Tour of Qatar 2015: etap 1

Jose Joaquin Rojas (Movistar Team) triumfował na mecie pierwszego etapu 14. edycji wyścigu w Katarze i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Z 51-osobowej grupy, która jako pierwsza zameldowała się na mecie drugi finiszował Belg Tom Boonen (Etixx-Quick Step), a trzeci Francuz Arnaud Démare (FDJ).

Jedyny polski zawodnik startujący w Katarze - Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo) - zajął 24. miejsce i sklasyfikowany został w czasie zwycięzcy.

Dla Rojasa to pierwsze zwycięstwo od ubiegłorocznego triumfu etapowego na trasie Vuelta a Castilla y Leon.

Ucieczkę dnia w palącym słońcu sformowali Jarl Salomein (TopSport Vlaanderen) i Luca Sterbin (Bardiani-CSF), już na pierwszych kilometrach uzyskując ponad 8 minut przewagi. Duet nie cieszył się długo, bo peleton wziął się wkrótce do pracy i po 60 kilometrach tracił już zaledwie 3 minuty.

Powiało i peleton zaczął się dzielić, a na czele peletonu zmaterializowali się kolarze Etixx-Quick Step, prowadzeni przez Toma Boonena. Tempo wzrosło i choć z akcji na wietrze wyszły nici, to ucieczka zakończyła swój żywot.

Kolejne ataki nie przynosiły rezultatów, a silny wiatr utrudniał jazdę - w kraksie na ziemię polecieli Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) i Boonen. Dwójka szybko dołączyła do grupy, z której na finałowych 30 kilometrach oderwać zdołali się Lieuwe Westra i Lars Boom (Astana) oraz Matti Breschel (Tinkoff-Saxo).

Trójka uzyskała 50 sekund na wjeździe na finałowe 20 kilometrów, ale nie miała większych szans na dojechanie do mety. Peleton znów podzielił się, a na czele znalazła się około 50-osobowa grupa, na 14 kilometrów przed metą wchłaniając trójkę śmiałków.

Tempo w czołówce nadawali kolarze Etixx-Quick Step, o pozycje walcząc z zespołami Astany, Treka i Tinkoff-Saxo. Na ostatnich metrach najsprytniejsi okazali się jednak Hiszpanie - tempo narzucił Alejandro Valverde, a faworytów długim finiszem zaskoczył Jose Joaquin Rojas (Movistar Team), na kreskę wjeżdżając z bezpieczną przewagą na Boonenem i Demarem.

fot. Movistar Team

Wyniki 1. etapu Tour of Qatar 2015 (2.HC), Dukhan - Sealine Beach (136 km):
  1 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                     3:49:50
  2 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
  3 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
  4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  5 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
  6 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
  7 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  8 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
  9 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 10 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 11 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 12 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
 13 Théo Bos (Ned) MTN-Qhubeka
 14 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
 15 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 16 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 17 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 18 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 19 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 20 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 21 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 22 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 24 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 25 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 26 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 28 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 29 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 30 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 31 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 32 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 33 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 34 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 35 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 36 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 37 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 38 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 39 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 40 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 41 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 42 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 43 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 44 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 45 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 46 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 47 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 48 Gr?gory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 49 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 50 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 51 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 52 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              00:13
 53 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18                            00:18
 54 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 55 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        00:25
 56 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 57 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 58 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 59 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 60 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              00:33
 61 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 62 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 63 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 64 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 65 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 66 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 67 Pieter Van Speybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
 68 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 69 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 70 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
 71 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 72 Jasha S¸tterlin (Ger) Movistar Team
 73 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 74 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 75 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 76 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 77 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 78 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 79 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 80 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 81 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 82 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 83 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
 84 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 85 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 86 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 87 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 88 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 89 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 90 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                00:44
 91 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 92 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             00:46
 93 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  00:50
 94 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 95 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                      00:52
 96 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        01:16
 97 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
 98 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 99 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
100 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
101 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
102 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
103 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
104 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
105 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
106 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
107 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
108 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
109 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar
110 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
111 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
112 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
113 Michael M?rk?v (Den) Tinkoff-Saxo
114 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
115 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
116 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
117 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
118 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
119 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
120 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
121 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
122 Christian Knees (Ger) Team Sky                               02:29
123 David Boucher (Fra) FDJ.fr
124 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
125 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
126 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
127 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
128 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
129 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
130 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
131 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
132 Danny Pate (USA) Team Sky
133 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                           02:50
134 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                           02:55
135 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               03:54
136 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
137 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
138 Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF                             05:44
139 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
140 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
141 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            06:34
Klasyfikacja generalna po 1. etapie:
  1 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                     3:49:40
  2 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                          00:04
  3 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   00:06
  4 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                       00:08
  5 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          00:09
  6 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:10
  7 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
  8 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
  9 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 10 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 11 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 12 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 13 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 14 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
 15 Théo Bos (Ned) MTN-Qhubeka
 16 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 17 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 18 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 19 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 20 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 21 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 22 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 24 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 25 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 26 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 28 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 29 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 30 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 31 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 32 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 33 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 34 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 35 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 36 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 37 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 38 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 39 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 40 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 41 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 42 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 43 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 44 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 45 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 46 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 47 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 48 Gr?gory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 49 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 50 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 51 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 52 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              00:23
 53 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18                            00:28
 54 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 55 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        00:35
 56 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 57 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 58 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 59 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 60 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        00:39
 61 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            00:40
 62 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              00:43
 63 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 64 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 65 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 66 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 67 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 68 Pieter Van Speybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
 69 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 70 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 71 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
 72 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 73 Jasha S¸tterlin (Ger) Movistar Team
 74 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 75 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 76 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 77 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 78 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 79 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 80 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 81 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 82 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 83 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 84 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
 85 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 86 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 87 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 88 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 89 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 90 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                00:54
 91 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 92 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             00:56
 93 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  01:00
 94 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 95 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                      01:02
 96 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        01:26
 97 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
 98 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 99 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
100 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
101 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
102 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
103 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
104 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
105 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
106 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
107 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
108 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
109 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar
110 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
111 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
112 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
113 Michael M?rk?v (Den) Tinkoff-Saxo
114 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
115 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
116 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
117 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
118 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
119 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
120 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
121 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
122 Christian Knees (Ger) Team Sky                               02:39
123 David Boucher (Fra) FDJ.fr
124 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
125 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
126 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
127 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
128 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
129 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
130 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
131 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
132 Danny Pate (USA) Team Sky
133 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                           03:00
134 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                           03:05
135 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               04:04
136 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
137 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
138 Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF                             05:52
139 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          05:54
140 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
141 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            06:44

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: