Santos Tour Down Under 2015: etap 1

Jack Bobridge (UniSA-Australia) wygrał etap otwierający 17. edycję Tour Down Under i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Australijczyk, reprezentujący w tym sezonie ekipę kontynentalną Budget Forklifts, pokonał Lieuwe Westre (Astana) i Luka Durbridge'a (Orica GreenEdge).

Już na początku etapu zawiązała się ucieczka w składzie Luke Durbridge, Lieuwe Westra, Maxim Belkov (Katusha) oraz Jack Bobridge. Czwórka nie odjechała daleko - peleton mając w pamięci długość odcinka trzymał ją na bezpieczny dystans dwóch i pół minuty.

Zaprawieni w bojach na trasach największych wyścigach świata harcownicy rozegrali między sobą lotne finisze - na 29 km triumfował Bobridge, a na 61 km pierwszy linię przeciął Durbridge.

Peleton pozornie jechał czujnie, prowadzony przez kolarzy Team Sky i Giant-Alpecin, dbających o swoich sprinterów i ich szanse w końcówce odcinka. Na premii górskiej Checker Hill (104,1 km) do odrobienia pozostało raptem 30 sekund, 10 km przed metą było 25 sekund, ale pomimo pościgu w końcówce kolarzy Etixx-Quick Step różnica ponownie wzrosła, do 40 sekund.

Ostatecznie czwórka pomiędzy sobą rozegrała finisz, a peleton osiągnął metę tuż za nimi.

Zawsze staram się jechać agresywnie, ale ... wygrać pierwszy etap i założyć koszulkę lidera - brak mi słów

- powiedział Bobridge, który 31 stycznia planuje pobić rekord świata w jeździe godzinnej.

Szczerze mówią, gdy w połowie drogi było 30-40 sekund różnicy, sądziliśmy, że zaraz wszyscy damy sobie spokój z ucieczką. Przez cały dzień toczyła się gra pomiędzy nami, a peletonem. Zachowaliśmy zimną krew, rozgrywając końcówkę perfekcyjnie.

Wyniki 1. etapu Tour Down Under 2015 (WT), Tanunda - Campbelltown (132,6 km):
  1 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                        2:59:44
  2 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
  3 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
  4 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
  5 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
  6 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
  7 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
  8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  9 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
 10 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 13 Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr
 14 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 15 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 16 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 17 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia
 18 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 19 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
 20 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 21 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 22 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 23 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia
 24 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
 25 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 26 Richie Porte (Aus) Team Sky
 27 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling
 28 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 29 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 30 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal
 31 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 32 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 33 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 34 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 35 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 36 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 37 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 38 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 40 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 41 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 42 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
 43 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
 44 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 45 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 46 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 47 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 48 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 49 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 50 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 51 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia
 52 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 53 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 54 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 55 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
 56 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 57 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
 58 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 59 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 60 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 61 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 62 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
 63 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 64 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 65 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 66 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 67 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 68 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 69 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 70 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling
 71 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 72 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 73 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 74 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
 75 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 76 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 77 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
 78 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 79 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 80 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 81 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 82 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 83 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 84 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 85 Robert Power (Aus) UniSA-Australia
 86 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 87 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 89 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 90 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 91 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 92 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 93 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 94 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 95 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 96 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 97 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 98 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 99 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
100 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing
101 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
102 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
103 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia
104 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
105 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
106 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        00:17
107 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
108 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
109 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
110 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                     00:23
111 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
112 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal                              00:25
113 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
114 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       00:37
115 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  00:44
116 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              00:46
117 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:59
118 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
119 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                01:09
120 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               01:28
121 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               02:08
122 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              05:40
123 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling
124 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
125 Luke Rowe (GBr) Team Sky
126 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       06:11
127 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
128 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal
129 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
130 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
131 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
132 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo                              08:36
133 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     10:50

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                        2:59:31
  2 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          00:04
  3 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         00:06
  4 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              00:10
  5 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        00:13
  6 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
  7 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
  8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  9 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
 10 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 13 Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr
 14 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 15 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 16 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 17 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia
 18 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 19 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
 20 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 21 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 22 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 23 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia
 24 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
 25 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 26 Richie Porte (Aus) Team Sky
 27 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling
 28 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 29 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 30 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal
 31 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 32 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 33 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 34 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 35 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 36 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 37 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 38 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 40 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 41 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 42 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
 43 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
 44 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 45 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 46 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 47 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 48 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 49 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 50 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 51 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia
 52 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 53 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 54 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 55 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
 56 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 57 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
 58 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 59 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 60 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 61 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 62 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
 63 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 64 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 65 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 66 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 67 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 68 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 69 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 70 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling
 71 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 72 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 73 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 74 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
 75 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 76 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 77 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
 78 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 79 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 80 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 81 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 82 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 83 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 84 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 85 Robert Power (Aus) UniSA-Australia
 86 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 87 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 89 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 90 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 91 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 92 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 93 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 94 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 95 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 96 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 97 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 98 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 99 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
100 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing
101 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
102 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
103 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia
104 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
105 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
106 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        00:30
107 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
108 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
109 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
110 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                     00:36
111 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
112 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal                              00:38
113 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
114 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       00:50
115 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  00:57
116 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              00:59
117 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        01:12
118 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
119 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                01:22
120 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               01:41
121 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               02:21
122 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              05:53
123 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling
124 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
125 Luke Rowe (GBr) Team Sky
126 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       06:24
127 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
128 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal
129 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
130 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
131 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
132 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo                              08:49
133 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     11:03

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: