03
 59 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             11:10
 60 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        11:38
 61 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              12:03
 62 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                          12:34
 63 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            12:42
 64 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             12:46
 65 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                          12:48
 66 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            12:54
 67 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           13:17
 68 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           13:43
 69 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                14:05
 70 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      14:06
 71 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            16:22
 72 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         16:24
 73 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               24:15
 74 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        27:45
 75 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          28:32
 76 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          28:48
 77 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           33:49

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: