Tour of Qatar 2015: etap 6

Irlandczyk Sam Bennett (Bora-Argon 18) wygrał po finiszu z peletonu ostatni odcinek wyścigu w Katarze. W klasyfikacji końcowej 14. Tour of Qatar triumfował Niki Terpstra (Etixx-Quick Step).

Obrońca tytułu wyprzedził Macieja Bodnara (Tinkoff-Saxo) i Alexandra Kristoffa (Katusha).

Ściganie początkowo toczyło się pod znakiem ucieczki czwórki harcowników: Prebena Van Hecke (Topsport), Marcusa Burghardta (BMC Racing), Nicola Boema (Bardiani) i Stefana Pirazziego (Bardiani). Peleton, w którym brakowało chorującego Alejandro Valverde (Movistar), prowadzili kolarze Katushy.

Uciekinierzy zyskali 1:25 (26 km), a na rundy w Doha (10 x 5,6 km) wjechali z zapasem 45 sekund. Po dwóch pierwszych było już po akcji. Na lotną premię (73,5 km) grupa wpadła razem. Wygrał tam Tom Boonen (Etixx) przed Kristoffem, co oznaczało, że w przypadku zwycięstwa Norwega na etapie, ten przeskoczy Terpstrę i Bodnara, a tym samym sięgnie po cały wyścig.

W drugiej akcji zaczepnej pokazali się Iljo Keisse (Etixx) i Gijs van Hoecke (Topsport), ale zespół Katushy trzymał wszystko pod kontrolą, doprowadzając do masowego sprintu. Tam jednak coś poszło nie tak, ponieważ wszystkich dość niespodziewanie ograł 24-letni Bennett.

fot. B.Bade

Wyniki 6. etapu Tour of Qatar 2015 (2.HC), Sealine Beach Resort - Doha Corniche (124,5 km):
  1 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                          2:24:03
  2 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
  3 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  5 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
  6 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
  7 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
  8 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
  9 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 10 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 11 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 12 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
 13 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 14 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 15 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 16 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 17 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 18 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
 19 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 20 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 21 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 22 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 23 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 24 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
 25 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 26 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 27 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 28 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 29 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 30 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
 31 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 32 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
 33 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 34 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 35 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 36 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 37 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 38 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 39 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 40 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 41 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 42 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 43 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 44 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 46 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 47 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 48 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 49 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
 50 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 51 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 52 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 53 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 54 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 55 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 56 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 57 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
 58 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 59 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                        00:08
 60 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 61 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 62 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 63 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 64 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 65 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 66 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 67 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 68 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 69 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
 70 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
 71 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 72 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 73 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 74 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                 00:12
 75 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 76 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 77 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 78 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 79 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 80 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 81 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 82 Danny Pate (USA) Team Sky
 83 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 84 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 85 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 86 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 87 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 88 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                 00:20
 89 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 90 Marco Haller (Aut) Team Katusha                            00:24
 91 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 92 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                        00:31
 93 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                          00:32
 94 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                      00:35
 95 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                        00:38
 96 Christian Knees (Ger) Team Sky                             00:50
 97 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                        00:53
 98 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 99 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
100 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
101 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
102 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
103 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
104 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                             00:56
105 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
106 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
107 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                    01:03
108 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
109 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:18
110 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
111 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                          01:21
112 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                     01:33
113 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                  01:52
114 David Boucher (Fra) FDJ.fr
115 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
116 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                              02:06
117 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
118 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                          02:08
119 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                          02:18
120 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
121 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
122 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:24
123 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                   02:45
124 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
125 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
126 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                         02:54
127 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                      03:23
128 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                         03:50
129 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                         04:11
130 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
131 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                 04:15
132 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
DNS Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
DNS Lars Boom (Ned) Astana Pro Team

Klasyfikacja końcowa

  1 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                  17:36:48
  2 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                           00:06
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      00:09
  4 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                00:12
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                    00:19
  6 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                             00:31
  7 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                   00:33
  8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                        00:39
  9 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 10 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                        00:41
 11 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                     00:54
 12 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                   00:55
 13 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                      00:59
 14 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                     01:04
 15 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                              01:11
 16 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                      01:19
 17 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                            01:21
 18 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                     01:24
 19 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                        01:27
 20 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                      01:39
 21 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           01:40
 22 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge                          01:44
 23 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                01:49
 24 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 25 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr                                 01:54
 26 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                      02:30
 27 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin                       02:37
 28 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          03:17
 29 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                            03:18
 30 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                    03:21
 31 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                    03:52
 32 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step          04:03
 33 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                      04:05
 34 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                    04:21
 35 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                     04:41
 36 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                            05:04
 37 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits          05:14
 38 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                          05:16
 39 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits            05:19
 40 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                           05:36
 41 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloi     05:58
 42 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                          06:02
 43 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                   06:21
 44 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                 06:28
 45 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                  06:54
 46 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                   06:57
 47 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          07:03
 48 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                          07:14
 49 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits           07:54
 50 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                       08:09
 51 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                 08:12
 52 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                          08:31
 53 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                        08:33
 54 Marco Haller (Aut) Team Katusha                            08:41
 55 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                        08:51
 56 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18                          09:22
 57 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                 09:58
 58 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                           09:59
 59 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                       10:05
 60 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                   10:06
 61 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                10:26
 62 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                    10:49
 63 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                           11:10
 64 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                          11:11
 65 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                          11:20
 66 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                          11:43
 67 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                11:58
 68 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                        12:02
 69 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 70 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits            12:03
 71 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                     12:24
 72 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                        12:34
 73 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                          12:42
 74 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                          12:54
 75 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 76 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                        13:19
 77 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 78 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                             13:20
 79 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                            13:23
 80 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                         13:27
 81 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                         13:31
 82 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                         13:51
 83 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                      13:56
 84 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                        13:57
 85 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team                          14:00
 86 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                    14:06
 87 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits              14:13
 88 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise     14:46
 89 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                           15:01
 90 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                       15:05
 91 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                             15:34
 92 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                         15:35
 93 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                      15:39
 94 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                 15:47
 95 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                            15:58
 96 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                      16:13
 97 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       16:36
 98 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                          16:44
 99 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                     16:56
100 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                    17:04
101 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                     17:10
102 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                              17:28
103 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits          17:40
104 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                     18:24
105 Christian Knees (Ger) Team Sky                             19:07
106 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                          19:16
107 Danny Pate (USA) Team Sky                                  19:25
108 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                       19:47
109 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                     20:52
110 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                           21:47
111 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                   22:13
112 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                             22:17
113 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                    23:24
114 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                            23:31
115 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                            24:26
116 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                         25:24
117 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits             25:33
118 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits             27:21
119 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                      27:45
120 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise     28:27
121 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise        28:42
122 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                        29:41
123 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                 30:20
124 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                31:35
125 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                           31:38
126 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                         33:12
127 David Boucher (Fra) FDJ.fr                                 33:34
128 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                  34:08
129 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                         35:38
130 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                    37:24
131 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                         38:00
132 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                          42:20

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: