Kategorie: Ze świata

Zmiany w założeniach reformy kolarstwa szosowego

Serwis Velowire przedstawił nowe informacje na temat założeń reformy kolarstwa szosowego, która ma zostać wprowadzona z początkiem 2017 roku.

Wstępny projekt, opracowany jeszcze pod kierownictwem poprzedniego prezydenta UCI, Pata McQuaida, uległ rewizji. Przede wszystkim zrezygnowano z podziału ekip WorldTour na I oraz II dywizję. Struktura zespołów pozostanie podobna do obecnej i ma wyglądać następująco:

  • UCI WorldTeams (obecne ProTeams)
  • UCI ChallengeTeams (obecnie Professional Continental)
  • Continental Teams

Nowe kalendarze startowe, o nazwach WorldTour i ChallengeTour, mają liczyć po 120 dni wyścigowych. Tak jak obecnie w tych cyklach będą mogły brać udział ekipy z dwóch najwyższych dywizji oraz drużyny narodowe z kraju organizatora. Tutaj nic się nie zmieni.

Dla ekip Continental Teams pozostaną kalendarze kontynentalne (z podziałem na 1. kategorię oraz 2. kategorię) bez ograniczeń dni wyścigowych. W zawodach tej rangi będą mogły nadal brać udział WorldTeams (tylko w 1. kat.) i ChallengeTeams (w 1. kat. bez ograniczeń oraz w 2. kat. pod warunkiem, że drużyna jest z kraju organizatora), jak również drużyny amatorskie (tylko w 2. kat.). Ekipy kontynentalne otrzymają prawo startu w ChallengeTour.

Jak widać za wyjątkiem nowej nomenklatury trudno tutaj doszukać się zasadniczych zmian w porównaniu z obecnie obowiązującymi zasadami.

Reformie ulegnie system rankingów.

Wprowadzona zostanie zasada awansów i spadków pomiędzy grupami WorldTeams i ChallengeTeams, dlatego dla tych dwóch dywizji powstaną osobne rankingi, obejmujące odpowiednio wyścigi z kalendarza WorldTour (dla WorldTeams) oraz ChallengeTour (dla ChallengeTeams).

Prowadzony będzie “world classifications”, który obejmie wszystkie wyścigi ze wszystkich kalendarzy (również kontynentalnych). Do tego rankingu punkty będą wliczane przez 12 miesięcy, z podziałem na klasyfikację indywidualną oraz klasyfikacją narodów.

Dodatkowo dla kalendarzy kontynentalnych nadal będą prowadzone osobne rankingi.

Velowire nie pisze o zmianach w kalendarzu wyścigowym, zapewne dlatego, że w tym obszarze nadal brak konkretnych ustaleń, a o kompromis może być bardzo trudno. Na razie wydaje się, że grono zwolenników skrócenia dwóch wielkich tourów, Giro d’Italia i Vuelta a Espana, stale rośnie.

TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Recent Posts

Plan i szczęście Faulkner | Włodarczyk wraca do ścigania | Buchmann rozczarowany

Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.

1 maja 2024, 20:27

La Vuelta Femenina 2024: etap 4. Kristen Faulkner po dniu na rantach

Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.

1 maja 2024, 17:32

Eschborn-Frankfurt 2024. Maxim van Gils wyczuł moment

Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.

1 maja 2024, 17:10

La Vuelta Femenina 2024: etap 3. Marianne Vos wykorzystała szansę

Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) po finiszu z peletonu wygrała w trzecim dniu wyścigu La Vuelta Femenina.

30 kwietnia 2024, 19:44

Pogacar i Majka odliczają godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Rafał Majka pomoże Tadejowi Pogacarowi na Giro d'Italia. Nacer Bouhanni domaga się odszkodowania. Wiadomości z wtorku, 30 kwietnia.

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54