Kategorie: Sprzęt

Rower Spartakusa


Fabian Cancellara na tegorocznych mistrzostwach postanowił odpuścić jazdę indywidualną na czas, przeznaczając wszystkie siły na wyścig ze startu wspólnego i zdobycie upragnionej tęczowej koszulki. Nie przeszkodziło nam to jednak w przygotowaniu fotoreportażu o jego rowerze

Poniższy reportaż jest świetnym uzupełnieniem do poprzednich artykułów poświęconych rowerom Tony’ego Martina i Bradley’a Wigginsa, którzy pod nieobecność Szwajcara są głównymi faworytami do zdobycia medali, jeśli nie mistrzostwa.

Cancellara, podobnie jak cała drużyna Trek Factory Racing, do walki z czasem najczęściej dosiada modelu Speed Concept. Tegoroczna wersja jest ewolucją modelu obecnego na rynku od kilku sezonów. Jak zawsze w przypadku producentów rowerów, Trek zarzeka się, że nowy model jest lżejszy (rama waży 437 gramów) i bardziej aerodynamiczny (powierzchnia czołowa została zmniejszona o 30%).

Grube profile ramy i masywne wstawki w okolicach główki ramy i sztycy z jednej strony zapewniają większą sztywność, ale z drugiej służą przede wszystkim zwiększeniu powierzchni bocznej, a przez to redukcji oporu powietrza.

Nie da się nie zauważyć, że rower Szwajcara zasłużył na specjalne potraktowanie przez grafików Treka. Podobnie jak klasyczna szosówka Cancellary, tak i rower czasowy udekorowany został motywami związanymi z jego ksywą – Spratakusem.

Dziś już nikogo nie dziwi, że wszystkie kable poprowadzono wewnątrz ramy.

Mimo, że zastosowanie elektrycznej grupy Dura-Ace Di2 daje pewną przewagę przy ustawieniu pozycji, to Cancellara pozostał wierny tradycji i mechanicznej wersji topowej grupy Shimano. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: przy zakupie Ferrari wziąłbyś automat czy skrzynię manualną? Obie działają świetnie, ale manualna zapewnia lepsze odczucia.

Osprzęt nie jest jedynym obszarem, w którym Fabian prosi o specjalne traktowanie. Ciśnienie w oponach jego roweru jest nieco wyższe, niż w rowerach pozostałych zawodników Treka.

Bontrager, firma-córka Treka zajmująca się produkcją części rowerowych i akcesoriów, do dzisiaj nie dorobiła się aerodynamicznych dysków. Ale od czego są dobre i sprawdzone Zippy i trochę folii do wyklejania?

Z przodu aerodynamiczna obręcz od Bontragera i piasta od, oczywiście, DT Swiss.

Spartakus powinien jeździć na siodełku Bontragera, ale zamiast tego wybrał bardzo popularne wśród kolarzy Prologo Nago Evo TTR, z warstwą zapobiegającą ześlizgiwaniu się z siodełka.

Zdjęcia: Jakub Zimoch/rowery.org

Jakub Zimoch

Recent Posts

Zapowiedź Vuelta España Femenina 2024

Vuelta España Femenina to pierwsza duża etapówka i pierwszy duży sprawdzian dla najlepszych góralek. Oto trasa, faworytki i plan relacji…

27 kwietnia 2024, 15:25

Giro d’Italia 2024. Geraint Thomas jeszcze raz po maglia rosa

Walijczyk Geraint Thomas wraca na Giro d'Italia i chce jeszcze raz powalczyć o zwycięstwo.

27 kwietnia 2024, 12:53

Tour de Romandie 2024. Thibau Nys uczy się szosowego rzemiosła

Thibau Nys wygrał po ucieczce dnia górski odcinek Tour de Romandie. Młody Belg w Les Marecottes zdobył życiowy wpis do…

27 kwietnia 2024, 10:27

Tour de Romandie 2024. Luke Plapp: “Szczęśliwy Plapp to szybki Plapp”

Luke Plapp walczy o miejsce w czołówce Tour de Romandie, a za dobre wyniki w sezonie olimpijskim, w jego ocenie,…

27 kwietnia 2024, 09:02

Del Toro przed Rafałem Majką w Asturii | Zaproszenie na Memoriał Królaka

Rafał Majka i Isaac del Toro wysoko w Vuelta Asturias. Etap prawdy Tour of Türkiye dla Franka van den Broeka.…

26 kwietnia 2024, 17:57

Tour de Romandie 2024: etap 3. Brandon McNulty wygrał czasówkę

Brandon McNulty (UAE Team Emirates) wygrał trzeci etap Tour de Romandie, jazdę indywidualną na czas.

26 kwietnia 2024, 17:42