Santos Tour Down Under 2015: etap 5

Richie Porte (Sky) odniósł zwycięstwo na królewskim, zakończonym podjazdem Willunga Hill, etapie Tour Down Under. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej obronił drugi na mecie Rohan Dennis (BMC Racing).

Dwukrotny podjazd pod Willunga Hill (3,5 km; 6,8%) co roku określa scenariusz wydarzeń na trasie najważniejszego odcinka australijskiej etapówki.

Po starcie peleton odpuścił trio Jack Bobridge (UniSA), Greg Henderson (Lotto-Soudal) i John Kerby (Drapac), pozwalając sobie na stratę 5 minut.

W pościgu pracowali kolarze BMC, zmniejszając stratę do minuty u podnóża pierwszej wspinaczki na Willunga Hill. Na czele premii zameldował się Bobridge, gwarantując tym sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.

Los uciekinierów był jednak przesądzony. Finałową wspinaczkę rozpoczęła duża grupa, ze wszystkimi faworytami do zwycięstwa.

Porte swój atak przepuścił kilometr przed metą, na który odpowiedzieli tylko Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) i Dennis. Poprawka odcięła kolarza z Holandii.

Lider wyścigu do końca starał się ograniczyć straty do Porte. Ten wyprzedził młodszego rodaka o 9 sekund, co oznaczało, że do objęcia prowadzenia brakło mu zaledwie 2 sekund.

To wcale nie koniec, powalczymy jutro. O zwycięstwo będzie bardzo trudno, ale nie przegrałem jeszcze wyścigu

- powiedział Porte przed zamykającym wyścig kryterium w Adelajdzie.

fot. Regallo

Wyniki 5. etapu Tour Down Under 2015 (WT), McLaren Vale - Willunga Hill (151,5 km):
  1 Richie Porte (Aus) Team Sky                                3:37:32
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           00:09
  3 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team                          00:16
  4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:19
  7 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             00:24
  8 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro                     00:26
  9 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  00:28
 10 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 11 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 12 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 13 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:32
 14 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             00:38
 15 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            00:48
 16 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 17 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 18 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro                  00:56
 19 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           00:58
 20 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            01:02
 21 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia                              01:05
 22 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               01:15
 23 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step          01:29
 24 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      01:54
 25 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       02:16
 26 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 27 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 28 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 29 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 30 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 31 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling
 32 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 33 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 34 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         02:21
 35 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     02:24
 36 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing
 37 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   02:31
 38 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 39 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 40 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing                    02:53
 41 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          03:05
 42 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         03:08
 43 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 44 Robert Power (Aus) UniSA-Australia
 45 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             03:18
 46 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team                     03:22
 47 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 48 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       03:40
 49 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 50 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 51 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                04:09
 52 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 53 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 54 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 55 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
 56 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 57 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 58 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro                       04:16
 59 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      04:24
 60 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             04:28
 61 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          04:40
 62 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 63 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          04:43
 64 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            04:46
 65 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 66 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro              05:11
 67 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      05:34
 68 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
 69 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 70 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                05:45
 71 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 72 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 73 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 74 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 75 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
 76 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 77 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
 78 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia
 79 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 80 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           06:11
 81 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              06:46
 82 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                07:41
 83 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                          08:45
 84 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro
 85 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro
 86 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro
 87 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     08:52
 88 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 89 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       08:56
 90 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         13:48
 91 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling
 92 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
 93 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
 94 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 95 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal
 96 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 97 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 98 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia
 99 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia
100 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
101 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               14:30
102 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
103 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
104 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo
105 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
106 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
107 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
108 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
109 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
110 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
111 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
112 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
113 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
114 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
115 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
116 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
117 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
118 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
119 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
120 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
121 Niccol? Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        14:39
122 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal
123 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               15:09
124 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling             15:51
125 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha                         16:06
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNS Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
DNS Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal
DNS Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
DNS Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr

Klasyfkacja po 5. etapie

  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        17:19:09
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:02
  3 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            00:20
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:22
  5 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team                          00:24
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:31
  7 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            00:38
  8 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             00:46
  9 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  00:52
 10 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:53
 11 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:57
 12 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            01:00
 13 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 14 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team                  01:10
 15 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia                              01:17
 16 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 17 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            01:30
 18 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               01:43
 19 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro                     02:01
 20 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro                  02:19
 21 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        02:28
 22 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       02:36
 23 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      02:43
 24 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
 25 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                                  02:44
 26 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         02:46
 27 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             02:50
 28 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          02:56
 29 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha                            03:05
 30 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing                   03:21
 31 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   03:28
 32 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          03:33
 33 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       03:37
 34 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   03:52
 35 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     04:20
 36 Robert Power (Aus) UniSA-Australia                           04:30
 37 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                        04:37
 38 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           05:01
 39 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       05:29
 40 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               05:35
 41 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing                    05:41
 42 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                05:44
 43 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team                     06:00
 44 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               06:05
 45 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        06:12
 46 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          06:14
 47 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       06:16
 48 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          06:25
 49 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             06:34
 50 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         06:50
 51 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       07:10
 52 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         07:28
 53 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              07:41
 54 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          07:47
 55 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          08:14
 56 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          08:22
 57 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                08:36
 58 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling                08:57
 59 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro                      09:13
 60 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                          09:18
 61 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             09:33
 62 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          09:55
 63 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro                   10:16
 64 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                 10:26
 65 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  10:53
 66 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   11:00
 67 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     11:52
 68 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              11:59
 69 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            12:13
 70 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      12:26
 71 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia                        13:06
 72 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 73 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      13:15
 74 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           14:34
 75 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro                       14:36
 76 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                          15:19
 77 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                15:21
 78 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               15:24
 79 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro                       15:51
 80 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      16:30
 81 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           16:41
 82 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling             17:31
 83 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                18:10
 84 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            18:16
 85 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        18:45
 86 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              19:19
 87 Niccol? Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        20:04
 88 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        20:37
 89 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia                          22:07
 90 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal                         22:28
 91 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         22:40
 92 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       22:41
 93 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     22:50
 94 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha                         23:54
 95 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    23:56
 96 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       23:57
 97 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       23:58
 98 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        24:12
 99 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              24:33
100 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             24:44
101 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           25:59
102 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         26:02
103 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia                         26:17
104 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             26:29
105 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling              27:16
106 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          28:27
107 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               29:45
108 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              30:14
109 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro              31:02
110 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia                     31:38
111 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        32:18
112 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             33:30
113 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha                             34:28
114 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      37:51
115 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     38:13
116 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               40:25
117 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          41:19
118 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       46:08
119 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling             47:05
120 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                       50:18
121 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        51:23
122 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           52:34
123 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            53:18
124 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal                              55:47
125 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    59:29

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: