Michał Kwiatkowski laureatem Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej 2014

Mistrz świata z Ponferrady doceniony przez Polski Komitet Olimpijski (PKOl)

Michał Kwiatkowski został wyróżniony Wielką Honorową Nagrodą Sportową w kategorii zawodnik. 24-latek z Chełmży na liście laureatów wybranych przez Polski Komitet Olimpijski znalazł się obok mistrzów olimpijskich z Sochi – Justyny Kowalczyk, Zbigniewa Bródki i Kamila Stocha.

PKOl nagrodę przyznaje od 2009 roku, nawiązując do tradycji II Rzeczpospolitej i Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, przyznawanej w latach 1927 – 1938. Co roku wyróżniane są trzy kategorie laureatów – zawodnik, trener oraz drużyna.

Kwiatkowski w tym sezonie wyrobił sobie w peletonie markę, we wrześniu po szwoleżerskiej szarży swoje nazwisko złotymi zgłoskami dopisując do listy mistrzów świata w wyścigu ze startu wspólnego. 24-latek wygrał oprócz tego jeszcze 8 razy – zaczął na Majorce triumfem w Trofeo Serra de Tramuntana, potem klasyfikację generalną i dwa etapy Volta ao Algarve i włoski wyścig Strade Bianche. Młody Polak zajął też 2. miejsce w Vuelta al Pais Vasco, stanął na trzecim stopniu podium prestiżowych klasyków Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liege, a 29 kwietnia odniósł pierwsze zwycięstwo w wyścigu cyklu WorldTour, na trasie prologu Tour de Romandie w Asconie demolując konkurencję.

Zawodnik ekipy Omega Pharma-Quick Step wygrał także mistrzostwa Polski w jeździe na czas oraz etap Tour of Britain, gdzie ostatecznie sklasyfikowano go na 2. miejscu. W hiszpańskiej Ponferradzie obok tęczowej koszulki mistrza świata wywalczył też brązowy medal w jeździe drużynowej na czas.

W tym roku nagrodę dla trenera otrzymał Wiesław Kmiecik, trenujący kadrę łyżwiarzy szybkich, a w kategorii drużyna wyróżniono zespół siatkarzy, którzy w tym roku zostali na własnym terenie mistrzami globu.