Santos Tour Down Under 2015: etap 6

Holender Wouter Wippert (Drapac) triumfował w Adelajdzie na trasie kryterium zamykającego 17. Tour Down Under. W klasyfikacji końcowej wyścigu wygrał Australijczyk Rohan Dennis (BMC Racing).

W ostatnim dniu, na pętli pokonywanej 20 razy, początkowo uciekali Greg Henderson (Lotto-Soudal), Nathan Haas (Cannondale-Garmin), Calvin Watson (Trek), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo) i Alexis Gougeard (Ag2r-La Mondiale), a w następnej akcji znaleźli się Peter Kennaugh (Team Sky), Lars Ytting Bak (Lotto-Soudal), Alex Howes (Cannondale-Garmin), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) i Lars Boom (Astana).

Po dwunastej rundzie szóstka wypracowała 1:20 przewagi. Pościg prowadził zespół Giant-Alpecin, pracujący dla Marcela Kittela. Wszystko było pod kontrolą, dwie pętle przed końcem uciekinierzy zostali wchłonięci, ale chwilę później w peletonie doszło do dużej krasy, która odebrała szansę na zwycięstwo m. in. niemieckiemu sprinterowi.

Fantastycznie było wygrać tutaj w Australii wyścig WorldTour w australijskim zespole

- powiedział na mecie Wippert.

fot. Regalio

Wyniki 6. etapu Tour Down Under 2015 (WT), Adelajda (90 km):
  1 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling          01:56:09
  2 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  3 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal
  4 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
  5 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
  6 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
  7 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
  8 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
  9 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 10 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
 11 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 12 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 13 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 14 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 15 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 16 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
 17 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 18 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 19 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
 20 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
 21 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 22 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
 23 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 24 Richie Porte (Aus) Team Sky
 25 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
 26 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 27 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 28 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 29 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 30 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 31 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
 32 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal
 33 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 34 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 35 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 36 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 37 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 38 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 39 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 40 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 41 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling              00:05
 42 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 43 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 44 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          00:09
 45 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        00:20
 46 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:22
 47 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 48 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        00:29
 49 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     00:32
 50 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             00:36
 51 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        00:44
 52 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          00:45
 53 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               00:50
 54 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 55 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 56 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro
 57 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 58 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 59 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    00:56
 60 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           01:01
 61 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               01:06
 62 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 63 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             01:14
 64 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 65 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro
 66 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia
 67 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 68 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 69 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
 70 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing
 71 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
 72 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro
 73 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 74 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 75 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               01:21
 76 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
 77 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia                         01:25
 78 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
 79 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 80 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       01:46
 81 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 82 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
 83 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 84 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           02:36
 85 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               03:03
 86 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       03:22
 87 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                          03:29
 88 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling
 89 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 90 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 91 Robert Power (Aus) UniSA-Australia
 92 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia
 93 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 94 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 95 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro
 96 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro
 97 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro
 98 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 99 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
100 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              04:01
101 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                       04:11
102 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
103 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
104 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro                       04:15
105 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           04:28
106 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
107 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
108 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
109 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
110 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
111 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       05:47
112 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
113 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
114 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
115 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
116 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia
117 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
118 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
119 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
120 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
121 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
122 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
DNF Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
DNF Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
DNF Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida

Klasyfikacja końcowa:

  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        19:15:18
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:02
  3 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            00:20
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:22
  5 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team                          00:24
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:31
  7 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            00:35
  8 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  00:52
  9 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:53
 10 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:57
 11 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             01:00
 12 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             02:00
 13 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 14 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            02:14
 15 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        02:28
 16 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia                              02:31
 17 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               02:33
 18 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       02:41
 19 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      02:43
 20 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         02:46
 21 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro                     02:51
 22 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro                  03:33
 23 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                                  03:47
 24 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step          03:57
 25 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha                            04:19
 26 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing                   04:35
 27 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     05:10
 28 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          05:19
 29 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       05:23
 30 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       05:29
 31 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               06:05
 32 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                06:06
 33 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        06:32
 34 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing                    06:55
 35 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   06:57
 36 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          06:59
 37 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team                     07:14
 38 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            07:17
 39 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          07:41
 40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             07:48
 41 Robert Power (Aus) UniSA-Australia                           07:59
 42 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                        08:06
 43 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   08:20
 44 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          08:21
 45 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 46 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                08:36
 47 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               08:38
 48 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          08:43
 49 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             09:33
 50 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       10:32
 51 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           10:48
 52 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          10:53
 53 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   11:05
 54 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              11:10
 55 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  11:43
 56 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     11:52
 57 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       12:03
 58 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling                12:26
 59 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         12:37
 60 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro                      12:42
 61 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                          12:47
 62 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia                        13:06
 63 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         13:15
 64 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      13:16
 65 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro                   13:45
 66 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                          15:19
 67 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               15:24
 68 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          15:42
 69 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              15:59
 70 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                 16:13
 71 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            16:24
 72 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              17:34
 73 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           17:55
 74 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro                       18:03
 75 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                18:10
 76 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            18:16
 77 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling             18:52
 78 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      19:02
 79 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 80 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              19:19
 81 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        19:29
 82 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                19:49
 83 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      19:59
 84 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        20:04
 85 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro                       20:06
 86 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        20:37
 87 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal                         22:28
 88 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         22:40
 89 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       22:41
 90 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     23:22
 91 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       23:58
 92 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        24:12
 93 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    24:52
 94 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              24:55
 95 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia                          25:36
 96 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             26:09
 97 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           27:00
 98 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             27:05
 99 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling              27:21
100 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia                         27:42
101 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       28:08
102 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha                         29:41
103 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               30:51
104 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         31:49
105 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          31:56
106 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro              32:16
107 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        32:47
108 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             33:30
109 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha                             34:28
110 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              34:42
111 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia                     37:25
112 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     39:59
113 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               41:46
114 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          42:44
115 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling             46:55
116 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       47:54
117 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            53:18
118 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                       54:29
119 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        54:52
120 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           55:10
121 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal                              55:43
122 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    59:29

Klasyfikacja punktowa

  1 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                               55 pkt
  2 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                           39
  3 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                               37
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           36
  5 Richie Porte (Aus) Team Sky                                     34
  6 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                             34
  7 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia                           31
  8 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                              29
  9 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling                28
 10 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                             25

Klasyfikacja  górska

  1 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                             36 pkt
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                              34
  3 Richie Porte (Aus) Team Sky                                     22
  4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                               18
  5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                       14
  6 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                             12
  7 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              10
  8 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            8
  9 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team                              8
 10 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                           8

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        19:15:18
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:22
  3 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team                          00:24
  4 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:57
  5 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             01:00
  6 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia                              02:31
  7 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro                     02:51
  8 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro                  03:33
  9 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             07:48
 10 Robert Power (Aus) UniSA-Australia                           07:59
 11 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         12:37
 12 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         13:15
 13 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      19:59
 14 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        20:04
 15 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         22:40
 16 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       22:41
 17 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     23:22
 18 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    24:52
 19 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia                          25:36
 20 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia                         27:42
 21 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro              32:16
 22 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        32:47
 23 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               41:46
 24 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling             46:55
 25 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       47:54
 26 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        54:52
 27 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           55:10
 28 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal                              55:43

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                             57:48:48
  2 BMC Racing Team                                              01:21
  3 Lotto Soudal                                                 04:24
  4 Ag2r La Mondiale                                             05:46
  5 IAM Cycling                                                  05:57
  6 Orica GreenEdge                                              06:21
  7 FDJ.fr                                                       06:25
  8 Lampre - Merida                                              06:34
  9 Etixx - Quick Step                                           06:54
 10 Team Katusha                                                 07:04
 11 Team Cannondale - Garmin                                     08:50
 12 Tinkoff - Saxo                                               08:52
 13 Team Giant - Alpecin                                         11:13
 14 Astana Pro Team                                              11:44
 15 UniSA Australia                                              12:06
 16 Trek Factory Racing                                          12:14
 17 Team Sky                                                     12:22
 18 Team Lotto NL - Jumbo                                        12:40
 19 Drapac Professional Cycling                                  28:46

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: