Zapowiedź Ladies Tour of Qatar 2015

Pustynny wyścig otwiera sezon kobiecego peletonu.

We wtorek, 3 lutego, rozpoczyna się 7. edycja Ladies Tour of Qatar. Czterodniowa impreza to gonitwa na wiatrach, walka z upałem i koncert sprinterek oraz próbujących je ograć harcowniczek.

Ściganie w Katarze otwiera tradycyjnie sezon kobiecego peletonu, choć panie w styczniu ścigały się już w Ameryce Środkowej, w Australii na trasie niekategoryzowanego Tour Down Under i w Argentynie na trasie Tour de San Luis. Tym razem w akcji zobaczymy jednak czołowe zespoły globu i sporo

Cztery dni w spalonym słońcem emiracie, płaskim jak stół i zależnym od kaprysów hulającego wiatru. Trasa nie różni się zasadniczo od ubiegłorocznej - zawodniczki kręciły się będą wokół stolicy Kataru - Dohy, gdzie rozegrany zostanie finałowy odcinek imprezy.

W sumie do pokonania blisko 390 kilometrów.

ladies tour of qatar2015-mapa
Trasa:

Etap 1: Museum of Islamic Art – Dukhan Beach (98,5 km)
Etap 2: Al Zubarah Fort – Madinat Al Shamal (112,5 km)
Etap 3: Souq Waqif – Ah Khor Corniche (93,5 km)
Etap 4: Sealine Beach Resort – Doha Corniche (85 km)

Lista startowa

Na starcie stanie 15 zespołów, w tym trzy reprezentacje narodowe. W sumie do wyścigu przystąpi 90 zawodniczek, 6 w każdej ekipie. Peleton utworzą Orica - AIS, Topsport Vlaaderen Pro-Duo, Velocio SRAM, Wiggle Honda, China Chongming Liv – Champion System Pro, Ale Cipollini, Boels Dolmans, Rabo Liv, Team Liv Plantur, Hitec Products, Bigla, Team Optum P/B Kelly Benefit Strategies oraz reprezentacja narodowe Australii, Włoch i Francji.

Tytułu wywalczonego przed rokiem nie będzie broniła Kirsten Wild, która w pustynnym rejonie okazała się najlepsza także w latach 2009, 2010 i 2013.

Bez dominującej sprinty Wild rywalizacja zapowiada się na bardziej otwartą i nieprzewidywalną. Organizatorzy wyścigu wśród startujących anonsują m.in. Szwedkę Emmę Johansson (Orica-AIS), Niemkę Lisę Brennauer i Australijkę Tiffany Cromwell (obie Velocio SRAM), Włoszki Giorgię Bronzini i Elisę Longo Borghini (Wiggle Honda), Rosellę Ratto (Reprezentacja Włoch), Amerykankę Shelley Olds (Bigla), Holenderkę Amy Pieters (Liv Plantur), zwyciężczynię ubiegłorocznego Pucharu Świata Brytyjkę Elizabeth Armitstead czy holenderską specjalistkę w jeździe na czas Ellen van Dijk (obie Boels Dolmans).

fot. ASO/B.Bade

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: