Kategorie: WorldTour

Prezentacja Santos Tour Down Under 2015

Już w najbliższy wtorek na dobre rozpoczniemy kolarski sezon. Przed nami start 17. edycji wyścigu Santos Tour Down Under.

Kolarscy kibice już dawno przywykli do wczesnego rozpoczęcia sezonu w Australii, z resztą tak samo jak najlepsi kolarze, którzy coraz częściej ściganie rozpoczynają w Tour Down Under. Rozgrywana na antypodach impreza startuje 20 stycznia i potrwa sześć dni, a poprzedzi ją rozgrywane w Adelajdzie kryterium People’s Choice Classic.

Na starcie wyścigu zobaczymy m.in. takie gwiazdy jak: Cadel Evans (BMC Racing Team), Richie Porte (Team Sky), Michael Rogers (Tinkoff-Saxo) Ryder Hesjedal (Team Cannondale-Garmin) czy Marcel Kittel (Giant-Alpecin). Na liście startowej nie ma polskich nazwisk.

Wyścig otwiera cykl UCI WorldTour, obejmujące najważniejsze imprezy kolarskie świata.

Trasa:

1. etap: Tanunda – Campbelltown (132,6 km)

Wyścig wystartuje z australijskiej miejscowości Tanunda, której nazwa wywodzi się za aborygeńskiego słowa “oczko wodne”. Kolarze wykonają na początku okrążenie po okolicach miasta, a następnie ruszą na południowy zachód, ku Cambelltown, zaliczanego do aglomeracji Adelajdy. O zwycięstwie etapowym powinien przesądzić masowy sprint.

2. etap: Unley – Stirling (150,5 km)

Drugi odcinek wyruszy z kolejnej aglomeracji stolicy stanu Australia Południowa, a tym razem będzie to Unley. Kolarze zmierza się z pagórkowatym terenem i finiszowali będą w Stirling, gdzie przed rokiem triumfował Diego Ulissi (Lampre-Merida). Końcówka to podjazd, aczkolwiek najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest finisz z peletonu, w którym prym wiedli będą zawodnicy dobrze radzący sobie z finiszem w trudnym terenie.

3. etap: Norwood – Paracombe (143,2 km)

Etap numer trzy może wprowadzić pierwsze różnice w klasyfikacji generalnej. Przez 140 kilometrów na trasie nie będzie działo się nic ciekawego, może z wyjątkiem sprinterskich rozgrywek na lotnych premiach. Prawdziwe ściganie rozpocznie się na około 3 kilometry przed metą, kiedy przed peletonem wyrośnie wspinaczka Paracombe. Podjazd nie jest stromy i liczy tylko 1200 metrów, a ze szczytu do mety pozostaje jeszcze 400 metrów, jednak może zachęcić do ataków i wprowadzić pierwsze różnice w klasyfikacji generalnej.

4. etap: Glenelg – Mt. Barker (144,5 km)

Kolejny etap wyruszy z Glengelg i będzie prowadził po pofałdowanym terenie. Swoich sił z pewnością będzie próbowała ucieczka. Meta została usytuowana w mieście Mount Barker, a o zwycięstwo powinni powalczyć zawodnicy potrafiący pokonywać małe górki i posiadający przyśpieszenie w pagórkowaty terenie.

5. etap: McLaren Vale – Willunga Hill (151,5km)

Tradycyjnie królewskim etapem na Santos Tour Down Under będzie odcinek z metą na sławnym Old Willunga Hill (3,5 km; 6,8%). Kolarze dwukrotnie zmierzą się z tym ciężkim podjazdem, a kto za drugim zdobędzie jego szczyt jako pierwszy, wcześniej nie poniósłszy większych strat, może okazać się zwycięzcą australijskiego wyścigu.

6. etap: Adelajda (90 km)

Wyścig zwieńczy 90-kilometrowe kryterium po ulicach piątego co do największych miast w Australii. Kolarze pokonają 6 okrążeń, a o zwycięstwo na mecie będą bić się najszybsi zawodnicy w peletonie.

Kto, z kim i na kogo

Na starcie wyścigu stanie 19 ekip, w tym 17 z licencją WorldTour oraz dwie z dzikimi kartami – Drapac i reprezentacja Australii.

Tytułu z poprzedniego roku nie obroni Simon Gerrans (Orica-GreenEDGE), który ominie australijską imprezy z powodu kontuzji. Natomiast w jego zastępstwie w Australii pojawią się Daryl Impey i Cameron Meyer. Oni powinni mierzyć w klasyfikację generalną z kolei celem reszty ekipy będzie zabieranie się w ucieczki i walka o zwycięstwo etapowe.

W swoim ostatnim wyścigu z cyklu WorldTour wystartuje Cadel Evans (BMC Racing Team). 37-letni kangur nieuchronnie zbliża się do końca swojej kariery i sam mówi, że ciężko będzie mu się wznieść jeszcze raz na wyżyny swoich umiejętności i powalczyć o zwycięstwo. Mimo to BMC ciągle w niego wierzy i  zapewnia mu do pomocy bardzo dobrych kolarzy, takich jak Rohan Dennis i Peter Stetina, którzy w razie kłopotów byłego triumfatora Tour de France sami mogą zameldować się na wysokim miejscy w generalce.

Czwarte miejsce z ubiegłego roku spróbuję poprawić Richie Porte (Team Sky). Tasmańczyk pragnie jak najszybciej zostawić za sobą zeszły sezon i skupić się na kolejnych wyścigach. Jego celem w tym roku będzie Giro d’Italia, ale w Australii z pewnością będzie w dobrej formie i postara się wyszarpać zwycięstwo. Wsparciem posłużą mu m.in. Geraint Thomas, Ian Stannard i Peter Kennaugh.

Mocnym kandydatem do pierwszej piątki będzie z pewnością Michael Rogers (Tinkoff-Saxo). Nikt się nie spodziewał, że Australijczyk zanotuje tak udany sezon po przerwie spowodowanej zawieszeniem dopingowym. Rogers wygrał dwa etapy Giro d’Italia i jeden Tour de France, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest jednym z filarów ekipy Bjarna Riisa. W Australii pełnił będzie rolę lidera, wspomagany przez młodszych kolegów, którym pomagał będzie na trasach innych imprez w dalszej części sezonu.

Marcel Kittel (Giant-Alpecin) na pewno będzie chciał zrewanżować się kibicom za dwa nieudane starty na antypodach. Celem Niemca jest wygranie jednego z etapów, a z pewnością drużyna będzie mu w pełni oddana i zrobi wszystko, aby tak się stało. O wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej może powalczyć Tom Dumoulin, choć Holendrowi z pewnością brakowało będzie jazdy na czas.

W bardzo silnym i równym składzie, (jak niemal zawsze) w Australii pojawi się ekipa Jonathana Vaughtersa – Garmin-Cannondale. Liderem powinien być Ryder Hesjedal, ale duże ambicje ma Nathan Haas, który rok temu zajął w Tour Down Under 5. miejsce. Ponadto w składzie miejsce znaleźli też inni znakomici zawodnicy, jak Davide Villella, Moreno Moser czy Jack Bauer.

Sukces z 2005 roku z pewnością chcę powtórzyć Luis Leon Sanchez (Astana). Hiszpan właśnie 10 lat temu odniósł swój jedyny triumf w australijskiej etapówce. To będzie jego debiut w nowym zespole i jedna z nielicznych szans do liderowania. Trasa z pewnością mu odpowiada i jeśli dopisze forma to ujrzymy go w czołówce. W najcięższych chwilach oparciem dla niego będę Dario Cataldo, Lars Boom i Liuewe Westra. W sprintach widoczny będzie Ruslan Tleubayev.

Ponownie w Australii sezon rozpoczyna niezmordowany Adam Hansen (Lotto-Soudal). Kolarz znany z zamiłowania do informatyki i na co dzień mieszkający w Czechach po raz kolejny pragnie ukończyć trzy Wielkie Toury w jednym sezonie. W ubiegłym roku na Tour Down Under udało mu się zająć 9. miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobyć koszulkę najlepszego górala imprezy. Skreślać nie można Thomasa De Gendta, który zadebiutuje w nowych barwach. Sprinty będą natomiast domeną Gregory’ego Hendersona.

Kandydatem do czołowych pozycji będzie niewątpliwie Tiago Machado (Katusha). Portugalczyk po raz pierwszy w oficjalnym wyścigu przyodzieje trykot rosyjskiego zespołu. Z uwagi na to, że jego rolą w dalszej części sezonu będzie pomoc liderom, to może być jedna z niewielu okazji do ugrania czegoś dla siebie. Wysoką pozycję może również zająć Giampaolo Caruso, mimo wieku świetnie radzący sobie w tego typu terenie.

Ponadto w walce o klasyfikacje generalną mogą liczyć się takie nazwiska: Jack Haig (reprezentacja Australii), Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Jussi Veikkanen (FDJ) Eros Capecchi, Gorka Izagirre (Movistar), Bert Jan Lindeman (Team LottoNL-Jumbo) i Jarlinson Pantano (IAM Cycling).

Z kolei w pojedynkach sprinterskich powinni być widoczni: Mark Renshaw (Etixx Quick-Step), Wouter Wippert (Drapac), świeżo upieczony mistrz Australii Heinrich Haussler (IAM Cycling), Roberto Ferrari (Lampre-Merida), Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing), Steele Von Hoff (reprezentacja Australii) i Juan Jose Lobato (Movistar).

Pełna lista startowa tutaj.

Historia:

Wyścig Tour Down Under gości w kolarskim kalendarzu od 1999 roku, kiedy pierwszym zwycięzcą został Stuart O’Grady. Impreza odbywa się w corocznie w styczniu, a trasę stanowią głównie płaskie odcinki, które tworzą pole do sprinterskich popisów. Regularnie od 2002 roku jeden z etapów kończy się na podjeździe Old Willunga Hill, jest decydującym w kontekście walki o klasyfikację generalną. Od 2008 roku wyścig zaliczany jest do prestiżowego grona cyklu UCI ProTour.

Rekordzistą w liczbie zwycięstw Tour Down Under jest Simon Gerrans, który triumfował trzykrotnie. Po dwa odnieśli Andre Greipel i O’ Grady Stuart. Jednym zwycięstwem w klasyfikacji generalnej imprezy może szczycić się aż 10 zawodników.

Najwięcej zwycięstw etapowych w historii imprezy odniósł Andre Greipel, 16, o trzy mniej na swoim koncie ma Robbie McEwan, a najniższe miejsce na podium zajmuje Allan Davis z 6 zwycięstwami.

Pierwsza dziesiątka ubiegłorocznej edycji:

1. Simon Gerrans (AUS) OGE      19:57:35
2. Cadel Evans (AUS) BMC            0:01
3. Diego Ulissi (ITA) LAM           0:05
4. Richie Porte (AUS) SKY           0:10
5. Nathan Haas (AUS) GRS            0:27
6. Robert Gesink (NED) BEL          0:30
7. Daryl Impey (RSA) OGE            0:34
8. Geraint Thomas (GBR) SKY         0:37
9. Adam Hansen (AUS) LTB
10. Egor Silin (RUS) KAT            0:47

Transmisja:

Wyścig będzie transmitowany przez stacje Sky Sports i BeIn Sports w godzinach:

1.etap: 22:00-0:30
2.etap: 23:00-1:30
3.etap: 23:00-1:30
4. etap: 23:30-2:00
5. etap: 21:00-1:30
6. etap: 23:00-2:00

Na stronie wyścigu zostanie udostępniony TOUR TRACKER.

Tomasz Bojanowski

Recent Posts

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54

La Vuelta Femenina 2023: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:23

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47