Bpost Bank Trophy 2014/15 #8: Mathieu van der Poel jak Sven Nys w 2005 roku

Mistrz świata Mathieu van der Poel (BKCP Powerplus) wygrał w belgijskim Lille ostatnie zawody cyklu Bpost Bank Trophy.

20-latek na metę przyjechał przed Belgiem Woutem van Aertem (Vastgoedservice - Golden Palace) i Svenem Nysem (Crelan-AA Drink). Van Aert triumfował w klasyfikacji generalnej cyklu, w sezonie wygrywając pięć z ośmiu wyścigów.

Początkowe przetasowania na trasie wyłoniły najpierw grupkę 11 zawodników, z której na drugim kółku do przodu wyrwała się czwórka Sven Nys (Crelan-AA Drink), Mathieu van der Poel (BKCP Powerplus), Wout van Aert (Vastogoedservice - Golden Palace) oraz Lars van der Haar (Giant-Alpecin).

Niedawno koronowany mistrz świata przeszedł do ofensywy na pięć kółek przed końcem, otrzymując odpowiedź jedynie ze strony van der Haara. Ten nie zdołała jednak utrzymać się długo na kole i na czwarte kółko wjechał razem z van Aertem, tracąc 14 sekund i utrzymując 6 sekund zapasu nad goniącymi Nysem i Pauwelsem.

Van der Poel spokojnie powiększał przewagę i samotnie wjechał na metę. Goniące grupki skoncentrowały się na rozgrywkach między sobą - Nys i Pauwels zdołali złapać ambitnie kręcących przed nimi młodzieńców, po czym podjęli walkę o drugie miejsce.

Van der Poel to pierwszy mistrz świata od 2005 roku, który wygrał swój pierwszy wyścig po mistrzostwach globu. Poprzednio dokonał tego Nys, który dziś finiszował na trzecim miejscu, drugą pozycję przegrywając z van Aertem.

Wyścig kobiet wygrała Sanne Cant, na mecie meldując się 34 sekundy przed Ellen van Loy i 39 sekundy przed Brytyjką Helen Wyman. Van Loy triumfowała w klasyfikacji końcowej cyklu.

Najlepszym orlikiem ostatnich zawodów okazał się Laurens Sweeck, pokonując Toona Aertsa i Michaela Vanthourenhouta. Wśród juniorów triumfował Szwajcar Johan Jacobs, przed Thijsem Wolsinkiem i Elim Iserbytem.

Wyniki:

1 Mathieu Van der Poel (Ned) BKCP - Powerplus                   1:02:16
2 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace             00:37
3 Sven Nys (Bel) Crelan - AA Drink Team
4 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant - Alpecin
5 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games
6 Vincent Baestaens (Bel) BKCP - Powerplus                        00:52
7 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games                       00:53
8 Marcel Meisen (Ger) Corendon - Kwadro
9 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus                        01:01
10 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea
11 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games                01:05
12 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace               01:07
13 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies                         01:09
14 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea                           01:13
15 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan - AA Drink Team               01:14
16 Joeri Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace              01:17
17 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea                               01:20
18 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace              01:22
19 Martin Bina (Cze) Corendon - Kwadro                            01:26
20 Gert-Jan Bosman (Ned) Parkhotel Valkenburg                     01:41
21 Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games            02:12
22 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Napoleon Games
23 Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus
24 David Van der Poel (Ned) BKCP - Powerplus
25 Niels Wubben (Ned) Telenet Fidea                               02:55
26 Mariusz Gil (Pol) Project Cross Racing                         03:19
27 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)
28 Kenneth Van Compernolle (Bel) Colba - Superano Ham
29 Stijn Huys (Bel) Orange Babies                                 03:33
30 Vinnie Braet (Bel) Colba - Superano Ham                        03:38
31 Radomir Simunek (Cze) Corendon - Kwadro                        03:44
32 Severin Saegesser (Sui)                                        03:53
33 Patrick Gaudy (Bel) Veranclassic - Ekoi                        03:55
34 Hendrik Sweeck (Bel) Corendon - Kwadro
35 Dave De Cleyn (Bel) Cycling Team Zemst VZW                     04:25
36 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies                        04:45
37 Ingmar Uytdewilligen (Bel) Cycling Team Zemst VZW              05:28
38 Mathieu Willemyns (Bel) MEZ Team Belgium Snellegem             05:39
39 Tom Van Den Bosch (Bel) Hargroves Cycles                       05:49
40 Kevin Cant (Bel) Corendon - Kwadro                             05:56
41 Niels Koyen (Bel) CCN - Metalac                                06:19
42 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)                                06:28
43 Inigo Gomez Elorriaga (Spa)                                    12:00
44 Jon Gomez Elorriaga (Spa)
45 Yoann Corbihan (Fra)
46 Wouter Goosen (Bel) Zannata
47 Luke Gray (GBr)                                                  - 3

Elita kobiet:

1 Sanne Cant (Bel) Enertherm - BKCP                               46:18
2 Ellen Van Loy (Bel) VZW Young Telenet Fidea                     00:34
3 Helen Wyman (GBr) Konfa FFSA Factory Team                       00:39
4 Loes Sels (Bel) VZW Young Telenet Fidea                         00:45
5 Sanne Van Paassen (Ned) Boels Dolmans                           01:18
6 Laura Verdonschot (Bel) AA Drink-B.R.I.S.
7 Sophie De Boer (Ned) Kalas-NNOF                                 02:00
8 Femke Van Den Driessche (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling           02:35
9 Karen Verhestraeten (Bel) Kleur Op Maat                         02:40
10 Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies
11 Bianca Van Den Hoek (Ned)                                      02:47
12 Aida Nuno Palacio (Spa)                                        03:47
13 Jolien Verschueren (Bel) VZW Young Telenet Fidea
14 Shana Maes (Bel) AA Drink-B.R.I.S.
15 Lindy Van Anrooij (Ned)                                        04:41
16 Esmee Oosterman (Ned) AA Drink-B.R.I.S.                        04:51
17 Pauline Delhaye (Fra)                                          04:54
18 Christine Vardaros (USA)                                       05:02
19 Joyce Vanderbeken (Bel) Decock-Woningbouw Vandekerckhove       05:16
20 Lotte Eikelenboom (Ned) AA Drink-B.R.I.S.                      05:27
21 Maaike De Heij (Ned) WV De Valleirenners                       05:29
22 Nele Van Maldeghem (Bel) FUJI Medista MTB Team - Neeroeteren   06:29
23 Suzie Godart (Ned)                                             06:35
24 Lisa Jacobs (Aus)
25 Marlies Beckers (Bel) B-Cycle Team
26 Hannah Payton (GBr)                                            07:06
27 Axelle Bellaert (Bel) AA Drink-B.R.I.S.                        07:10
28 Anja Geldhof (Bel)
29 Meg De Bruyne (Bel) VD Hauwe CT - Gentse VS                    07:25
30 Laura Krans (Ned)
31 Valerie Boonen (Bel) De Kastelse Durvers V.Z.W.                07:34
32 Margriet Helena Kloppenburg (Nor)                              07:39
33 Brenda Kaczmarczyk (Bel) Heylen Meubelcentrale Zlwc St.Truiden 07:42
34 Mieke Deroo (Bel) Beernem Cycling Team                         08:13
35 Sara Fletcher (USA)
36 Tine Verdeyen (Bel) Cycling Team Zemst VZW                       - 3
37 Kristien Nelen (Bel)
38 Lena Bischoff-Stein (Ger)
39 Cindy Diericx (Bel) Coolens Cycling Team
40 Sandie Verriest (Bel) Asfra Racing Team

Orlicy:

1 Laurens Sweeck (Bel) Corendon - Kwadro                          47:15
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea                                  00:01
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games            00:06
4 Diether Sweeck (Bel) Corendon - Kwadro                          00:14
5 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea
6 Adam Toupalik (Cze) BKCP - Powerplus
7 Jens Vandekinderen (Bel) Telenet Fidea
8 Daan Hoeyberghs (Bel) BKCP - Powerplus
9 Yorben Van Tichelt (Bel) Sunweb - Napoleon Games                00:27
10 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea

Juniorzy:

1 Johan Jacobs (Swi) Lares - Doltcini                             42:12
2 Thijs Wolsink (Ned) Lares - Doltcini                            00:22
3 Eli Iserbyt (Bel) VZW Young Telenet Fidea                       00:25
4 Mitch Groot (Ned) Enertherm - BKCP                              00:33
5 Briek Hermans (Bel) De Kastelse Durvers V.Z.W.                  00:35
6 Gert Smets (Bel) VZW Ijsklokje - Cycling                        00:42
7 Alessio Dhoore (Bel) VZW Young Telenet Fidea
8 Victor Vandebosch (Bel) Enertherm - BKCP                        00:54
9 Tijl Pauwels (Bel) Lares - Doltcini                             00:58
10 Jarne Driesen (Bel) VZW Young Telenet Fidea                    01:00

Klasyfikacja końcowa Bpost Bank Trophy 2014/15

Elita mężczyzn:

1. Wout van Aert (Vastgoedservice - Golden Palace)
2. Kevin Pauwels (Sunweb - Napoleon Games)                        06:17
3. Sven Nys (Crelan-AA Drink)                                     07:14
4. Tom Meeusen (Telenet Fidea)                                    07:53

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: