Tour de France 2014: etap 18: Vincenzo Nibali potwierdził dominację, Rafał Majka najlepszym góralem

Osiemnasty etap Tour de France wygrał na Hautacam lider wyścigu Vincenzo Nibali (Astana). 29-letni Włoch, dla którego to czwarty etapowy sukces, pokonał Thibauta Pinot (FDJ.fr) oraz najlepszego górala wyścigu Rafała Majkę (Tinkoff-Saxo).

Ucieczkę na ostatnim górskim odcinku wzainicjowali Bartosz Huzarski (NetApp) i Daniel Oss (BMC). Do dwójki następnie dołączyli: Mikel Nieve (Sky), Jesus Herrada i Jon Izaguirre (obaj Movistar), Yuriy Trofimov (Katusha), Alessandro De Marchi i Marco Marcato (obaj Cannondale), Lars Boom (Belkin), Jan Bakelants (Omega Pharma), Blel Kadri (Ag2r), Matthieu Ladagnous (FDJ), Bryan Coquard, Kévin Reza i Thomas Voeckler (wszyscy Europcar), Julien Simon (Cofidis), Sylvain Chavanel i Marcel Wyss (obaj IAM), Tiago Machado (NetApp) oraz Florian Guillou (Bretagne).

Pierwszy podjazd, Côte de Bénéjacq (kat. 3; 28 km; 2,6 km; 6,7%), na którym wygrał Huzarski, uciekinierzy wjechali z przewagą 4 minut. Peleton prowadzony przez Astanę na więcej nie pozwolił, z podobną różnicą rozpoczynając zdobywanie legendy Pirenejów - Col du Tourmalet (kat. HC; 95,5 km; 2 115 m n.p.m. – Souvenir Jacques Goddet; 17,1 km; 7,3%).

Z czołówki zaatakował tam Chavanel, następnie Francuza wyprzedzili Kadri i Nieve. W drugiej grupie znalazł się Huzarski z De Marchi i Trofimovem. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma) dość szybko odpadł z głównej grupy.

Prowadząca dwójka długie zjazdy rozpoczęła 1:37 przed grupą Huzarskiego. Grupa lidera z Rafałem Majką powiększyła natomiast stratę do 4:32.

Wicelider Alejandro Valverde, przy wsparciu kolegów z Movsistar, zaatakował na drodze w dół, ale akcja Hiszpana zakończyła się fiaskiem. Przyspieszenie w pościgu sprawiło za to, że finałowy podjazd pod Hautacam (kat. HC; 13,6 km; 7,8%) prowadzący Kadri i Nieve napoczęli z marginesem półtorej minuty.

Dzielnie walczący Huzarski został wchłonięty 11 km przed metą. Chwilę później zaatakował Chris Horner (Lampre), do którego podłączył się Nibali. Lider wyścigu długo nie czekając zostawił za sobą amerykańskiego weterana szos i ruszył za Nieve. 8,1 km przed celem Włoch przemknął obok zmęczonego Hiszpana.

Dłużej nie czekał również Majka, rozpoczynając swoją akcję. 7 km przed metą dopadł Nieve. Do Nibalego brakowało Polakowi 40 sekund. Grupa wicelidera traciła 1:05.

Po kilku skokach z tej grupy osłabł Valverde. Wiceliderowi odjechali Thibaut Pinot (FDJ.fr), Jean-Christophe Péraud (Ag2r) i Tejay Van Garderen (BMC).

Wymieniona trójka zbliżyła się do Majki. Polakowi wystarczyło przyjechać na 6. miejscu, by zapewnić sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wyścigu.

2,5 km przed metą trójka dopadła Majkę. Kolejna grupka była daleko, około 32 sekund.

Nibali spokojnie dowiózł prowadzenie, koronując swoją dominację w wyścigu. Finisz po drugie miejsce wygrał Pinot przed Majką, który udowodnił, że w górach 101. Tour de France czuł się jak ryba w wodzie.

fot. ASO/B.Bade

Wyniki 18. etapu Tour de France 2014 (GT), Pau – Hautacam (145,5 km):

miejsca polskich zawodników:
3. Rafał Majka + 1:12
31. Bartosz Huzarski + 10:43
86. Michał Gołaś + 24:39
162. Michał Kwiatkowski + 32:14
163. Maciej Bodnar + 32:14

po etapie

26. Michał Kwiatkowski + 1:08:55
45. Rafał Majka + 2:07:50
59. Michał Gołaś + 2:43:32
66. Bartosz Huzarski + 2:50:59
114. Maciej Bodnar + 3:47:06

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                      4:04:17
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   01:10
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:12
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                01:15
  5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:53
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       01:57
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
  9 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             01:59
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 11 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling
 12 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      03:30
 13 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 15 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               04:24
 16 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          04:28
 17 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             04:30
 18 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           04:33
 19 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     04:40
 20 John Gadret (Fra) Movistar Team
 21 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          04:59
 22 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 05:20
 23 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            05:23
 24 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         05:25
 25 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            06:40
 26 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                07:22
 27 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     08:15
 28 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                         08:35
 29 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                             08:55
 30 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           10:10
 31 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                    10:43
 32 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  11:12
 33 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          11:54
 34 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 35 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            13:21
 36 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    13:50
 37 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          14:14
 38 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 39 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 40 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 41 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 42 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      16:12
 43 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 44 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        16:16
 45 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     17:35
 46 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      19:01
 47 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 48 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 49 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 50 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
 51 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 52 Richie Porte (Aus) Team Sky
 53 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 54 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 55 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 56 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 57 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 58 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 59 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 60 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 61 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      19:25
 62 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                           19:59
 63 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits               20:14
 64 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         20:38
 65 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
 66 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                           21:04
 67 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                               21:08
 68 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
 69 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura           21:45
 70 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 71 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 72 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          22:04
 73 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 74 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 75 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      22:28
 76 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   23:02
 77 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 78 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 79 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
 80 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 81 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 82 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          23:42
 83 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              24:39
 84 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 85 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 86 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 87 Marco Marcato (Ita) Cannondale                               26:29
 88 Peter Sagan (Svk) Cannondale
 89 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                  27:26
 90 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement           28:14
 91 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            28:41
 92 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 93 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
 94 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                       29:19
 95 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            30:57
 96 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                            31:01
 97 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 98 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 99 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
100 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
101 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
102 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
103 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
104 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
105 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
106 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
107 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
108 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
109 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
110 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
111 Elia Viviani (Ita) Cannondale
112 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
113 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
114 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
115 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
116 José Serpa (Col) Lampre - Merida
117 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
118 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
119 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
120 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
121 Danny Pate (USA) Team Sky
122 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
123 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
124 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
125 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
126 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
127 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
128 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
129 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
130 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
131 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
132 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
133 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
134 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
135 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
136 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
137 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
138 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
139 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
140 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                     31:09
141 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
142 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
143 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
144 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
145 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
146 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
147 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
148 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
149 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
150 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
151 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                   31:28
152 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 32:03
153 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
154 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                        32:04
155 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
156 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
157 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
158 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
159 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
160 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
161 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
162 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             32:14
163 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
164 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
DNF Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
DSQ José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team

Lotna premia

  1 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                               20 pkt
  2 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                                 17
  3 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                              15
  4 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   13
  5 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                       11
  6 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                            10
  7 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    9
  8 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 8
  9 Marco Marcato (Ita) Cannondale                                   7
 10 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 6
 11 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              5
 12 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement             4
 13 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   3
 14 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            2
 15 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               1

Punkty

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20 pkt
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      17
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  15
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   13
  5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        11
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            10
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           9
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           8
  9 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 7
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  6
 11 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                         5
 12 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          4
 13 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                       3
 14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              2
 15 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   1

Premie górskie

Côte de Bénéjacq (kat. 3) km. 28

  1 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                        2 pkt
  2 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   1

Côte de Loucrup (kat. 3) km. 56

  1 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                               2 pkt
  2 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                        1

Col du Tourmalet (HC) Souvenir Jacques Goddet, km. 95.5

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               25 pkt
  2 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                            20
  3 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                16
  4 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                       14
  5 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           12
  6 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   10
  7 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 8
  8 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      6
  9 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       4
 10 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          2

Montée du Hautacam (HC) km. 145.5

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           50 pkt
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      40
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  32
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   28
  5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        24
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            20
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                          16
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          12
  9 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 8
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  4

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                04:05:27
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               00:02
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:43
  4 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 04:10
  5 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           17:51
  6 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
  7 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      18:15
  8 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        20:35
  9 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   21:52
 10 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 11 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 25:19
 12 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            29:47
 13 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement         29:51
 14 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 15 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 16 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 17 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 18 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 19 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 20 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 30:53
 21 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   30:54
 23 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             31:04
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida

Drużynowo

  1 Belkin Pro Cycling                                        12:20:17
  2 AG2R La Mondiale                                             00:10
  3 Fdj.Fr                                                       12:22
  4 Team Europcar
  5 BMC Racing Team                                              13:02
  6 Movistar Team                                                13:27
  7 Tinkoff-Saxo                                                 16:55
  8 Trek Factory Racing                                          17:04
  9 Astana Pro Team                                              18:08
 10 Cofidis, Solutions Credits                                   22:21
 11 Team Netapp-Endura                                           26:18
 12 IAM Cycling                                                  29:31
 13 Bretagne - Seche Environnement                               35:59
 14 Team Sky                                                     36:01
 15 Team Katusha                                                 36:43
 16 Lampre - Merida                                              38:00
 17 Lotto-Belisol                                                46:33
 18 Garmin - Sharp                                               49:37
 19 Omega Pharma-Quick Step                                      55:51
 20 Cannondale                                                01:01:48
 21 Team Giant-Shimano                                        01:23:55
 22 Orica Greenedge                                           01:25:37

Klasyfikacja po 18. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     80:45:45
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   07:10
  3 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                07:23
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              07:25
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         09:27
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     11:34
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       13:56
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     14:15
  9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       14:37
 10 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             16:25
 11 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           17:48
 12 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      21:33
 13 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    29:58
 14 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             32:30
 15 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   34:30
 16 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            37:37
 17 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     39:28
 18 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         41:34
 19 John Gadret (Fra) Movistar Team                              41:41
 20 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  50:01
 21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          50:34
 22 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          52:40
 23 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                56:26
 24 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            57:15
 25 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step               01:01:06
 26 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step          01:08:55
 27 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                         01:12:36
 28 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                        01:18:27
 29 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                         01:24:55
 30 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                            01:26:53
 31 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:30:53
 32 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit  01:31:50
 33 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                       01:41:10
 34 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:44:47
 35 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                     01:47:29
 36 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:47:55
 37 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:52:35
 38 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                     01:52:47
 39 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                          01:52:52
 40 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:52:57
 41 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                     01:53:40
 42 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                       01:54:08
 43 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       02:04:23
 44 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       02:07:48
 45 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            02:07:50
 46 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   02:15:10
 47 José Serpa (Col) Lampre - Merida                          02:19:25
 48 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                    02:21:10
 49 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     02:21:58
 50 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                        02:22:45
 51 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                 02:24:15
 52 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:27:47
 53 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      02:30:57
 54 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        02:35:03
 55 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      02:38:36
 56 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    02:38:45
 57 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                   02:41:14
 58 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:41:55
 59 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                02:43:32
 60 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           02:45:38
 61 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       02:46:05
 62 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                           02:48:00
 63 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              02:48:43
 64 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   02:49:10
 65 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   02:50:17
 66 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                 02:50:59
 67 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                     02:51:03
 68 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing         02:53:12
 69 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                            02:57:07
 70 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                    02:57:57
 71 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          02:58:05
 72 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                    03:01:44
 73 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                        03:01:47
 74 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                   03:02:44
 75 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          03:05:14
 76 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:06:12
 77 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                           03:06:21
 78 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         03:06:35
 79 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                              03:10:10
 80 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                       03:13:27
 81 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   03:13:28
 82 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                           03:14:02
 83 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    03:14:20
 84 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    03:14:36
 85 Marco Marcato (Ita) Cannondale                            03:15:56
 86 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      03:16:23
 87 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     03:21:29
 88 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     03:25:57
 89 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            03:26:17
 90 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    03:26:44
 91 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         03:27:27
 92 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  03:28:24
 93 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    03:29:41
 94 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   03:30:04
 95 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                        03:30:29
 96 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         03:31:36
 97 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step               03:31:42
 98 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              03:33:59
 99 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       03:34:18
100 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        03:35:20
101 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement       03:35:31
102 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                    03:35:45
103 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                      03:36:02
104 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         03:36:12
105 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                      03:36:15
106 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                03:36:27
107 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                    03:39:02
108 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:40:08
109 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         03:40:34
110 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            03:42:38
111 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                      03:44:38
112 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                           03:45:14
113 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                  03:46:24
114 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            03:47:06
115 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                      03:47:23
116 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        03:47:24
117 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement     03:47:54
118 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       03:52:02
119 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:54:25
120 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      03:55:33
121 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     03:57:20
122 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        03:58:45
123 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  03:59:12
124 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             03:59:48
125 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   04:01:00
126 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           04:03:16
127 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                           04:06:06
128 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     04:06:45
129 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     04:08:27
130 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        04:10:14
131 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    04:10:25
132 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          04:12:41
133 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     04:14:30
134 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          04:15:08
135 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           04:18:25
136 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         04:19:32
137 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      04:19:46
138 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             04:20:45
139 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                  04:21:57
140 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           04:24:16
141 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                        04:27:56
142 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  04:30:03
143 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura              04:30:04
144 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 04:31:29
145 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                04:31:35
146 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    04:31:45
147 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               04:32:05
148 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    04:33:49
149 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 04:34:01
150 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       04:34:55
151 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        04:36:53
152 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         04:38:14
153 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         04:38:17
154 Danny Pate (USA) Team Sky                                 04:40:02
155 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                      04:41:07
156 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                      04:46:29
157 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             04:47:27
158 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                04:48:11
159 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               04:48:41
160 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         04:49:17
161 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    04:53:25
162 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             04:55:07
163 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      05:05:24
164 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         05:30:36

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   408 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              253
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          217
  4 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         177
  5 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                          169
  6 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                     153
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        147
  8 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                              143
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                              105
 10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          99
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      90
 12 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               83
 13 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                       82
 14 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                78
 15 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                78
 16 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  77
 17 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                          77
 18 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       76
 19 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   76
 20 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                      74

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                 181 pkt
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                          168
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                           112
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      89
  5 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   85
  6 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           78
  7 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             61
  8 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           54
  9 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 48
 10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        48
 11 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            44
 12 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          44
 13 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               43
 14 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                36
 15 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                            36
 16 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                          34
 17 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                33
 18 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       26
 19 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                 24
 20 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                              22

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                80:52:55
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         02:17
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step          01:01:45
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                     01:40:19
  5 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:45:47
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            02:00:40
  7 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:20:37
  8 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        02:27:53
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    02:31:35
 10 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              02:41:33
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   02:42:00
 12 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   03:06:18
 13 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    03:07:26
 14 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     03:14:19
 15 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              03:26:49
 16 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         03:33:24
 17 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      03:48:23
 18 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   03:53:50
 19 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      04:12:36
 20 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       04:27:45
 21 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             04:40:17
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                04:41:01
 23 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             04:47:57
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      04:58:14

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                         242:40:57
  2 Belkin Pro Cycling                                           28:33
  3 Movistar Team                                             01:05:47
  4 BMC Racing Team                                           01:12:25
  5 Team Europcar                                             01:26:50
  6 Team Sky                                                  01:32:46
  7 Astana Pro Team                                           01:39:06
  8 Trek Factory Racing                                       02:05:49
  9 Lampre - Merida                                           02:29:02
 10 Fdj.Fr                                                    02:30:20
 11 Tinkoff-Saxo                                              02:52:42
 12 IAM Cycling                                               03:15:06
 13 Team Netapp-Endura                                        03:18:42
 14 Omega Pharma-Quick Step                                   03:26:22
 15 Lotto-Belisol                                             03:30:33
 16 Cofidis, Solutions Credits                                03:34:10
 17 Team Katusha                                              03:59:38
 18 Bretagne - Seche Environnement                            04:44:05
 19 Garmin - Sharp                                            05:44:30
 20 Orica Greenedge                                           07:00:47
 21 Cannondale                                                07:11:39
 22 Team Giant-Shimano                                        07:35:47

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: