Tour of Qatar 2015: etap 4

Alexander Kristoff wygrał czwarty odcinek ścigania na pustynnych drogach Kataru. Kolarz Katushy pokonał po sprincie z peletonu Petera Sagana (Tinkoff-Saxo) i Niklasa Arndta (Giant-Alpecin).

Na czele klasyfikacji generalnej bez zmian. Prowadzi Niki Terpstra (Etixx-Quick Step) przed Maciejem Bodnarem (Tinkoff-Saxo).

Przeszło godzinę wcześniej od planu peleton wyruszył na trasę dzisiejszego etapu. Powód? Silny, czołowy wiatr, który miał utrudniać jazdę. Przez pierwszą godzinę średnia wyniosła 50 km/godz., co jakby przeczyło obawom organizatorów o zmieszczenie się w harmonogramie przejazdu, ale już druga dobiła do niecałych 32 km/godz.

Z przodu znajdowała się wówczas trójka uciekinierów Dmitriy Gruzdev (Astana), Jaco Venter (MTN) i Jarl Salomein (Topsport), która zdobyła 3:30 przewagi (91 km). Peleton długo jechał spokojnie, dopiero wraz ze zbliżaniem się do celu pojawiło się trochę nerwówki. W kraksie leżał ósmy zawodnik wyścigu, mistrz Australii Heinrich Haussler (IAM Cycling).

Harcownicy zostali doścignięci 19 km przed metą. O najlepszą pozycję do finiszu rywalizowały zespoły Etixx, Katushy, Lampre, Movistar, Orica, Giant, Tinkoff. Ostatnie słowo po raz drugi należało do Kristoffa, który po równiej walce wyprzedził innych sprinterów.

Maciej Bodnar przyjechał na 12. pozycji, a ponieważ sędziowie naliczyli różnice w rozciągniętym peletonie, Polak zbliżył się do lidera na 6 sekund.

fot. B.Bade

Wyniki 4. etapu Tour of Qatar 2015 (2.HC), Al Thakhira - Mesaieed (165,5 km):
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      4:15:57
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  3 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
  4 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
  5 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
  6 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  7 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
  8 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
  9 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 10 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 11 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 12 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 13 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 14 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 15 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  00:05
 16 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 17 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 18 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 19 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 20 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 21 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 22 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 23 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 24 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 25 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 26 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 27 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 28 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 29 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 30 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 31 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 32 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 33 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 34 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 35 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 36 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 37 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 38 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 39 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 40 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 41 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 42 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
 43 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 44 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 45 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 46 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 47 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 48 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 49 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 50 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 51 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
 52 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
 53 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 54 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 55 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
 56 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 57 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 58 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 59 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 60 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 61 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 62 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 63 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 64 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 65 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 66 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 67 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 68 Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka
 69 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 70 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       00:17
 71 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
 72 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 73 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 74 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 75 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 76 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 77 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 78 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 79 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
 80 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
 81 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 82 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 83 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 84 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 85 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
 86 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            00:28
 87 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          00:33
 88 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 89 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 90 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 91 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 92 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                         00:37
 93 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        00:43
 94 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
 95 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             00:50
 96 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                00:56
 97 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 98 David Boucher (Fra) FDJ.fr
 99 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
100 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                   01:06
101 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing                     01:10
102 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      01:23
103 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           01:33
104 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
105 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                       01:50
106 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
107 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        02:13
108 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
109 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
110 Christian Knees (Ger) Team Sky
111 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
112 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
113 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
114 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
115 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
116 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
117 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
118 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
119 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
120 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
121 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
122 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
123 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
124 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
125 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
126 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                           04:01
127 Danny Pate (USA) Team Sky
128 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     04:12
129 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
130 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
131 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
132 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
133 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
134 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
135 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
136 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
137 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
138 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
139 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                           04:49

Klasyfikacja po 4. etapie

  1 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    12:09:44
  2 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                             00:06
  3 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  00:12
  4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:19
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:21
  6 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     00:33
  7 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:37
  8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          00:39
  9 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          00:41
 10 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                          00:42
 11 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       00:54
 12 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     00:55
 13 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                        00:59
 14 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       01:04
 15 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                              01:07
 16 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                01:11
 17 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      01:12
 18 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          01:19
 19 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        01:23
 20 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       01:24
 21 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             01:27
 22 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                        01:31
 23 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      01:34
 24 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
 25 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin                         01:39
 26 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr                                   01:40
 27 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                         01:41
 28 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  01:49
 29 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              02:12
 30 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            02:19
 31 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        02:30
 32 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                   03:20
 33 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       03:48
 34 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        03:51
 35 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                   03:58
 36 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step            04:03
 37 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              04:06
 38 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      04:07
 39 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 40 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       04:41
 41 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    04:44
 42 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            04:45
 43 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            04:52
 44 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 45 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            05:00
 46 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 47 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     05:06
 48 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     05:11
 49 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            05:15
 50 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             05:22
 51 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits              05:23
 52 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              05:36
 53 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                          05:43
 54 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         05:47
 55 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            05:51
 56 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18                            06:09
 57 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             06:56
 58 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                           06:57
 59 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            08:12
 60 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 61 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              08:17
 62 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                      08:27
 63 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          08:51
 64 Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka
 65 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                            08:58
 66 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  09:20
 67 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          09:40
 68 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 69 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         09:57
 70 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             09:59
 71 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge                           10:00
 72 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       10:02
 73 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     10:06
 74 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        10:08
 75 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               10:14
 76 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             10:36
 77 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                          10:38
 78 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               11:01
 79 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 80 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            11:03
 81 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              11:05
 82 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          11:09
 83 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             11:10
 84 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           11:17
 85 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        11:24
 86 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        11:32
 87 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                          11:36
 88 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team                            11:42
 89 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       11:43
 90 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            11:44
 91 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            11:45
 92 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      11:56
 93 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      12:05
 94 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              12:18
 95 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           12:19
 96 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                             12:39
 97 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                       12:45
 98 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 99 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           12:54
100 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                         12:55
101 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       12:56
102 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                13:07
103 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                13:12
104 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                   13:25
105 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                             13:26
106 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               14:00
107 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                            14:14
108 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
109 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       14:27
110 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing                     14:35
111 Christian Knees (Ger) Team Sky                               14:37
112 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            15:00
113 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
114 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         15:17
115 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     15:22
116 Danny Pate (USA) Team Sky                                    17:03
117 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                           17:28
118 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              18:36
119 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              18:40
120 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      21:06
121 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               22:22
122 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               22:47
123 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   26:02
124 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       26:09
125 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          26:22
126 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              26:28
127 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        26:35
128 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          26:38
129 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             27:51
130 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           27:53
131 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             28:32
132 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               28:46
133 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  29:01
134 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                      29:04
135 David Boucher (Fra) FDJ.fr                                   29:32
136 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                    30:06
137 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                           31:39
138 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            33:34
139 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                           34:06

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: