Od 2017 roku nowe zasady dla drużyn zawodowych

Od 2017 roku, wraz z nowym kalendarzem WorldTour, wejdą również życie zmienione zasady dla drużyn zawodowych, które będą się ubiegać o status ekipy pierwszej dywizji.

Do tej pory teamy otrzymywały licencję na podstawie czterech kryteriów: sportowego, etycznego, finansowego i organizacyjnego. Do nich dojdzie kolejny aspekt wypracowany przez naukowców uniwersytetu w Lozannie.

O co chodzi? Zespoły mają zagwarantować swoim zawodnikom jak najlepsze warunki do pracy, jazdy na rowerze oraz życia, przez które ryzyko sięgnięcia po zakazane środki będzie zredukowane do minimum. W okresie od 2012 do 2014 roku próbnym procedurom poddano dziesięć ekip. Kolarze, dyrektorzy sportowi, obsługa musieli wypełnić specjalne ankiety, na podstawie których zgromadzono niezbędne dane do realizacji projektu.

W tym roku osiem grup z WorldTouru oddało się dyspozycji uniwersytetu w Lozannie: Ag2r, FDJ.fr, Cannondale, IAM Cycling, Etixx-Quick Step, Orica-GreenEdge, Giant-Alpecin i Trek. W sezonie 2015 będą kontynuować swoją współpracę.

Operational Guide obejmuje następujące punkty:

1. przygotowanie zawodników (treningi, obozy, wyścigi, regeneracja)

2. pomoc zawodnikom (ilość masażystów, ludzi z obsługi)

3. opieka medyczna (przynajmniej jeden lekarz w teamie)

4. obciążenie zawodnicze

5. ilość kolarzy w drużynie (by obciążenie finansowe nie były za duże)

6. kontrola zawodników (drogą online i prowadzenie elektronicznych dzienników treningowych)

7. kompetentna, wykształcona obsługa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: